TRNAVA.V posledných rokoch sa čoraz častejšie hovorí o zeolite ako o „eko“ náhrade bežných posypových solí. Na Slovensku sa zeolit ťaží v lokalite Nižný Hrabovec na východnom Slovensku, kde je ložisko s bohatými zásobami. Zeolit sa ťaží po celom svete, ako napríklad v USA, Rusku, Číne a inde.
O tejto hornine „budúcnosti“ sme sa bližšie porozprávali s Marekom Murá-nyim, konateľom spoločnosti EP Slovakia, ktorá zabezpečuje distribúciu zeolitu a výrobkov z neho.

Pre ktoré odvetvie je zeolit najvhodnejší?
Povedať, pre ktorú oblasť je najvhodnejší, nie je vôbec jednoduché. Považujem to za nemožné, vzhľadom na široké možnosti a benefity jeho použitia.
Z akej oblasti teda evidujete najväčší záujem o zeolit?
V chove hospodárskych zvierat, kde sa používa ako prídavná látka do kŕmnych zmesí. V tejto oblasti prináša benefity vo forme zvýšenia úžitkovosti chovu, lepšieho zdravotného stavu zvierat aj welfare. Jednou z vlastností nášho zeolitu je vysoká schopnosť viazať čpavok a plynné látky, teda aj zápach, ktoré negatívne ovplyvňujú samotné prostredie v chovných objektoch.
Zeolit tak zlepšuje životné prostredie, v ktorom hospodárske zvieratá žijú, a pracovné prostredie s obsluhujúcim personálom.
Dynamicky sa zvyšuje využitie zeolitu v aplikáciách na čistenie pitných a odpadových vôd. Je to celosvetový trend, ktorý neobišiel ani Slovensko.