TRNAVA. Pohľadnice, koberce, pracovné odevy, športové dresy, knihy, modely lietadiel či masáže, poradenstvo a mnohé ďalšie. Chránené dielne ponúkajú široký sortiment predmetov i služieb. Ide o pracovisko, kde minimálne polovica zamestnancov má nejaký zdravotný hendikep.

Michal Kudlej pracuje v Slovenskej chránenej dielni v Piešťanoch ako grafik. Hoci patrí medzi špičku vo svojom odbore, prácu si roky nevedel nájsť. Dôvod?
Trpí ojedinelým takzvaným KID syndrómom. Nepotí sa, nemá vlasy, ochlpenie ani mihalnice, má extrémne suchú kožu a narušený sluch.
Našiel si druhý domov
„Nezapadal som nikde. V bežných firmách skrátka nemajú čas sa venovať postihnutým,“ povedal Michal.
V chránenej dielni našiel svoj druhý domov. „Lepšie sa tu zaradím, porozprávam, strávim čas s ľuďmi, ktorí sa ma nestránia,“ dodal s tým, že v bežnej firme sa vždy obával izolovanosti. „Práca pre mňa nie je o peniazoch, ale hlavne o tom, že som v spoločnosti, medzi ostatnými, nie som sám doma. Keď pracujem a sústredím sa, nemyslím na to, čo mi je,“ zdôveril sa.
A takýchto príbehov je v chránených dielňach viacero, všetky spája jediné. Do práce chodia radi. Práve Slovenská chránená dielňa v Piešťanoch je jedna z najväčších, zamestnáva až 25 osôb s rôznym zdravotným postihnutím. Od psychických porúch až po cukrovku.