TRNAVA. Vysádzanie stromov sa dnes stáva módnym trendom. Pozitívnym. Bude to však stačiť na to, aby sme zabránili negatívnym vplyvom globálneho otepľovania v našom bezprostrednom okolí?

Odborník tvrdí, že nie. Dôvod? „Stromy ako také nemôžu existovať bez toho, aby bola funkčná krajina, ktorá im poskytuje priestor i podmienky na rast, teda dostatok kvalitnej pôdy a najmä vodu,“ vysvetľuje odborník na stromy, akreditovaný arborista Matej Štefunko.
Tvrdí, že z dnešných miest sa postupne stávajú púšte či polopúšte, čo sa týka podmienok pre rast zelene.
„Takmer všade vidíme dláždené, asfaltové či inak spevnené plochy, ktoré neumožňujú prirodzené vsakovanie vody do pôdy a ochladzovať tak naše mestá. Voda potom veľmi rýchlo odteká z územia a pôda je niekoľko desiatok centimetrov pod povrchom úplne suchá. Výsledkom sú odumierajúce stromy,“ prízvukuje Štefunko.
Dnešná prax v mestách
Predstavitelia miest si dnes začínajú uvedomovať dôležitosť zelene a najmä stromov v mestách. Zmenu si všíma aj odborník. Ako pozitívny príklad uvádza Trnavu, ktorá už nastavila mnohé procesy v tejto oblasti tak, ako by sa mali po správnosti robiť. Na druhej strane je väčšina miest, kde vidí viacero nedostatkov.