TRNAVA. Milovníci starej Trnavy sa môžu aj v tomto roku tešiť na pokračovanie úspešnej série vydaní Historického kalendára. Nové, doposiaľ nepublikované pohľadnice nám dajú nahliadnuť do minulosti Trnavy a prevedú nás uličkami a zákutiami.
Trnavčania sú veľmi hrdí na svoje mesto. Od roku 1238, kedy jej uhorský kráľ Belo IV udelil privilégiá slobodného kráľovského mesta sa stala priestorom pre obchod, kultúru a spoločenský život.
Hrdý zberateľ pohľadníc a fotografií starej Trnavy Adrián Selnekovič sa aj tento rok rozhodol pokračovať v úspešnej sérií publikovania dobových pohľadníc Trnavy. Formát Historického kalendára 2020 zachytáva obdobie medzi rokmi 1918 až 1938. Nových, verejnosti neznámych a doposiaľ nikde nepublikovaných 25 snímok nám ukazuje konkrétne miesta a udalosti ako ich nepoznáme.
„Vzhľadom na to, že som zberateľ a disponujem veľkým množstvom historických pohľadníc, rozhodol som sa, že sa o ne s Trnavčanmi podelím. Predchádzajúce ročníky ma presvedčili, že ľudia majú záujem o históriu Trnavy na pohľadniciach“, hovorí Selnekovič.

Po náročnom procese výberu, z takmer 1800 pohľadníc , sa v tomto ročníku objavili pohľady na Divadlo a Radnicu z roku 1930, odhalenie sochy M.R. Štefánika z 19. októbra 1924 ale aj pohľad na Michalskú uličku z obdobia pred II. sv. vojnou.
Dozviete sa, že trnavská pešia zóna sa kedysi volala Masarykova ulica, zistíte, ktorá dnešná stredná škola sídli v budove bývalej Verejnej obchodnej školy mesta Trnavy, aj na mieste ktorého meštianskeho domu bola kedysi kúria, kde zomrel kráľ Ľudovít Veľký.
Kalendár tak nesie v sebe oveľa viac. Stáva nielen dekoráciou na stenu, ale zároveň aj vzdeláva a prináša nový pohľad na staré miesta.
„Na titulku kalendára som vybral pohľad na renováciu Mestskej veže. Pohľadníc s tematikou trnavskej dominanty je mnoho, ale práve tento konkrétny úsek jej existencie, rekonštrukcia v roku 1938, je natoľko mimoriadny, že si zaslúžil výnimočné miesto na titulke kalendára“, dodáva Selnekovič.

Každý milovník Trnavy, či už je pôvodom rodák, prisťahovalec za prácou a rodinou, či človek, ktorému je Trnava blízka si v kalendári nájde niečo, čo mu je známe. Rozpamätá sa na miesta, ktoré navštevoval alebo bude prekvapený, ako jeho obľúbený park či ulička vyzerala v minulosti.
Historický kalendár môže byť pekným vianočným či novoročným darčekom pre všetkých milovníkov Trnavy, bez rozdielu veku.
Kúpiť si ho môžete v OD ASO za cenu 6,90 eur.
Viac informácií nájdete aj na http://stara-trnava.sk/
Sledujte FB Trnava a súťažte o Historický kalendár 2020.