TRNAVA. Ako informovala Ingrid Halászová z FF, od 4. novembra sa uskutoční rad podujatí nielen na pôde univerzity, ale i v kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave i vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci a na gymnáziu v Piešťanoch. Všetky sú otvorené aj pre verejnosť.

Vnímať vývoj inovácie
"Cieľom je informovať o poznatkoch vedy a techniky, o nutnosti vnímať vývoj a inovácie ako pozitívne faktory rozvoja vedomostí a predovšetkým v mladých ľuďoch vzbudiť záujem o štúdium vedeckých a technických disciplín," uviedla Halászová.
Pedagogická fakulta TU sa pridala celodenným podujatím (6. 11.), kde na katedre chémie ponúka žiakom škôl zažiť chémiu zábavnou formou.

Štart v pondelok
V pondelok (4. 11.) začne Týždeň vedy a techniky na FF prednáškou Lucie Novákovej o klimatických zmenách v dejinách. Katedra archeológie v rámci Fóra Tyrnaviense pripravila aj prednášku Zdenka Beneša z Ústavu archeologickej pamiatkovej starostlivosti stredných Čiech o počiatkoch germánskeho osídlenia Čiech (13. 11.),
Zuzany Polákovej z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitra o výsledkoch záchranných archeologických výskumov na Šrobárovej ulici v Trnave (20. 11.) a jej kolegyne Terezy Štolcovej o kniežacej hrobke z Popradu Matejoviec (27. 11.).

Prednášky a workshopy
"Katedra histórie pripravila sériu prednášok Historica publica, prvé bude vystúpenie Ingrid Kušnirákovej z Historického ústavu SAV na tému Ústavná starostlivosť o siroty v Uhorsku v 18. storočí (6. 11.), Peter Jašej z Ústavu pamäti národa bude hovoriť o Novembri 89 (21. 11.) a Stanislava Kuzmová z FF Univerzity Komenského o kázňach o svätých v 13. - 15. storočí v strednej Európe," informovala Halászová.
V Hlohovci a v Piešťanoch sa budú konať workshopy so stredoškolákmi a na FF sa uskutočnia aj ďalšie prednášky pozvaných hostí zo zahraničia.