TRNAVA. Vo Fakultnej nemocnici v Trnave bolo hospitalizovaných päť pacientov s podozrením na ochorenie novým koronavírusom COVID 19. Testované vzorky však boli negatívne a ochorenie vylúčili.
Zatiaľ sedem
Doteraz mali v nemocnici sedem pacientov s podozrením na koronavírus, ani v jednom prípade sa ochorenie nepotvrdilo. Vadrna o tom informoval po rokovaní pracovnej skupiny pre prípadný výskyt koronavírusu, ktorú zriadil trnavský župan Jozef Viskupič. Nemocnica nepodceňuje ani jedno podozrenie, pri všetkých postupuje podľa pokynov hlavného hygienika.

„Máme izolovanú infekčnú kliniku, kde máme momentálne jedenásť izolačných izieb. Ak by sa potvrdil prvý prípad ochorenia, vieme túto kapacitu zvýšiť až na 40 lôžok. Fakultná nemocnica disponuje tiež dostatočným počtom ochranných pomôcok, vrátane respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. Zriadili sme aj komisiu, ktorá zasadá každý deň a zaoberá sa jednotlivými prípadmi,“ priblížil pripravenosť nemocnice Vadrna.
Pribudnú ďalšie
Pre vyťaženosť call centra Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave na telefonickej linke 0905 903 053 pribudnú podľa župana Viskupiča v priebehu dnešného dňa ďalšie call centrá, ktoré budú obsluhovať úrady verejného zdravotníctva v Galante, Dunajskej Strede a Senici.
Epidemiologička RÚVZ v Trnave Dagmar Kollárová po zasadnutí pracovnej skupiny zdôraznila, že na Slovensku zatiaľ ochorenie na koronavírus nebolo potvrdené.

Treba podľa nej dodržiavať rovnaké základné preventívne opatrenia ako pri chrípke, pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu, nedotýkať sa nosa, očí a úst neumytými rukami a dodržiavať tzv. respiračnú etiketu. Podľa Viskupiča platí všeobecné odporúčanie necestovať do destinácií, kde bolo potvrdené ochorenie. Trnavský samosprávny kraj a jeho organizácie zatiaľ nerušili žiadnu spoločenskú akciu pre obavy z ochorenia.
Mimoriadnu pracovnú skupinu pre prípadný výskyt koronavírusu tvoria zástupcovia župy, vrátane Viskupiča a riaditeľky odboru zdravotníctva Lucie Šmidovičovej, ďalej zástupca Okresného úradu v Trnave, štyria riaditelia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (Trnava, Senica, Galanta, Dunajská Streda), medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave a zástupca Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.