TRNAVA. Pre súčasnú epidémiu koronavírusu stále platia striktné obmedzenia. Z medializovaných správ vyplýva, že väčšina Slovákov k nim pristupuje viac-menej zodpovedne.
Rozsiahle opatrenia nie sú v Trnavskom okrese úplnou novinkou. Na jednu si pamätajú aj mnohí Trnavčania, najmä tí starší ako 50 rokov. Okres Trnava bol totiž označený začiatkom 70. rokov za jedno z ohnísk epidémie slintačky na Slovensku.
Informácií, ako sa v tom čase epidémia zvládla, čo všetko sa robilo, aký dosah to malo na spoločnosť, sa zachovalo veľmi málo a majú skôr štatistický charakter.
Pýtali sme preto pamätníkov a lustrovali staré novinové články.
Zákaz akciám
„Spomínam si, keď som bol ešte dieťa, že pred vstupom do Trnavy od Ružindola na komunikácii pred družstvom bola hygienická de-zinfekčná rohož na komunikácii, cez ktorú muselo prejsť každé vozidlo, traktor, autobus či automobil,“ zaspomínal Pavol z Trnavy. Obmedzenia zasiahli aj spoločenský a verejný život.

„Boli zakázané zábavy, športové či kultúrne podujatia a konanie cirkevných obradov,“ dodal s tým, že tajné bohoslužby sa konali ďalej a komunisti ich potichu tolerovali. Slintačka postihla hlavne bývalé Jednotné roľnícke družstvá (JRD), ktoré sa venovali chovu ošípaných.
Dva mesiace nevideli mamu
„Mamu sme dva mesiace nevideli,