Torzia žalúdka. Diagnóza, ktorú si častejšie vypočujú majitelia veľkých plemien, no postihnúť môže aj akéhokoľvek iného psíka. Až v dvadsiatich percentách prípadov sa môže skončiť smrťou zvieraťa, preto by o nej majitelia mali mať dostatok informácií.
Radí Anna Hanzlová, veterinárna lekárka a majiteľka veterinárnej kliniky Tri-Vet Cífer.
Čo je dilatácia a torzia žalúdka?
- Dilatácia a torzia žalúdka je život ohrozujúci stav, ktorý straší najmä majiteľov veľkých plemien s hlbokým hrudníkom, no vyskytnúť sa môže u akéhokoľvek psa. Najskôr sa žalúdok naplní plynom a dochádza k dilatácii, teda roztiahnutiu žalúdka.
V niektorých prípadoch sa vplyvom veľkého množstva plynu žalúdok otočí okolo vlastnej osi, čím dochádza k blokovaniu vstupu a výstupu zo žalúdka. Zväčšený žalúdok tlačí na bránicu a sťažuje dýchanie.
Zároveň tlačí na veľké cievy v brušnej dutine a vážne ohrozuje krvný obeh, čo môže vyústiť do obehového šoku. Torzia žalúdka je pre psa veľmi nebezpečná, môže byť až smrteľná a vyžaduje okamžitú návštevu veterinárnej pohotovosti.
Kedy sa torzia žalúdka vyskytuje? Ktoré plemená patria k najohrozenejším?
- Najčastejšie sa vyskytuje u starších psov, približne dve až tri hodiny po nakŕmení, no môže sa vyskytnúť kedykoľvek.
Štatisticky najčastejšie sa dilatácia a torzia žalúdka vyskytuje u plemien nemecká doga, bernardín, weimarský stavač, nemecký ovčiak, bordeaux doga, kráľovský pudel a doberman. Môže sa však vyskytnúť aj u malých plemien, najmä u starších psov.

Aké sú príznaky?
- Zhrbený postoj, apatia, letargia, nechutenstvo, dychčanie či namáhavé dýchanie, slinenie, prehĺtanie, napínanie na vracanie, zväčšený objem brucha, ktoré môže byť na pohmat tvrdé alebo bolestivé.
Aj v relatívne nekomplikovaných prípadoch sa pri torzii žalúdka popisuje úhyn v 15-20 percentách, preto je dôležité, aby majiteľ vedel príznaky včas rozpoznať a reagovať.
Ak je podozrenie na torziu žalúdka, treba ísť so psíkom okamžite na pohotovosť. Čo sa tu bude diať?
- Okamžite po prijatí veterinárny lekár psa klinicky vyšetrí. Diagnózu stanoví na základe klinického a RTG vyšetrenia. Veterinárny lekár sa najskôr pokúsi zaviesť žalúdočnú sondu a odstrániť plyny nahromadené v žalúdku.
Ak to kvôli otočeniu žalúdka nie je možné, musí vypustiť plyny ihlou, ktorá sa do žalúdka zavedie priamo cez kožu. Veterinárny lekár okamžite začne liečbu obehového šoku intenzívnou infúznou liečbou. Po stabilizácii zvieraťa pristupuje k samotnému chirurgickému zákroku.
Je dôležité, aby chirurgická liečba začala až vtedy, keď je zviera schopné podstúpiť anestéziu. Pri operácii chirurg vyhodnotí stav žalúdka a ostatných orgánov brušnej dutiny, najmä sleziny. Odstráni nahromadený obsah žalúdka a obráti žalúdok do jeho fyziologickej polohy.
Následne vykoná tzv. gastropexiu, teda prišitie steny žalúdka k brušnej stene, čo zabraňuje ďalšej torzii v budúcnosti. Aj po úspešnom chirurgickom zákroku je prvých 48 hodín kritických.
Je dôležité dodržať špeciálny spôsob kŕmenia, ktorý odporučí veterinárny lekár.

Ako môžeme znížiť pravdepodobnosť výskytu torzie žalúdka?
- Kŕmiť dva alebo viackrát za deň
- Zabezpečiť oddych bezprostredne po nakŕmení
- Kŕmiť väčšie granule a pridávať do nich konzervované krmivo
- Kŕmiť z vyvýšených misiek
- Minimalizovať stres pre psa.
U vysoko rizikových plemien je najúčinnejšou prevenciou profylaktická gastropexia, teda chirurgické prichytenie žalúdka o brušnú stenu. Gastropexia sa u mladých zvierat dá vykonať aj laparoskopicky a dá sa spojiť napr. s preventívnou kastráciou sučky. Nezabraňuje síce dilatácii žalúdka, bráni však samotnej torzii a výrazne znižuje mortalitu.
Mimo ordinačných hodín je pre Vás v akútnych prípadoch k dispozícii nonstop pohotovostná služba na telefónnom čísle 0917 213 934. Telefón vám tu zdvihne službukonajúci veterinárny lekár a poradí ako postupovať, alebo si s vami dohodne vyšetrenie priamo na klinike.
Veterinárnu kliniku Trivet nájdete v Cíferi na Kaplnskej ulici 14, lekári ordinujú v pracovných dňoch od 9:00 do 18:00 a v sobotu od 9:00 do 16:00.

Veterinárna klinika Trivet
Kaplnská 14, Cífer
Po. – Pia.: 9:00 – 18:00, Sob.: 9:00 – 16:00
Recepcia: 0905 919 659
Veterinárna pohotovosť: 0917 213 934
Web: trivet.sk