VEĽKÉ KOSTOLANY. Občianska iniciatíva Chceme zdravú krajinu nesúhlasí s dovozom a spracovávaním zahraničného rádioaktívneho odpadu (RAO) na území SR.
Jej zástupcovia chcú, ako informoval za OI Michal Daniška, vyjadriť tento názor v pondelok 16. decembra vo Veľkých Kostoľanoch na verejnom prerokovaní hodnotenia optimalizácie spracovateľských kapacít Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), a. s. v lokalite Jaslovské Bohunice.
Napísali otvorený list
Nesúhlas so spaľovaním zahraničného RAO a zvýšením limitu už deklarovali v otvorenom liste ministrovi životného prostredia aj starostovia okolitých obcí. "Na verejné zasadnutie pozývame obyvateľov obcí i ďalších občanov, aby sa vyjadrili k zámeru," uviedol Daniška.

Uviedol, že v súčasnosti sú vydané povolenia na dovoz a spaľovanie RAO z Talianska (865 ton z jadrovej elektrárne Caorso a 617 metrov kubických inštitucionálnych) a z Nemecka (21,7 t inštitucionálnych), pričom spaľovanie zahraničného odpadu sa už realizuje. Zvýšenie sa týka objemu 240 na 480 ton ročne.
Nesúhlasia desiatky obcí
Nesúhlas so spaľovaním zahraničného rádioaktívneho odpadu a zvýšením limitu pre jeho spaľovanie deklarovali v otvorenom liste ministrovi životného prostredia starostovia obcí Banka, Bašovce, Borovce, Dolný Lopašov, Drahovce, Dubovany, Krakovany, Ostrov, Ratnovce, Šterusy, Trebatice, Veľké Kostoľany, Veselé a primátori miest Piešťany a Vrbové.

Starostovia troch dotknutých obcí Ratkovce, Veľké Kostoľany a Žlkovce v spoločnom stanovisku k správe o hodnotení odmietli spracovávanie zahraničného RAO a zvýšenie limitov pre všetky spôsoby jeho spracovania, nielen spaľovanie.
Vytvorili petíciu
"Občianska iniciatíva pozýva občanov, aby využili svoje právo a na verejnom prerokovaní vyjadrili svoj názor na spaľovanie RAO dovezených z iných krajín. Svoj postoj môžu vyjadriť aj podporou petície na internete alebo odtiaľ stiahnuť petičné hárky papierovej verzie petície," dodal Daniška.

V petícii sa uvádza, že každá krajina by si mala svoj RAO spracovať sama a niesť s tým spojené riziká. Úlohou JAVYS má byť zase podľa autorov petície znižovanie záťaže životného prostredia vyraďovaním elektrární A1, V1 a spracovávanie domáceho RAO, nie zarábanie na zahraničnom.