O deťoch, škole, vzťahoch a zvládaní školských povinností sme sa rozprávali s psychológom Filipom Uhrovičom z katedry psychológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity.
Nový školský rok je novou skúsenosťou najmä pre prvákov ZŠ, ktorí sa dostávajú do procesu povinnej školskej dochádzky. Čo by mohlo deťom pomôcť tento prechod lepšie psychicky zvládnuť?
Škola je pre prváka nové prostredie, môžeme mu však uľahčiť nástup už len tým, že mu ju ukážeme, keď okolo nej ideme na prechádzke, porozprávame sa s ním o tom, čo ho v škole čaká, odprevadíme ho v jeho prvý deň. Taktiež je dobré si nájsť čas a dieťa vypočuť po návrate zo školy, aby mohlo zdieľať svoje dojmy a zážitky.
S akými najčastejšími problémami sa deti v školách najčastejšie stretávajú?
Na prvom stupni je to spočiatku hlavne zvládnutie nárokov školy, hoci učiteľky tu bývajú väčšinou veľmi empatické a snažia sa deti viacej chváliť, povzbudzovať, školu im spríjemniť. Ak však v druhom či treťom ročníku má žiak stále ťažkosti so zvládnutím techniky čítania či písania, je dobré overiť, či nejde o niektoré z porúch učenia – dyslexiu, dysgrafiu a pod.

Neskôr, hlavne na druhom stupni, býva rozšíreným problémom šikana medzi žiakmi. V poslednej dobe pritom narastá hlavne kyberšikana. Stretávame sa aj so šikanou medzi dievčatami. Táto väčšinou nemáva fyzickú formu, často ide o rôzne formy ohovárania, dávania prezývok či vyčleňovania z partie formou zákazov a príkazov. Veľakrát napríklad jedno dieťa zakazuje iným sa hrať či kamarátiť s konkrétnym žiakom. Táto šikana sa dokazuje omnoho ťažšie, keďže deti ju pred učiteľmi i rodičmi často skrývajú. Má dokonca aj obete.
Viacerí učitelia sa sťažujú na ťažko zvládnuteľné správanie dnešných detí. Máte pre nich nejakú radu?
Učitelia majú ťažkú úlohu, musia na 45 minút zaujať dieťa, prispôsobiť hodinu tým šikovnejším, ale aj tým s ťažkosťami. Práve zatraktívnenie učiva rôznymi súťažami, interaktívnymi prvkami či hrou žiaci ocenia. Niekedy je to dobrá možnosť ako zapojiť aj menej motivovaných či nadaných žiakov. Dodnes si spomínam na jednu pani učiteľku, slovenčinárku, ktorá dokázala zaujať aj štvorkára tým, že mu dávala možnosť prejaviť herecký talent pri dramatizácii ukážok. Kľúčovým je vždy vytvorenie vzťahu, preukázaním dôvery v schopnosti žiaka. V dnešných podmienkach je to však niekedy nesmierne náročné.