TRNAVA. Trnava zmenila územný plán v areáli bývalého cukrovaru tak, aby bolo toto územie atraktívnejšie pre investorov. Samospráva ustúpila od niektorých podmienok, ktoré investíciu do toho územia predražovali.
Z územného plánu tak vypadli okružné križovatky, podzemné prepojenie areálu so Štefánikovou ulicou aj niektoré ďalšie podmienky. Bývalý trnavský cukrovar s rozlohou približne 22 hektárov sa nachádza v bezprostrednej blízkosti historického centra mesta.

Nič sa zatiaľ nedeje
V území sa ráta s výstavbou, no už roky sa tam nič nedeje.
Jedným z dôvodov zmeny je aj zníženie predpokladaného rozsahu výstavby. Po novom bude možné postaviť v území namiesto pôvodne plánovaných 1 500 bytov približne o 400 menej, s nižšou intenzitou zastavanosti sa ráta aj v prípade občianskej vybavenosti a ďalších funkcií. Spoločnosť United Industries podnikateľa Eduarda Šeba rozsiahly areál v blízkosti centra mesta dlhodobo ponúkala investorom.
Minulý rok zverejnila zámer výstavby prvých 120 bytov v časti pri Cukrovej ulici. Na rokovaní mestského zastupiteľstva v Trnave zaznela informácia, že o časť územia sa zaujíma aj veľký investor z oblasti automobilového priemyslu, nadnárodná spoločnosť Marelli.
United Industries plánuje na mieste bývalého cukrovaru vybudovať druhé centrum Trnavy, jej požiadavkou však bolo zjemnenie nárokov pôvodného územného plánu. „Pokiaľ to bude takto, my sa tam ďalej nepohneme,“ povedal pri prerokovávaní zmien mestským zastupiteľstvom Martin Vinarčík zo spoločnosti, ktorá je vlastníkom areálu.
Nie je zárukou
Trnavský mestský poslanec Marián Galbavý naznačil, že takáto zmena územného plánu zvýši hodnotu majetku vlastníka, nezaručuje však rozbeh výstavby. Primátor Trnavy Peter Bročka tvrdí, že zmena územného plánu rozvoju tohto územia len pomôže. Nepopiera, že zvýši hodnotu majetku, to sa podľa neho deje pri zmene územného plánu vždy.

„Nemôžem sa na to pozerať optikou, kto a koľko na tom zarobí, ale do akej miery rozvíjam mesto tak, aby to bolo udržateľné,“ povedal primátor s tým, že podľa predložených podkladov v tomto prípade ide o udržateľný rozvoj.
Výroba cukru v Trnave sa skončila v roku 2004, o tri roky neskôr Trnava zmenila funkciu tejto zóny z priemyselnej na polyfunkčnú. Územný plán tu umožňuje vybudovať polyfunkčné centrum s obchodmi a službami, bytové domy, administratívne a rôzne iné priestory.