Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Poór: Neexistuje povolanie, ktorého sa táto kríza nedotkne

Ekonomické následky epidémie koronavírusu zasiahnu celú spoločnosť.

V ŽOS Trnava si šijú vlastné rúška.V ŽOS Trnava si šijú vlastné rúška. (Zdroj: ŽOS Trnava)

TRNAVA. Mnohí odborníci, ekonómovia i bežní ľudia si kladú otázku, čo bude nasledovať. Ekonomické dosahy epidémie sú ne-zvratné, zasiahnu celú spoločnosť bez rozdielu. Aj o tom, čo bude zrejme nasledovať, a ako sa v takejto situácii správať, na čo sa treba pripraviť, sme sa porozprávali s Vladimírom Poórom, predsedom predstavenstva ŽOS Trnava.

Koronavírus zasiahol všetky sféry života, problémy s ním sú stále po celom svete. Čo to podľa vás spôsobí? Čo bude nasledovať?

- Nemám krištáľovú guľu a nie som jasnovidec. Tragédie v podobe epidémií a úmrtí sú katastrofou, na ktorú sa asi ani nedá dostatočne pripraviť. Pred ich vypuknutím nikdy v dostatočnom časovom predstihu neviete, či budete potrebovať zásobu pľúcnych ventilácií alebo úplne iné nemocničné prístroje. Hoci som celoživotný optimista a každému želám vždy len to najlepšie, a aj táto kríza sa raz skončí, z makroekonomického pohľadu nás teraz čaká globálna ekonomická recesia a úpadok hospodárstva. Teda na nejaký čas to negatívne zasiahne úplne každého. Verím, že ten čas bude čo najkratší.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémy teda neobídu nikoho...

- Charakteristické pre túto krízovú situáciu je, oproti iným, ktoré sme už prežili, alebo ktoré poznáme z histórie, veľmi rapídny nástup. V podstate ide o ohrozenie fungujúcich spoločností a zamestnancov či štátov nie v mesiacoch, ale v dňoch. Neexistuje odvetvie, ktoré nemá alebo nebude mať problém.

Čo napríklad predajcovia potravín či farmaceuti? Tým sa teraz pomerne darí...

- Aj keď teraz sa môže javiť, že „otvorení“ predajcovia potravín majú vysoké tržby, pôjde o krátkodobý jav, ktorý vystrieda nedostatok úspor domácností po výpadku v iných odvetviach. Dá sa predpokladať pokračujúci pokles príjmov v niektorých oblastiach, pretože ľudia nebudú mať dostatok peňazí, alebo ich priority budú výrazne ovplyvnené „negatívnym zážitkom“ z pandémie. Budú opatrnejší a ich spotrebné správanie a vzorce sa zmenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Odštartuje epidémia reformu školstva? Učitelia by ju uvítali Čítajte 

Začnú preto domácnosti viac šetriť?

- Áno. Ľudia budú viac šetriť ako spotrebúvať, ich prístup bude skôr skeptický. Preto som presvedčený, že ekonomické dosahy nebudú krátkodobé a lokálne, ale globálne a budú trvať dlhšie. Môže, a s najväčšou pravdepodobnosťou príde k devalvácii a znehodnoteniu mien (badateľné je to už dnes na českej korune) či zmenám cien komodít.

Na rôznych trhoch, napríklad realitných, sa utlmia súkromné investície a negatívny dosah to bude mať aj na reálne mzdy.

Môže to podľa vás spôsobiť napríklad aj zánik niektorých druhov služieb?

- Dá sa predpokladať, že niektoré doplnkové služby nevýrobného charakteru môžu prestať celkom existovať alebo nebudú potrebovať toľko ľudí. Obmedzené budú marketingové aktivity firiem, PR, šport, čo povedie k nadbytočnosti niektorých profesií v daných oblastiach. K zvýšeniu nezamestnanosti príde určite. Ako som uviedol vyššie, ekonomické následky pandémie zasiahnu, respektíve už zasiahli, všetky odvetvia naraz, takže treba očakávať ich negatívne efekty v živote každého z nás. Neexistuje povolanie, ktorého sa táto situácia nedotkne.

Skryť Vypnúť reklamu

Z čoho máte najväčšie obavy? Čo najviac môže zasiahnuť spoločnosť?

- Napríklad zo spomínanej devalvácie mien a inflácie, ktoré ovplyvnia ceny dovážaných komodít, ale aj z poklesu exportu, pretože ten je významnou zložku nášho hospodárstva. Toto prispeje nemalou mierou k zmene správania sa spotrebiteľov, ale aj obchodných spoločností. Dopyt po výrobkoch a službách, ktoré nie sú súčasťou našej dennej spotreby, klesne.

Prečítajte si tiež Správca pohrebísk v Trnave: Vzťahy s mestom? Nie sú žiadne Čítajte 

Čo veľké spoločnosti?

- Veľké firmy a nadnárodné korporácie sa budú pravdepodobne brániť obmedzovaním investičných aktivít, čo zasiahne napríklad stavebný trh. Je pravdepodobné, že sa tak zachovajú aj štáty a miesto investícií budú presúvať zdroje na iné aktivity.

Dnes sa nedá odhadnúť, či bude ku koncu roka správne zo strany vlád neinvestovať, alebo skúsiť oživiť ekonomiku aj týmto spôsobom – teda navýšiť a urýchliť štátne investície, ako sú výstavba diaľnic, vodných diel a podobne, ktoré by mohli mať pozitívny vplyv na zamestnanosť. Už dnes však cítime problém v cezhraničnom pohybe tovaru. To, čo bolo dlhé roky v podnikaní chápané ako veľká výhoda, sa v priebehu doslova okamihov premenilo na hendikep a ovplyvniteľnosť je takmer nulová.

Čo je teda podľa vás teraz dôležité?

- Dôležité je nestrácať nádej a pozitívne vnímanie sveta ako takého. S tým, že nás ohrozuje nový vírus, obyčajní ľudia veľa nenarobia. Hygienické, bezpečnostné a ekonomické opatrenia sú dôležité, ale nemenej dôležité je, aby sa svetoví a aj naši lídri orientovali aj na ovplyvňovanie verejnosti pozitívnym spôsobom.

Desiť ich je nesprávny prístup a je to jeden z aspektov, ktorý ničí ekonomiky. Opatrnosť, ochrana, zodpovednosť a ich vynucovanie je jedna vec, ale netreba brať ľudom nádej, že pandémia a jej negatívne ekonomické dosahy raz skončia. Všetko sa raz skončí. Iracionálne správanie spotrebiteľa vyvolané šírením paniky a strachu môže byť jedným zo spúšťačov samotných negatívnych vplyvov.

K tomu však nesmelo doplním, že všadeprítomný negativizmus môže mať aj život ohrozujúce dosahy na ľudí, ktorým vírus neublíži, no existenčne ich ohrozia až následné hospodárske škody. Aj preto si myslím, že úplné „vypnutie“ krajiny je veľmi nebezpečné. Radšej by som videl opatrenia, ako avizujú Česi, Rakúsko či Nórsko – postupné uvoľňovanie, ktoré pôjde ruka v ruke s testovaním a opatreniami proti návratu epidémie.

Ako sa s celou situáciou treba vysporiadať?

- Sledujem správanie nemeckej administratívy a pevne verím, že budú postupne zavádzať radikálne opatrenia na pomoc podnikom a ich revitalizáciu po pandémii. Vývoj v Nemecku je totiž neodlučiteľne spojený s úspechmi či neúspechmi nielen našej, ale aj celoeurópskej ekonomiky. Hospodárstvo SR je veľmi otvorené a výraznou mierou postavené na exporte. Aj trnavská ŽOS-ka prevažnú časť svojej produkcie exportuje.

Prežiť teda nemusia ani tí najsilnejší?

- Iste sa zhodneme na tom, že globálna ekonomika je vo svojej podstate spotrebná a množstvo peňazí v obehu je konečné. Tento stav však vyvoláva spomalenie až zastavenie prúdenia peňazí tak náhle, že ani firma v dokonalej kondícii sa na takýto jav nedokáže pripraviť.

Nie je až tak podstatné, aké má rezervy, bokom môže ísť aj likvidita jej aktív. Neistota na trhu a v hospodárstve je príliš vysoká.

Čo by malo byť spoločným cieľom?

- Treba prijať súbor opatrení pre všetkých, malých či veľkých, ktorý nám efektívne umožní preklenúť nastávajúce obdobie.

Nechcem spochybňovať opatrenia, ktoré zavádza vláda, ani tie, ktoré ešte len plánuje. Všetko, čo pomôže ekonomike, je lepšie ako nič. Udržanie zamestnanosti a schopnosti firiem vyplácať mzdy načas a v plnej výške je jeden z najdôležitejších cieľov, ktoré by opatrenia mali sledovať.

Treba si však uvedomiť, že podnikanie, ako ho poznáme z učebníc, teda ako závislú činnosť, ktorej jediným cieľom je tvorba zisku, je v slušnej spoločnosti nezmysel. U malých a stredných podnikateľov ide často o životný štýl, sú tomu celkom odovzdaní, napr. pri remesle. U nás zase beriem ako prvoradú zodpovednosť za zamestnancov a ich rodiny. Naším poslaním je tento vzťah vzájomnej dôvery rozvíjať. Nemienime ľudí brať ako čísla.

Prečítajte si tiež Prepúšťanie a nižšie mzdy. Firmy zatiaľ vyčkávajú Čítajte 

Čo bude najdôležitejšie v nasledujúcom období?

- Najdôležitejšie je udržať pohyb peňazí v ekonomike. Začať treba u malých a stredných podnikateľov, aby dokázali plniť nielen svoje záväzky, ale podávali aj výkony, aby sa z danej situácie dostali a znovu produkovali.
Netreba však opomenúť fakt, že napríklad len od ŽOS Trnava je bytostne závislých asi 80 malých a stredných spoločností. Základom teda je, aby ľudia mali možnosť pracovať a mali istotu, že dostanú za svoju prácu zaplatené.

Pomôcť by mohli aj samosprávy...

- Ruku k dielu by, samozrejme, mali pridať aj samo-správy a to najmä tie, ktoré nedávno zdvíhali dane a poplatky.

Mestá a obce majú dostatočné finančné rezervy, aby v týchto časoch pomohli svojim obyvateľom, živnostníkom či malým a stredným podnikateľom podnikajúcim na ich území. Ide najmä o tých, ktorí sa ocitli absolútne bez príjmov, ale výdavky im stále bežia.

Okrem odpustenia či odkladu daní by im určite pomohlo aj razantné zníženie nájmov na mestských pozemkoch či v priestoroch mesta.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 3. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 4. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 7. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 8. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 9. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 10. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 4. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 5. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 6. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 7. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 8. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 9. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 10. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 13 456
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 986
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 662
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 5 821
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 355
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 975
 7. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 4 272
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 2 862
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 288
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 068

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
 2. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
 4. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
 5. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
 6. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
 7. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 8. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 890
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 102
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 017
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 873
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 675
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 518
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 210
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 734
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Festival Grape

Primátor Trnavy Peter Bročka uviedol, že časový horizont vidí zhruba o tri až štyri roky.


TASR 2m

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


1 h
Ilustračný obrázok

V budúcom roku bude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.


TASR 1 h
Ilustračná fotka

Vytvorí priestor pre športové aktivity žiakov základnej a materskej školy, aj obyvateľov.


SITA 5 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

V nemocnici končia pre covid aj deti.


6 h

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


7. dec

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
 2. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
 4. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
 5. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
 6. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
 7. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 8. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 890
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 102
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 017
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 873
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 675
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 518
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 210
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 734
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu