PIEŠŤANY. Ľudia často celý život pracujú s vedomím, že oddychovať budú na dôchodku. A keď príde, vytrhnutí z rytmu produktívneho života stoja s „fúrou“ času pred rozhodnutím, ako s ním naložiť. Základom je nenudiť sa, a hlavne, nebyť sám.
Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí sa cítia osamelo, majú viac zdravotných problémov, cítia sa zle a pravdepodobne aj zomierajú mladší. Už dlhšie je známy fakt, že pocity dokážu ovplyvniť náš zdravotný stav. Na liečbu osamelosti neexistujú žiadne lieky, boria sa s ňou najmä starší.
Aktívni seniori
Občianske združenie AkSen – aktívny senior je komunitná a informačná platforma, ktorá sa usiluje o aktivizáciu seniorov, ich spoločenskú integráciu a vzájomné prepojenie.
AkSen pôsobí na slovenskom trhu už desať rokov. Združuje ľudí od päťdesiat rokov a vyššie.
Prvé komunitné centrum s pravidelnými týždennými aktivitami vzniklo v Piešťanoch, kde je centrála slovenského AkSenu.
Postupne vznikali ďalšie centrá na Slovensku, ako napríklad v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a Nových Zámkoch.
Vzhľadom na obrovský záujem seniorov od roku 2013 fungujú aj v Českej republike.
Začínalo ich pár
V Piešťanoch začínali s dvadsiatimi seniormi, dnes ich združujú približne šesťsto. Seniorov aktívne združujú, vzdelávajú, organizujú im výlety, kultúrne večery a mnohé ďalšie.
Zakladateľkou organizácie je Lucia Desmarquest, ktorá do projektu postupne zapojila celú svoju rodinu, priateľov a známych, čo viedlo k vytvoreniu tímu zloženého z troch generácií. Tento aspekt vnáša do organizácie dynamiku a novátorstvo.
„Bohatý program spoločenských, vzdelávacích, športových a kultúrnych podujatí prilákal do AkSenu mnoho ľudí vo veku 50+, ktorí pochopili, že aj život v seniorskom veku môže byť plnohodnotný a zmysluplný. Spoločné aktivity nedovolia cítiť sa osamelo a sú výbornou prevenciou fyzických i psychických problémov,“ píše sa na webstránke aksen.sk.
Ide o jeden z projektov, ktoré fungujú aj za pomoci európskych fondov.
Od roku 2014 spolupracujú s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Piešťanoch. Každý polrok im poskytnú jedného zamestnanca, ktorý pomáha s fungovaním AkSenu. „Ďalšie peniaze na chod získavame aj od sponzorov či z rôznych projektov. Veľmi prospešná je spolupráca s úradom práce,“ popísala financovanie Staneková s tým, že sa uchádzajú hlavne o dotácie z rôznych regionálnych projektov. Napríklad aj z participatívneho rozpočtu kraja či mestskej samosprávy.
Právo na plnohodnotný život
„Ľudí v seniorskom veku pribúda, v našej spoločnosti sa im častokrát nevenuje dostatočná pozornosť. A už vôbec nie na dennej báze. Snažíme sa to zmeniť, pretože aj senio-ri majú právo na plnohodnotný život. A myslím, že sa nám to aj darí,“ uzavrela.
Vzhľadom na počet členov a aktivity združenia je to evidentné.
