TRNAVA. Celosvetová iniciatíva pod záštitou European Stroke Organisation oceňuje pracoviská, ktoré sa zameriavajú na liečbu cievnych mozgových príhod.
Ako informoval referent FN pre vzťahy s verejnosťou Matej Martovič, v súčasnosti je rozšírená v 95 krajinách s viac než 3300 spolupracujúcimi nemocnicami.

Najväčšie na Slovensku
Pracovisko vo FN Trnava poskytuje komplexnú špecializovanú starostlivosť pacientom s cievnou mozgovou príhodou, jeho súčasťou sú neurologické oddelenie a rádiologická klinika. Patrí medzi najväčšie v rámci Slovenska s najvyšším počtom pacientov.
"Ročne ich prijme približne 900, za rok 2018 vykonalo približne 200 mechanických odstránení mozgovej krvnej zrazeniny," uviedol Martovič. V Trnave pritom hospitalizujú pacientov zo všetkých regiónov západného Slovenska.
Dôležitý čas

Pri mozgovej príhode je, ako doplnil primár neurologického oddelenia Georgi Krastev, rozhodujúci čas začatia liečby.
"V KCP dokážeme identifikovať a selektovať pacientov aj v dlhom časovom okne (24 hodín), u ktorých hyperakútna liečba dokáže zvrátiť ich nepriaznivú prognózu," uviedol.
Cieľom cien ESO Angels Awards je uznať a oceniť tímy a osoby, ktoré sú odhodlané zvýšiť kvalitu procesov pri cievnej mozgovej príhode a vybudovať kultúru kontinuálneho monitorovania. Nemocnice môžu podľa Martoviča získať ocenenia, ak kontinuálne zaznamenávajú svoje údaje do národných a medzinárodných registrov a spĺňajú kritériá kvality ESO.