TRNAVA. Fakultná nemocnica v Trnave bude prichádzajúcich pacientov triediť v stane, ktorý dnes na parkovisku v jej blízkosti postavili hasiči.
Využili mestské parkovisko
Už včera informoval primátor mesta Trnava Peter Bročka, že na potreby nemocnice uvoľnujú mestské parkovicko na Dohnányho. To sa od dnešného rána (18. marca) začalo meniť na záchytnú zónu s hygienickým stanom.
"Cez túto zónu bude po jej spustení musieť prejsť každý, kto sa bude chcieť dostať do interiérov Fakultnej nemocnice. Vytvorí sa tak ochranná vstupná bariéra medzi vnútronemocničnými priestormi so zdravotníckym personálom a pacientmi s možnou nákazou," informoval Bročka.
Každý prejde cez stan

Podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice Viliama Vadrnu pôjde o filter, ktorého úlohou je ochrana zdravotníckeho personálu. Ďalej do nemocnice sa dostanú len tí pacienti, ktorí prejdú cez prvotné vyšetrenie v stane.
„Každý pacient, ktorý pôjde do Fakultnej nemocnice v Trnave, s výnimkou privezených záchrankou, prejde cez stan, kde zistia jeho anamnézu, urobia prvotné klinické vyšetrenie vrátane zmerania teploty. Lekár vyhodnotí, či pacient javí známky respiračnej infekcie, alebo nejaví, podľa toho bude mať buď voľný pohyb po nemocnici, alebo bude označený ako potencionálne riziko v prípade šírenia koronavírusu,“ popísal činnosť v stane Vadrna.
12 hodín denne

Personál v stene bude k dispozícii 12 hodín denne, v noci bude jeho činnosť zastupovať špeciálny tím na urgentnom príjme. Lekári a sestry sa do služby v stane podľa Vadrnu hlásili v dostatočnom počte dobrovoľne, pôsobiť budú pod gesciou urgentného príjmu a internej kliniky.
Veľký stan určený pre dlhodobé zásahy má podľa krajského riaditeľa hasičov v Trnave Vojtecha Valkoviča svoju ostrú premiéru. Hasiči ho získali v rámci projektu aktívnych protipovodňových opatrení.
Takéto stany majú slúžiť ako zázemie pre hasičov a ďalšie zložky integrovaného systému pri dlhotrvajúcich zásahoch. Hasiči si jeho rozkladanie doteraz skúšali len na cvičeniach.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu