TRNAVA. Zatiaľ si nevieme bez nej predstaviť zimnú údržbu. Cestná posypová soľ však negatívne vplýva na životné prostredie. Preniká do povrchových či spodných vôd, pôdy a prekysľuje ich. Solenie nepriaznivo pôsobí aj na zvieratá, hlavne na psy.
Soľ môže poškodzovať a dráždiť zvieracie labky i zaťažiť ich tráviaci systém v prípade, ak zvieratá oblizujú sneh v okolí nasolených chodníkov.
Ekonáhrada soli
V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o zeolite ako o „eko“ náhrade posypovej soli. Táto zatiaľ málo známa hornina má skutočne širokú škálu využitia.
Použili ju aj pri ekologickej havárii v Černobyli či pri poškodení atómovej elektrárne v japonskej Fukušime.
Zeolitom sa čistí voda, pridáva sa do kŕmnych zmesí, do pôdy, môžu sa ním posýpať chodníky a cesty v zime.

O zimnú údržbu v Trnave sa starajú dve spoločnosti, Stefe má na starosti 76 kilometrov ciest, FCC o tridsať menej. Udržiavajú aj chodníky, námestia, parkoviská a ďalšie. Prvú „snehovú“ skúšku zvládli minulý pondelok (2. december) vraj bez problémov.
„Prvý sneh v Trnave napadol v noci z 1. na 2. decembra. Išlo teda o nočnú službu a spotrebovalo sa približne 6 ton posypového materiálu. Výjazdy prebehli bez väčších problémov,“ informovala Zuzana Dvoráková za spoločnosť FCC Trnava.
Jedna smrteľná nehoda
„Nezaznamenali sme ani počas výjazdov, ani po nich žiadne problémy a dodnes dokonca ani žiadne podnety či reklamácie,“ doplnil Marek Jelenek zo spoločnosti Stefe Trnava.