Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Cieľ trnavského hokeja: Dostať hráča na draft NHL

Pre Adriánu Hosťoveckú je prioritou mládež. Verí v dobrú sezónu.

Adriána Hosťovecká sa netají ambíciami.Adriána Hosťovecká sa netají ambíciami. (Zdroj: DALITO.SK)

Pred začiatkom uplynulej sezóny sa do čela trnavského hokeja postavila žena – ADRIÁNA HOSŤOVECKÁ. Pred štartom ďalšej sezóny sme sa s prezidentkou klubu porozprávali nielen o cieľoch klubu, ale aj o novinkách či cieľoch do budúcna.

Čo vás pred vyše rokom presvedčilo, aby ste prišli do Trnavy a postavili sa do čela hokejového klubu?

– Motív príchodu do Trnavy pre mňa bola práca s mládežou. Seniorské mužstvo v Trnave ja momentálne beriem ako pridanú hodnotu. Prvoradá je mládež. Verím, že sa naši hráči na mňa nenahnevajú, ale je to tak. Prišla som sem pred začiatkom minuloročnej sezóny a už vtedy som sa musela s hráčmi dohodnúť, že ak chceme trnavský hokej aj naďalej udržať, musia hrať zadarmo. Teraz môžem povedať, že máme za sebou prvú sezónu, kedy hráči A-mužstva nepoberali žiadne peniaze za zápasy. Odohrali to zadarmo.

Skryť Vypnúť reklamu

Neprotestovali vtedy hráči proti tomuto vášmu návrhu?

– Keď som sem nastupovala, niektorí hráči nemali povyplácanú istú časť peňazí a cez pôžičky som im to vyplatila, pretože môj názor je, že zmluvy treba ctiť. Už vtedy som mala dve možnosti, a to, že buď sa seniorské mužstvo zruší a uľahčím si situáciu, alebo zabojujeme za zachovanie a vytvoríme tak priestor hráčom z juniorky či z dorastu, ktorí už pokukujú po seniorskom hokeji.

Rozhodla som sa pre tú ťažšiu alternatívu, vyplatili sme podlžnosti a chlapcom som pred sezónou povedala, že musia pomôcť aj oni mne, a musia hlavne ukázať, že hokej majú radi. Pracovali sme na totálnej amatérskej úrovni, čo znamená, že mali tréningové podmienky, autobus ich vozil na zápasy, našli tu bežný servis aj nejaké hokejky sa pokúpili, ale nebolo to všetko to, čo by hokejisti potrebovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Sezónu ste nakoniec odohrali, ale Trnava musela bojovať v skupine o záchranu. Bolo to vyvrcholením toho všetkého?

– Snažili sme sa hráčov zabezpečiť aspoň na nejakej úrovni. Toto všetko sa udialo a hráči súhlasili, že budú hrať zadarmo. Počas celej sezóny sme dali priestor množstvu mladých hráčov. V zostave sa objavili hráči, ktorí ešte mohli hrať juniorskú súťaž. Aj touto cestou by som poďakovala Dávidovi Schmidtovi, ktorý je trnavský odchovanec, a napriek tomu, že momentálne podniká, stále má snahu trnavskému hokeju pomôcť a ide ostatným hráčom príkladom.

Dávid Schmidt, Pavol Poláček – to sú chlapi, ktorí tu zostali hrať aj za tých podmienok, ktoré som im dala. Boli skvelí počas celej sezóny a mladým hráčom ukazovali, že hokej sa dá robiť na slušnej úrovni. Samozrejme, to, že sme hrali s mladými chlapcami, sa prejavilo aj na výsledkoch a dostali sme sa do skupiny o záchranu, ale tú chalani zvládli bravúrne a vyhrali ju.

Skryť Vypnúť reklamu

Za to, ako zvládli záver sezóny, že sa tomu nepoddali, som sa im chcela odmeniť. Vytvorili sme v klube projekt. Zodpovedný zaň je bývalý tréner mužov Rudolf Macko a ide o prechod z juniorky do mužov. Vyťahujeme mladých chlapcov, ktorí majú potenciál zahrať si už mužský hokej. Nerátali sme, že sa nám do prípravy zapojí 50 hráčov. Napriek skromným podmienkam to prišli k nám vyskúšať. Novým trénerom seniorov sa stal Štefan Mega, ktorý ma filozofiu, že prvé dve päťky ťahajú tím a tretia a štvrtá budú mladí hráči. Trénera som donútila, aby sme nespravili tím dvadsiatich hráčov, ale dvadsiatich ôsmich. Mnohí chalani môžu ešte chodiť hrať do juniorky a keďže nechceme, aby niektorý hráč stál, vybavujeme im aj striedavé štarty v druhej lige. Trénovať budú s nami a podľa aktuálnej výkonnosti budú niektorí hrať za náš A-tím, niektorí za junior-ku a niektorí za druholigové mužstvá.

Keď sa povie Trnava, tak každému hneď napadne Spartak a futbal, ktorý tu je fenoménom. Dá sa v takomto prípade vôbec preraziť, alebo aspoň zaujať hokejom?

– Osobne si myslím, že hokej je fenomén. Slovensko je hokejová krajina a dokázali sme to počas majstrovstiev sveta. Je to len o tom, ukázať sa. My dnes v Trnave máme desať hráčov, ktorí pravidelne nastupujú za mládežnícke reprezentácie. Ak my dobrým prístupom týchto hráčov potiahneme a udržíme ich tým v reprezentácii, tak si zoberte, že už osemnásťroční hrajú majstrovstvá sveta. My musíme týmto našim hráčom pomôcť a ukazovať ich aj medzi seniormi.

Akú pomoc pre vašich hráčov máte na mysli?

– V mládeži mám filozofiu, že keď sa chlapec dobre ukazuje v doraste alebo v juniorke, tak mu treba pomôcť mužmi, alebo dostať ho do zahraničia. To sú na momentálne na Slovensku jediné dve cesty, ako preraziť vo veľkom hokeji. A môžu sa na mňa hnevať na SZĽH aj na celom Slovensku, ja si za tým stojím. Naše súťaže a konkurencia nie sú momentálne nastavené tak, aby to išlo prirodzenou cestou ako kedysi. Niekedy sa nikto nezamýšľal nad tým, ako vychovať dobrého hokejistu. Jednoducho sa robil hokej a hokejisti sa vychovávali. Teraz robíme priam vedecké práce, ako vychovať hokejistu a nedarí sa nám to. V tímoch chýba prirodzený tlak, pretože dnes nie je taký záujem o šport.

V minulej sezóne klub na mládežníckej úrovni pracoval s Akadémiu Zdena Cígera. Bude táto spolupráca pokračovať?

– Minulý rok tu boli niektoré kategórie, kde bolo menej detí, v niektorých s týmito počtami bojujeme stále, ale ponúkli sme vtedy spoluprácu Akadémii Zdena Cígera. Tá sa nám osvedčila a pokračujeme v nej aj v tejto sezóne. Zdeno Cíger a jeho akadémia je postavená trošku inak. Je tam veľa detí v rôznych vekových kategóriách, ale najviac má dorastencov a kadetov. Tí nám chodili vypomáhať minulý rok a tento rok už si budeme vypomáhať aj v nižších kategóriách.

Zdeno Cíger má väčšinu detí zo sociálne slabších rodín, ale sú to vynikajúci hokejisti, draví a on ich smeruje nielen hokejovým smerom, ale aj v živote. Pre nás sú prínosom, pretože vytvárajú konkurenciu našim vlastným hráčom. Tí musia bojovať a tak to má byť. Vďaka tomuto spojeniu sme sa rok po vypadnutí z extraligy do nej v dorasteneckej kategórii opäť vrátili. Máme toľko hráčov, že tí, ktorí nebudú momentálne mať výkonnosť na extraligu, budú vypomáhať na striedavý štart v prvoligových tímoch v našom regióne a ja si myslím, že toto je zmysel práce a tu sa cítim ako ryba vo vode.

Už počas leta ste spustili kampaň, ktorou ste chceli na hokej upútať. Aké novinky čakajú na fanúšikov trnavského hokeja?

– Spustili sme spoluprácu s ticketportalom, kde sa budú predávať lístky na zápasy. Dnes sú ľudia zvyknutí na telefón a mobilnú dobu, tak týmto smerom chceme ísť aj my. Keď chcete dnes dostať ľudí na štadión, musíte ponúknuť aj nejakú protislužbu. Nedá sa urobiť všetko naraz a na sto percent, ale pomalými krokmi sa to snažíme budovať a ja verím, že sa nám v Trnave podarí zo zimného štadióna spraviť stánok, kde budú ľudia chodiť za zábavou a dobrým hokejom. Neustále robíme nábory do najnižšej kategórie, pohybujeme sa po škôlkach, školách, nákupných centrách. Budeme robiť kurzy korčuľovania a hoci je na našom štadióne momentálne spustená iba jedna plocha, keď sa trochu ochladí, bude aj druhá. Oslovujeme rôzne firmy, ktoré sú späté s Trnavou, aby sa tu mohli prezentovať.

Na sociálnych sieťach ste zožali kritiku za premrštené ceny permanentiek. Viete sa k tomu bližšie vyjadriť?

– Áno, predávame permanentku za 999 eur na rok. Ja viem, že hodnota zápasov nie je toľko, ale ja nepredávam iba hokej, ale aj spoločenský status. Človek, ktorý si ju kúpi, podporí aj naše deti. Tie peniaze nepôjdu všetky na mužov. Ako som už spomínala, stále ich udržiavame v pozícii amatérov, aj keď teraz sa trošku zmenili podmienky prvej ligy. SZĽH dáva teraz do tejto súťaže trochu viac peňazí a zaväzuje nás, aby sme mladých a perspektívnych hráčov do 23 rokov nejakým spôsobom vyplácali. Ak cez SZĽH ja vyplatím týchto hráčov, musím niekde nájsť peniaze aj pre starších hráčov, ako boli spomínaní Dávid Schmidt či Peťo Poláček, ktorí sem prídu a učia mladých hráčov, ako sa správať v kabíne, ako sa správať k svojmu logu na drese, aké ma byť nasadenie a podobne. Toto očakávam od tých skúsených hráčov, ktorých máme pomenej.

Viete, je ľahké napísať, že som sa asi zbláznila. No nezbláznila som sa. My totižto bez pomoci nevieme v tomto štáte spraviť nič. Ľudia chcú chodiť niekam, kde sa zabavia a kde sa budú cítiť dobre a bezpečne, a také zimné štadióny sú. Len potrebujeme zlepšiť kvalitu a ponuku služieb, a to zadarmo nedokážem. A rozhodne to nebudem robiť z peňazí, ktoré nosia do klubu rodičia našich detí, ktorí platia členské.

Aj ceny vstupeniek stúpli z jedného eura na štyri, čo sa tiež zatiaľ na sociálnych sieťach nestretlo s pochopením...

– Toto je jeden veľký začarovaný kruh. Ak nepôjde do hokeja, v našom prípade aj mužského, trochu viac peňazí, nedokážem zvýšiť kvalitu. To platí všade. A nebavíme sa o platoch, ale o servise pre hráčov, o dobrých tréneroch, o tom, že by mali byť v niečom oblečení.

Všetci sa vyznáme do hokeja, všetci vieme, prečo naši zlyhali a podobne. Ale koľko radostí nám prinesie pekný hokej. Musíme niečo robiť aj my. Naše deti aj dospelí v klube majú vstup na zápasy zdarma.

Dôchodcovská permanentka a ZŤP stojí na celú sezónu 6 eur. Potom máte za 50 eur permanentku na všetky zápasy vrátane play off, ku ktorej dostanete podsedák a stabilné miesto.

A potom tu máte permanentky za 499 eur a za 999 eur, a v tom už je aj nejaké občerstvenie počas zápasu a ďalšie benefity, ktoré ale ja už musím zabezpečiť.
V jednej časti štadióna sa menilo sedenie, aby sa tu ľudia cítili pohodlnejšie a to tiež niečo stojí.

Zabrali reklamy na permanentky? Viete povedať, koľko ich pred začiatkom sezóny máte predaných?

– Neviem presne odhadnúť, či a ako zabrali naše reklamy. Nejaké permanentky sme predali na klube a musela by som ešte volať na ticketportal, či aj tam sa nejaké predali, ale môžem povedať, že už teraz mám z permanentiek pre klub viac peňazí, ako zo vstupného za celý minulý rok. Takže po tejto stránke sa určite oplatila.

Ako vyzerá káder A-mužstva? Je už súpiska uzatvorená?

– Áno, káder je definitívne uzatvorený. Myslím si, že mužstvo je dobre nastavené, čo dokazujú výsledky z prípravy. Tréningový proces bol tiež dobrý a teraz som na ťahu ja, aby som dodržala všetko, čo som im sľúbila. Atmosféra v kabíne je dobrá, zachovali sme domácich hráčov a tí, ktorí k nám prišli „zvonku“, tak už tu kedysi pôsobili alebo sú príslušní ku „gladiátorom“. Pri rozhovoroch s nimi som to pochopila tak, že sem prišli preto, lebo majú radi hokej a keď hrajú za Trnavu, tak bude horieť ľad.

Zatiaľ sa netajíte cieľmi a ambíciami zlepšiť úroveň hokeja v Trnave po každej stránke. Nepremýšľali ste preto, že by ste možno oslovili bývalých hráčov Trnavy, ako Stupka, Holovič, Drgoň či iní, aby pomohli mužstvu v úvode sezóny a tým odštartovali niečo nové?

– Nepremýšľala som týmto smerom, pretože ja verím tomu, že si to tu musia od začiatku nastaviť tréneri v kabíne tak, aby to fungovalo od začiatku. Nemáme ambície bojovať o postup do extraligy a nemáme na to ani financie, pretože ambície rovnajú sa financie. Ja chcem ukázať, že dobrý hokej môžu robiť aj mladí hráči v prvej lige a je na nich, ako sa ukážu, a či si ich všimne niekto z vyššej ligy alebo zo zahraničia. Neuvažovali sme o tom, ale stále sme s nimi v kontakte a chodia na naše náborové akcie, ak ich to čas dovolí. Ak by oni nemali angažmán a potrebovali by pomoc, určite sme k dispozícii.

Aký je cieľ mužstva HK Trnava v prvej lige mužov?

– Dostať sa do play off. Atmosféra je dobrá, chalani sa bavia, trénovalo sa. Tu sa otočilo päťdesiat hráčov. My sme posielali domov hokejistov, za ktorých by sme sa minulý rok aj pobili. Tešíme sa z takého veľkého záujmu. Netrúfam si povedať, či bude chodiť viac alebo menej ľudí na hokej. Nesúperím o to, či som mala pravdu ja, alebo kritici. Viem, že sa musí niečo urobiť a niečo zmeniť a ja to neviem urobiť inak, než ako som urobila teraz. Musím sa s tým vytrápiť. Mám okolo seba ľudí, ktorí mi, predpokladám, dôverujú. Pomáhajú mi všetci, od trénerov až po rodičov, a keďže mi pomáhajú, predpokladám, že tomu tiež veria. Musíme byť len trpezliví.

Hneď na úvod sezóny privítate HC Bratislava, ktorá sa posilnila o extraligistov a hlási boj o postup do extraligy, kde chce robiť konkurenciu Slovanu. Je takýto zápas pre Trnavu dobrým štartom?

– Ja dúfam, že bude pre divákov atraktívny a pre hráčov poriadna motivácia. Musia sa ukázať. Prišiel k nám Dušan Kľučiar práve z HC Bratislava, jeden z top strelcov tohto klubu, takže si myslím, že to bude zaujímavé. My sme tradičný hokejový klub a naším cieľom je vychovať hokejistov. Pre mňa je rovnako dôležitý zápas škôlkara aj seniora. Muži by mali byť výstavnou skriňou hokeja v klube a mali by byť to, ku komu vzhliadajú deti. Ja dúfam, že to tak bude.

Aké máte hokejové ciele v Trnave?

– Ja chcem, aby o tri až štyri roky zaznelo meno trnavského hokejistu na drafte NHL. Máme tu na to chlapcov, ktorých ak bude klub správne viesť a motivovať, majú na to všetky predpoklady.

Pre niečo to robíme a ja sa za to nehanbím. Viete, úspech je niečo úžasné a satisfakcia a uspokojenie za to, že vaša práca mala zmysel, je to najviac.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 004
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 174
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 058
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 591
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 345
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 6 863
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 321
 8. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 247
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 212
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 206
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Pribudli nové prípady, najviac v Košickom a Trnavskom kraji

V sobotu pribudlo 573 pacientov s pozitívnym PCR testom, zomrelo 57 ľudí. Laboratóriá vykonali 2 850 PCR testov.

Polícia vyšetruje nelegálnu skládku neďaleko Serede

Polícia zaujíma aj to, prečo doteraz nezasiahla samospráva.

Odborníci zriadili linky pomoci pre rodičov školákov

Deti sú v˙dôsledku dlhodobého dištančného vzdelávania apatickými a˙psychológovia evidujú zvýšený výskyt ich depresívnych prejavov práve v˙dôsledku sociálnej izolácie.

Ilustračná snímka.

Na juhozápade Slovenska hniezdi viac párov orla kráľovského

Orlica, ktorej ochranári v roku 2017 namontovali vysielačku, nalietala za tri roky vyše 55-tisíc kilometrov a navštívila celkom deväť krajín.

Matka priniesla mláďaťu vretenicu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Už ste čítali?