TRNAVA. Chodba plná pacientov, všetci chcú byť vybavení čo najskôr. Mladší „skrolujú“ prstom po displeji telefónu, starší sedia a väčšinou debatujú. V rukách zvierajú kartičku poistenca v túžobnom očakávaní, že už onedlho budú zatvárať dvere ambulancie zvnútra.
Taká je bežná realita vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.
V posledných týždňoch v spoločnosti rezonuje téma stratifikácie nemocníc, ktorú odborníci označili za najväčší projekt v zdravotníctve za posledných pätnásť rokov. Po novom by sa mali deliť na lokálne, regionálne a národné. Do ktorej skupiny sa zaradí trnavský špitál a čo to v konečnom dôsledku bude znamenať, sa zatiaľ presne nevie.
Fakultná nemocnica v Trnave (FN TT) skončila v hodnotení mimovládnej neziskovej organizácie INEKO za rok 2019 na poslednom mieste z jedenástich fakultných a univerzitných nemocníc. V porovnaní s predchádzajúci rokom klesla až o štyri priečky. INEKO hodnotilo celkovú spokojnosť pacientov, kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti, hospodárenie aj transparentnosť.
Najviac sa sťažujú
Zisťovali sme, kde najviac pohorela. „Na nemocnicu v Trnave sa ľudia najviac sťažujú. Po Univerzitnej nemocnici v Bratislave má najmenej spokojných pacientov,“ potvrdil Dušan Zachar z organizácie INEKO. Tí podávajú sťažnosti na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v najväčšej miere.
Podľa jeho slov sa trnavská nemocnica medziročne najviac zhoršila práve čo sa týka spokojnosti pacientov. Sú tam aj ďalšie mínusy.

„Priemernú náročnosť diagnóz má FN TT druhú najnižšiu vo svojej kategórii a ukazovatele kvality sú podpriemerné,“ doplnil Zachar. Poukázal aj na relatívne vysokú reoperovanosť, úmrtnosť po operačných...zákrokoch, vysokú mortalitu jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) ako aj na lôžkovom oddelení po preklade z JIS-ky.
Na základe výsledkov kladne vyhodnotil iba urgentný príjem. „Okrem pacientov relatívne rýchlo preberajúceho urgentného príjmu má nemocnica ostatné ukazovatele priemerné alebo podpriemerné,“ zhrnul Zachar.
Výsledky budú analyzovať
S otázkami sme sa obrátili na vedenie nemocnice, ktoré deklarovalo, že tieto výsledky považujú za dôležitý nástroj porovnávania jednotlivých zdravotníckych zariadení. Aj napriek tomu, že sú z nich v špitáli sklamaní.
„Našim pacientom sa snažíme poskytovať vysoko-kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Vedúci pracovníci FN Trnava rozanalyzujú jednotlivé ukazovatele rebríčka a vypracujú opatrenia,“ povedala Katarína Tittelová, hovorkyňa FN TT. Na základe týchto opatrení sa budú snažiť vylepšiť celkový rating. Pýtali sme sa aj na Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky, či výsledky INEKO považujú za smerodajné, respektíve či pre nemocnice, ktoré sa umiestnili horšie, budú vyvodzovať nejaké následky. Či už personálne, finančné alebo materiálne.
„Ministerstvo zdravotníctva prijíma a v praxi realizuje mnohé opatrenia, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, čo výrazne ovplyvňuje zlepšovanie práce zdravotníckych pracovníkov a zvyšovanie komfortu pacientov,“ napísala Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.
Podľa jej slov treba brať do úvahy fakt, že v prípade univerzitných a fakultných nemocníc ide o koncové zariadenia, v ktorých sa realizujú najnáročnejšie zdravotné výkony a pacienti z menších regionálnych nemocníc v ťažkých stavoch často v ohrození života sú prevážaní práve tam.
„Preto intenzívne a veľmi cielene pracujeme na systematických krokoch pre efektívne