Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
TRNAVA. Trojica Trnavčaniek uviazla v Maroku. Nachádzali sa v dovolenkovej destinácii Agadir a nemajú sa ako dostať domov. Spolu s ďalšími Slovákmi i Čechmi sa snažia dostať z Afriky.
"Momentálne sa nás najviac týka problematika návratu na Slovensko. Sme tu spolu s ďalšími Slovákmi. Situácia sa tu zhoršuje zo dňa na deň, momentálne hrozí, že nás hotely prinútia vysťahovať sa, niektorým Slovákom sa to už stalo. Ambasády urgujú našu vládu, ale momentálne nemáme žiadne informácie o tom, či sa rieši nejaký špeciál, alebo aké kroky sa chystajú," napísala nám Lívia.

Poukazuje na to, že sa ocitli v zúfalej situácii.
Letiská sú uzatvorené, lodná doprava tak isto nefunguje.
"Aj v samotnej krajine sa to začína postupne zhoršovať, všetko tu zatvárajú, ak nám zavrú aj hotely, nevieme, čo budeme robiť," vysvetľuje zložitú situáciu Lívia.
Tri Trnavčanky leteli na dovolenku do Maroka ešte minulý týždeň v utorok, nevyužili služby cestovnej kancelárie, vycestovali na vlastnú päsť, podobne ako to už dnes robieva množstvo turistov.
Situáciu ešte nevideli kriticky
"V čase, kedy sme vycestovali my aj vačšina občanov Slovenska, situácia ešte nebola kritická. Nehovorilo sa o zatváraní hraníc ani o rušení prepravy, či niečo podobné. Ohrozenou oblasťou v Európe bolo jedine Taliansko, ktoré však ešte umožňovalo návrat občanov späť. Ambasádu sme kontaktovali hneď, ako sa začali rušiť lety do Európy (piatok-sobota). Takisto sme v spojení s asi 50-timi ďalšími Slovákmi, ktorí už nahlásili svoje údaje na velvyslanectve v Madride. Ambasáda s nami neustále komunikuje a snaží sa nás informovať o akýchkoľvek zmenách," vysvetlila nám Lívia.
Keďže v Maroku sa slovenské velvyslanetvo nenachádza, komunikovať musia s Madridom, ktorý má na starosti okrem Španielska aj Maroko.
Sťahujú sa do Marakéšu
Turistky z Trnavy nás večer informovali, že sa presúvajú do marockého Marakéšu, kde si už zabezpečili ubytovanie. "Tu sa stretávame s ostatnými Slovákmi, ktorí sa snažia dostať domov," informovala.
Uviaznutí Slováci v Maroku si vytvorili facebookovú skupinu, kde sa snažia vzájomne informovať. Dozvedeli sme sa z nej, že pre rakúskych turistov už prišli tamojšie aerolinky, ktoré pre nich vybavila rakúska vláda. Do lietadla sa snažili dostať aj viacerí Česi a Slováci, informácie, či sa to niekomu podarilo ale nemáme.

"Ďakujeme vám za informácie, momentálne nám ich poskytujete najviac," poďakovala našim novinám Lívia z Trnavy.
Stanovisko ministerstva
S otázkami sme oslovili Ministerstvo zahraničných vecí. Po celodennom čakaní sme dostali toto stanovisko, ktoré prinášame v úplnom znení:
"Na základe rozhodnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka Zastupiteľské úrady SR v zahraničí momentálne zbierajú informácie o občanoch SR, ktorí sa nachádzajú v zahraničí. Tieto údaje sú zasielané na príslušné odbory rezortu diplomacie v Bratislave. Z celkového, odhadovaného počtu našich občanov v zahraničí (cca 200-250 tisíc – podľa počtu zaslaných SMS) záujem o repatriáciu prejavilo približne 2- tisíc občanov zo všetkých kontinentov. Vzhľadom na vysoký počet záujemcov našich občanov vyzývame, aby sa v maximálnej možnej miere snažili priblížiť k SR. Z kapacitných dôvodov sa bude repatriácia riešiť podľa priorít, teda študenti, občania vyslaní do zahraničia z pracovných dôvodov, maloletí. V spolupráci s dopravnými spoločnosťami sa už rozbehla repatriácia našich občanov z Mníchova, Budapešti a Ľubľany. Všetci občania pôjdu po príchode na Slovensko do povinnej karantény. O ďalších podrobnostiach bude zajtra po rokovaní vlády SR informovať minister zahraničných vecí," informoval hovorca rezortu zahraničných vecí Juraj Tomaga.
Tri úlohy rezortu
Doplnil, že rezort diplomacie si dnes plní tri strategické úlohy v súvislosti s aktuálnym dianím.
Prvou je spomínaná repatriácia našich občanov, druhá a nemenej dôležitá strategická úloha je preverenie všetkých možností a alternatív dovozu medicínskeho materiálu na Slovensko, kde svoju činnosť úzko koordinujeme s Ústredným krízovým štábom. Minister M. Lajčák okrem iného v tejto súvislosti úspešne komunikoval so svojim tureckým rezortným partnerom Mevlütom Çavuşoğluom.
Treťou úlohou je dôsledný monitoring opatrení v krajinách sveta, ktoré sa týkajú režimov na hraniciach, povinných karantén pre všetkých, ktorí prichádzajú z tretích krajín a podobne.
"Tieto informácie naše úrady aktualizujú na svojich webstránkach a našim občanom odporúčame tieto webstránky sledovať," uzatvára Tomaga..