V okrese Trnava vznikne centrum spracovania odpadu inšpirované Škandináviou

Centrum poskytne prácu 200 kmeňovým zamestnancom a ráta s ďalšími stovkami zamestnancov v rámci subdodávateľských firiem.

Exteriérový pohľad na Centrum cirkulárnej ekonomiky ewiaExteriérový pohľad na Centrum cirkulárnej ekonomiky ewia (Zdroj: ewia)

TRNAVA. Problém s odpadom dlhodobo rezonuje v celom Trnavskom kraji. Časť z neho sa triedi, ale 59 percent putuje na skládky. Projekt výstavby Centra cirkulárnej ekonomiky (CCE) za 120 miliónov eur, ktorý v pondelok (17. 2. 2020) oznámila spoločnosť ewia, nás zaujal, preto sme Ing. Mariána Christenka, generálneho riaditeľa ewia, a. s., požiadali o rozhovor.

Ako vyzerajú v súčasnosti odpadové štatistiky Trnavy a Trnavského kraja?

V súčasnosti je Trnava a okolie v produkcii komunálneho odpadu na úrovni Bratislavy. Ročne sa na hlavu vyprodukuje takmer 600 kg odpadu a tento trend každý rok rastie. Súvisí so zvyšovaním životnej úrovne a tým aj nakupovaním väčšieho množstva tovaru a následne rastom množstva odpadu. Trnavský kraj dnes štatisticky triedi 41 percent z tohto odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kam smeruje 59 percent nevytriedeného komunálneho odpadu v Trnavskom kraji?

Na skládky, ktoré sú už vo väčšine vyspelých európskych krajín minulosťou kvôli ekologickým rizikám. V Trnavskom kraji je v súčasnosti deväť aktívnych skládok. Keďže Slovensko sa EÚ zaviazalo do roku 2035 minimalizovať skládkovanie na 10 percent, nové sa otvárať nebudú a kapacita tých existujúcich pomaly klesá. Sekundárnym efektom obmedzovania skládkovania je aj postupný rast poplatkov pre obce a mestá, čo sa už prejavuje aj v poplatkoch za odpad pre obyvateľov.

Môže sa Trnavský kraj časom dostať do patovej situácie, keď nebude kam odvážať smeti?

Tento stav aj po zvýšení miery recyklácie odpadu na 65 percent v roku 2035 je bližšie, ako si myslíme, pretože objem odpadu nám dlhodobo rastie každý rok o 2 percentá. Posledné dva roky tempo dokonca stúplo k 10 percentám ročne. Aj keby sme sa triedením a recykláciou dostali na 65-percentnú úroveň, ktorú dnes nedosahuje ani najvyspelejšie Švédsko alebo Rakúsko, vždy zostane odpad, ktorý sa nedá recyklovať. Na výber máme potom dve riešenia – skládkovanie alebo premenu odpadu na energiu. Triedenie, recyklácia a výroba elektrickej energie a tepla z odpadu sú pre nás v rámci pripravovaného centra jediné spôsoby, akými sa dá odpad zmysluplne využiť namiesto jeho vyhadzovania na skládky.

Ako bude centrum odpad spracovávať?

V prvom rade sa budeme snažiť čo najväčšie množstvo odpadu dotriediť, zlisovať, zviazať a vrátiť späť výrobcom na opätovné použitie. Veľká časť prijatého odpadu sa v CCE vráti späť do výrobného procesu v podobe druhotných surovín a nahradí tak primárne zdroje v oceliarenskom, sklárskom, papierenskom, potravinárskom, prípadne v stavebnom priemysle.

Reziduálny odpad, ktorý sa nedá recyklovať, využijeme v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO), kde sa z neho za pomoci turbíny vyrobí elektrická energia a aj teplo. Napríklad v Košiciach prevádzkujeme podobné zariadenie, pričom v zime ním vykurujeme približne 2 400 domácností. V regióne Trnavy rátame s dodávkou tepla aj pre priemyselných klientov. Znižovanie energetických vstupov je dnes pre slovenský priemysel vážnou výzvou a teplo z odpadu je jeden z najlacnejších a najekologickejších zdrojov.

Kde konkrétne má zariadenie v Trnavskom kraji vzniknúť?

V rámci prípravného procesu máme vytypovaných niekoľko lokalít. Určite máme záujem o priemyselnú lokalitu mimo zón určených na bývanie a zároveň lokalitu, kde je možné pripojiť sa na teplovod.

Aká bude kapacita centra a koľko energie bude schopné vyrobiť?

Celková kapacita centra bude 130-tisíc ton odpadu ročne, pričom časť bude dotriedená a následne odoslaná výrobcom na recykláciu a zo zostatku sa vyrobí elektrina a teplo. Dlhodobo rátame s možnou rezervnou kapacitou 100-tisíc ton ročne, ale iba v prípade, že v regióne nastanú akútne kapacitné problémy so skládkami a odpad nebude mať kto spracovať. Maximálna ročná výroba užitočného tepla môže byť 170-tisíc GJ a maximálna ročná výroba elektriny môže byť 57-tisíc MWe.

Je suma 120 miliónov eur konečná a z akých zdrojov výstavbu CCE budete financovať? Bude sa na nej podieľať aj samospráva, prípadne štát?

Nepočítame zatiaľ s finančnou účasťou štátu ani samosprávy. Výstavba CCE bude financovaná našim akcionárom – investičnou bankou Wood & Company, ktorá je okrem finančnej oblasti aktívna aj v oblastiach zdravotníckej techniky, technológií a realít. Vieme si však predstaviť, mimo finančnej spolupráce, napr. participáciu samospráv na prevádzke tohto projektu.

Aký vplyv bude mať zariadenie na zamestnanosť v regióne?

Centrum poskytne prácu 200 kmeňovým zamestnancom a rátame s ďalšími stovkami zamestnancov v rámci subdodávateľských firiem, či už počas výstavby, alebo prevádzky.

Kritici pri výstavbe takýchto zariadení poukazujú najmä na zvýšené emisie.

CCE bude pracovať s najmodernejšími technológiami vrátane špičkových „práčiek vzduchu“, ktoré sa dnes používajú v zariadeniach vo Viedni (priamo v meste sú 4) alebo v Štokholme či Kodani, pričom jeho emisný podiel je nižší ako napríklad pri ekologickej výrobe tepla z biomasy. Navyše len pre ilustráciu: jeden nekontrolovaný požiar skládky vyprodukuje viac emisií ako stovky takýchto zariadení za rok.

Centrum v regióne Trnavy bude v poradí druhým po Šali. Koľko takýchto centier celkovo plánujete a kde by mali ešte vzniknúť?

Pracujeme celkovo na 5 centrách, zostávajúce tri by sme mali rozbehnúť ešte tento rok a výber lokality závisí predovšetkým od množstva vyprodukovaného odpadu a kapacít končiacich skládok v danom regióne. Samozrejme, že medzi kritériá patria aj dostupnosť k teplovodnému systému, ale napríklad aj spoločenský záujem regiónu. Ak vedenie obce, mesta, regiónu preferuje skládkovanie namiesto využitia odpadu, tam ponúkať triedenie a výrobu elektriny a tepla z odpadu nemá zmysel.

Kedy chcete uviesť centrum do prevádzky?

Vzhľadom na zložitosť prípravného procesu rátame, že až v roku 2026, tzn. že v čase, keď reálne sa začnú kapacitné problémy s odpadom nielen v Trnavskom kraji, ale na celom Slovensku.

Príklady moderného odpadového hospodárstva z vyspelých krajín Európy:

Švédsko recykluje vyše 50 percent komunálneho odpadu. Z celkového objemu 4,4 milióna ton odpadu každoročne spracuje až 2,2 milióna ton prostredníctvom procesu, ktorý premieňa odpad na energiu v 33 Zariadeniach na energetické využitie odpadu. Tie teplom zásobujú 1,5 milióna obyvateľov.

V Dánsku zariadenia ZEVO dodávajú okolo 20 percent celkovej potreby tepla pre systémy centrálneho vykurovania a pokrývajú 5 percent spotreby elektrickej energie Dánska. Zároveň od roku 1997 platí zákaz skládkovania komunálneho odpadu. Aktuálne je v prevádzke 32 zariadení ZEVO a 4 sú práve vo výstavbe. Zaujímavosťou je, že Dánsko chce do roku 2050 úplne prestať využívať fosílne palivá. Krokom k ich nahradeniu je napr. aj nové ZEVO Amager Hill v Kodani, známe lyžiarskym svahom na streche Zariadenia na energetické využitie odpadu.

V Rakúsku dnes existuje 11 zariadení ZEVO. Štyri z nich sú priamo vo Viedni, pričom najznámejšie projektoval svetoznámy architekt Friedensreich Hundertwasser. Toto umelecké dielo denne navštevujú stovky turistov počas plnej prevádzky. Rakúšania dosahujú v priemere takmer 60-percentnú úspešnosť v triedení odpadu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 397
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 078
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 054
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 803
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 095
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 919
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 600
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 018
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 702
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 717
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 823
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1

Piatkový protest sa začne o šiestej večer.


Ilustračné foto.

Policajtom sa podarilo zadržať 41-ročného Trnavčana.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 600
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 018
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 702
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 717
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 823
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu