TRNAVA. Fakulta prírodných vied UCM v Trnave oslávila vedu a výskum našich, ale tiež zahraničných vedcov na medzinárodnej vedeckej konferencii Applied Natural Sciences 2019, ktorá sa tento rok konala v septembri v hoteli Partizán na Táloch.
Konferencie sa aktívne zúčastnilo 126 účastníkov z celého sveta (zastúpenie tu malo deväť krajín), ktorí počas 3 dní riešili problematiku z oblastí chémie, biomedicínskej chémie, biológie, molekulárnej biológie, biotechnológie, environmentálne technológie a aplikovanej informatiky.
Odlišných návštevníkov a poslucháčov mali zas akcie v rámci Týždňa vedy a techniky (TVT) od 4.11.209 do 8.11.2019, ktorý sa na Fakulte prírodných vied UCM v Trnave niesol v znamení šírenia vedy a výskumu nielen študentom rôznej vekovej kategórie, ale aj širokej laickej verejnosti.

Medzi najvýznamnejšie aktivity určite patrilo organizovanie prednášok pre verejnosť s názvom Veda v cenTTre, Workshop o prírodných vedách, ako aj séria prednášok na najrôznejšie témy, organizovaná aktívnymi študentmi – doktorandmi vďaka študentskému klubu VšeVed.
5. novembra 2019 sa v priestoroch podniku Zelený kríček uskutočnila ďalšia séria Vedy v cenTTre pod názvom Monitorovanie územia a vplyv územného plánovania na klímu, ktorú pripravil Ing. Vladimír Zaujec manažér startupu Rain for climate. Prednáška bola venovaná predovšetkým verejnosti a zaoberala sa problematikou použitia moderných technológií na prieskum v teréne a navrhovaniu vodozádržných opatrení pre zmiernenie dôsledkov globálnych klimatických zmien.
Deň otvorených dverí FPV UCM, ktorý sa konal 6. novembra 2019, bol venovaný workshopu o prírodných vedách pre stredné školy. Viac ako 150 študentov z trnavských stredných škôl sa dozvedelo o činnosti jednotlivých katedier a zároveň si vyskúšali rôzne experimenty z oblasti prírodných vied. Dozvedeli sa čo to o biotechnológii 21. storočia, videli pútavé experimenty na tému Život s mikróbmi, vypočuli si ako malé molekuly tvoria veľké technológie, navštívili jednotlivé laboratóriá, kde sa dozvedeli o prospešnom využití rádioaktivity v laboratórnej praxi.

Počas praktických prác si vyskúšali ako sa pripravujú živné pôdy i alternatívne spôsoby čistenia vody, vypočuli si pútavú prednášku a videli sériu praktických experimentov v súlade s mottom ,,Namodeluj a rozhýb robota“, hlavičku im rozhýbali informatici vďaka malej šifrovacej súťaži, kde ten najrýchlejší tím získal aj drobné ocenenie.
Zaujímavou akciou bola určite aj prednáška na tému „Vieš čo je – virtuálna realita?“, ktorú odprezentovala Ing. Katarína Pribilová, PhD. v sérii prednášok v rámci študentského klubu VšeVed Ucmkový.
Akcie, ktoré prispievajú k popularizácii vedy a prírodných vied u verejnosti sa budú na FPV UCM organizovať i naďalej.
Viac inforácií nájdete na http://fpv.ucm.sk/sk
