Denník SME v rámci mimoriadnej akcie SME proti extrémizmu ponúka učiteľom a študentom predplatné SME.sk na 3 mesiace zadarmo.
TRNAVA. Skupinku členov koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu napadli po proteste proti kotlebovcom v Trnave neznámi útočníci. Medzi napadnutými bol aj kandidát progresívcov Pavel Sibyla. K vážnejším zraneniam nedošlo.
Incident sa podľa Sibylu začal, keď po akcii išli k autu. Všimli si skupinu asi pätnástich ľudí, ktorí začali pokrikovať na lídra strany Michala Trubana. O chvíľu sa vydali za nimi a chceli im zobrať transparenty.
Politici dostali bitku
"Nemienil som sa svojho transparentu vzdať. Hovoril som im nech sa upokoja. Jedného to prestalo baviť. Priši el odzadu a udrel ma päsťou do spánku," hovorí Sibyla.
Potom prišlo ešte niekoľko rán. Ďalší z kolegov dostal jednu do zubov a jeden z okolostojacich ľudí do nosa. Potom útočníci utiekli. K vážnejším zraneniam nedošlo. Políciu nevolali.
Na námestí SNP v Trnave boli v piatok dve protichodné zhromaždenia. Predvolebný míting strany Kotlebovci ĽSNS a proti nim stojacej iniciatívy Trnava s fašistami nediskutuje. Pridali sa k nej aj opoziční politici.
Na zhromaždeniach bolo spolu viac ako tisíc ľudí, približne dvojnásobnú väčšinu mal protifašistický tábor. Obe skupiny oddeľovali policajné vozidlá.
Atmosféra bola od začiatku napätá, z tábora ĽSNS lietali plechovky s pivom, "kotlebovci" na fotografov agresívne vykrikovali. Medzi "kotlebovcami" sa nachádzalo viacero mladíkov s rúškami na tvári. Na situáciu dohliadal antikonfliktný policajný tím.
Fašistom sa postavil aj primátor a župan
V skupine proti fašistom bol aj primátor Trnavy Peter Bročka. Podobne ako mnohí ďalší držal v rukách transparent.
Nechýbal ani trnavský župan Jozef Viskupič, ktorého sprevádzal riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi. Ľudia z opačného tábora pri prejavoch rečníkov ĽSNS kričali: "Fúj, my vás tu nechceme."

Obe zhromaždenia sa po piatej hodine popoludní postupne rozchádzali, polícia ešte dohliadala na posledné skupinky ľudí, ktoré zostali na mieste.
K protifašistickej iniciatíve sa pripojilo aj trnavské Nádvorie, ktoré na priečelie svojej budovy vyvesilo transparent s nápisom: Čo by dnes povedal pán Wetzler?
Alfréd Wetzler, trnavský rodák, pred 76 rokmi utiekol z tábora smrti v Osvienčime. Spolu s Rudolfom Vrbom podali vôbec prvé svedectvo o hrôzach, ktoré sa tam diali. Ich správa pôsobila šokujúco. Pravdivo však ukázala, do akých rozmerov môže prerásť extrémny nacionalizmus.
"V našom meste hovoríme nie akejkoľvek forme extrémizmu," uviedli predstavitelia Nádvoria.