TRNAVA. Študenti viacerých stredných odborných škôl, ale aj žiaci zo základných škôl z Trnavy a okolia vo štvrtok spoznali vďaka projektu Revolution Train Prevencia 2.0 nový rozmer vzniku závislostí.
Český projekt na Slovensko pozval predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.
Predstavili ako vzniká drogová závislosť
"Som rád, že ostatní predsedovia vyšších územných celkov si osvojili myšlienku a privítali Revolution Train vo svojich regiónoch," povedal Viskupič vo štvrtok počas zastávky vlaku na trnavskej železničnej stanici. Vlak so šiestimi vagónmi interaktívnou a zážitkovou formou predstavil mladým ľuďom, ako vzniká drogová závislosť a všetky jej dôsledky.

Vlak už prešiel viaceré mestá na Slovensku. V rámci TTSK sú jeho zastávkami Senica a Galanta. Prvými žiakmi, ktorí sa mohli zoznámiť vo štvrtok v Trnave s nástrahami drog, boli pätnásťroční žiaci z Dvorníkov pri Hlohovci. "S drogami sme sa už asi všetci stretli. Moji rovesníci s tým začínajú zo zvedavosti, keď chcú pred ostatnými 'machrovať', alebo keď majú problémy," povedala žiačka Mirka.
Tretina mladých má skúsenosť s marihuanou
Vek žiakov a študentov, ktorí Revolution Train navštívili, je podľa psychiatra Jozefa Vida, zaoberajúceho sa závislosťami, kritický. Vyvrátil domnienku mladých, že marihuana nespôsobuje závislosť. "

Je to zásadný problém, ukazuje sa, že takmer tretina mladých dospelých od 15 do 34 rokov má túto skúsenosť, pričom marihuanu užil za posledný rok približne jeden z desiatich.
Je to vyššie číslo ako v iných krajinách, ktoré sa zapájajú do Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách," uviedol Vido pre TASR. Ukazuje sa podľa neho, že marihuana môže otvárať bránu užívaniu tvrdých drog. "
Drogy môžu byť príčinou schizofrénie
Samotné užívanie kanabinoidov prináša závažné problémy, nielen závislosti, ale aj psychotické stavy. Užívanie drog v období dospievania môže byť spúšťačom doživotného závažného, nevyliečiteľného a invalidizujúceho psychického ochorenia - schizofrénie," doplnil.

"Do vlaku sme skopírovali miesta, ktoré bývajú rizikové a ktoré ani nechceme, aby tieto deti niekedy navštívili," povedal pre TASR autor tohto českého projektu Pavol Tůma. So skupinami, ktoré vlak na Slovensku navštívili, budú v ďalšej fáze pracovať na školách vyškolení preventisti. Poslednou zastávkou Revolution Train bude 14. novembra Bratislava.