TRNAVA. Pozdĺž 300-metrovej komunikácie vyrástli kovové podpery ako základ pre 1600 metrov štvorcových popínavej zelene, ďalšia má miesto v nádobách a na plochách pod lávkou.
Na projekt Mestá odolné na dopady zmeny klímy - Ozelenenie a tienenie lávky na Starohájskej ulici získala radnica podľa hovorkyne Veroniky Majtánovej takmer 422-tisíc eur z Integrovaného regionálneho operačného programu.
Celková suma dosiahla približne 475.056 eur, rozdiel bol financovaný z mestského rozpočtu. S realizáciou začali v auguste tohto roka.
Takmer 200 kríkov
Na výsadbu bolo použitých okrem deviatich stromov takmer 200 kríkov, 1819 ozdobných tráv, 1483 trvaliek, 63 popínavých rastlín a 850 cibuľovín.
"Kým dorastú popínavky na konštrukciách do potrebnej výšky, aby mohli na lávke suplovať úlohu stromov, možnosť krátkodobého odpočinku v tieni poskytnú chodcom aj cyklistom pergoly s drevenými lamelami naklonenými tak, aby zachytili čo najviac slnečných lúčov," uviedla hovorkyňa.

Trávnaté plochy pod lávkou upravili tak, aby absorbovali dažďovú vodu stekajúcu z chodníkov.
Prehrievalo sa
Betónové premostenie sa podľa jej informácií extrémne prehrievalo už v čase vzniku v roku 1987.
Pretože klíma v meste sa z roka na rok zhoršuje a lávka je stále najvyužívanejšou spojnicou, po ktorej prejdú denne tisíce ľudí, mestská samospráva ju už v roku 2015 vytypovala ako jeden z prvých priestorov na úpravy na zmiernenie prehrievania, zlepšenie hospodárenia s dažďovou vodou, ochranu pred exhalátmi a hlukom automobilovej dopravy.
"Zistili sa však poruchy spôsobené dlhoročným zatekaním do nosných konštrukcií, koróziou a zvetrávaním betónu a musela sa najprv uskutočniť rekonštrukcia za 250-tisíc eur. Zeleň by mala znížiť teplotu ovzdušia až o päť stupňov Celzia, tlmiť hluk a zachytávať prachové mikročastice," dodala Majtánová.