Článok pokračuje pod video reklamou
LEOPOLDOV. Minulý týždeň v Leopoldove slávnostne otvorili Nový park, ktorý vyrástol na mieste bývalého cintorína na Hlohoveckej ceste.
Ten bol zrušený v osemdesiatych rokoch a na jeho mieste už vtedajšie vedenie mesta vybudovalo park. Ten však chátral, navyše si nenašiel využiteľnosť medzi obyvateľmi, ale skôr obľubu medzi vandalmi.
Architektonická súťaž

Poslanci mesta sa rozhodli dať parku „novú tvár“ aj preto oslovili obyvateľov, aby vyjadrili svoj názor a predstavy, ako by sa mal verejný priestor využiť.
Spoločne všetci dospeli k myšlienke, že v priestoroch na „starom cintoríne“, ako toto miesto nazývajú v Leopoldove, by mohla vyrásť oddychová zóna, ktorá ponúkne možnosti nielen deťom, ale aj dospelým.
Mesto sa rozhodlo výber najlepšieho riešenia realizovať prostredníctvom dvojkolovej architektonickej súťaže, ktorá prebehla v roku 2017.
V prvom kole sa o projekt uchádzalo 16 súťažiacich, do druhého kola sa dostali už len traja účastníci, ktorí vypracovali koncepčné štúdie a odprezentovali ich pred komisiou a zastupiteľstvom.

V súťaži o najlepšiu architektonickú štúdiu uspela trojica autorov Jakub Kopec, Klára Zahradníčková a Tomáš Džadoň.
Svoj výber komisia objasnila aj na oficiálnej stránke mesta, kde najviac vyzdvihla urbanistické riešenie celého projektu, a to najmä vďaka posunutiu plotu pri Hlohoveckej ceste až za kaplnku, či riešenie výsadby stromov, ktoré vytvárajú aj s existujúcou alejou v strede parku unikátnu krajinnú úpravu.
„Návrh minimalizuje potrebu budúcich údržbových prác a ako jediný premýšľa nad charakterom krajinných úprav v dlhodobom horizonte. Návrh je postavený spôsobom, ktorý umožňuje veľmi voľné narábanie s umiestňovaním mobiliáru, objektov a povrchov. Je v tomto smere otvorený a jednoducho upravovateľný aj v budúcnosti,“ píše sa na stránke mesta Leopoldov.
Nominácia do prestížnej súťaže

Projekt Nového parku si všimli aj odborníci a momentálne je nominovaný na ocenenie v slovenskej súťaži architektúry CE∙ZA∙AR 2019.
Okrem Nového parku v Leopoldove sa v kategórii exteriér uchádzajú o prvé miesto aj ďalšie tri projekty.
Ako sa uvádza pri popise projektu v súťaži, vychádza z troch základných princípov, a to oživenie rozhrania parku, umožnenie voľného pohybu na jeho vnútornej ploche a doplnenie existujúcich objektov novými prvkami.
Projekt vznikol v spolupráci architekta, krajinnej architektky a výtvarníka. Revitalizácia bývalého cintorína na park má okrem herného vybavenia pre deti ponúknuť aktívny odpočinok pre všetky generácie.
„Na projekt boli vyčlenené prostriedky z rozpočtu mesta Leopoldov a celková cena revitalizácie parku je 334 109,01 €,“ uviedla primátorka mesta Terézia Kavuliaková.
Názory ľudí sa odlišujú
Krátko po slávnostnom otvorení Nového parku sa na sociálnych sieťach rozprúdili viaceré diskusie, kde ľudia vyjadrujú svoje názory na park.

„Mne osobne sa nový park a jeho podoba veľmi páči a vidím v ňom obrovský potenciál a verím, že ľudia to pochopia a dajú mu šancu,“ píše jedna z obyvateliek Leopoldova.
Kým niektorí vyzdvihujú jeho originálnosť a „inakosť“, iní ho považujú za nevydarené riešenie, či dokonca vyhodené peniaze.
„Nielen slávnostné otvorenie, ale aj celé ihrisko je sklamaním. Úplne zle využitý priestor. Pomníky nebezpečne postavené na roxoroch majú byť preliezky? Ak nie, čo to robí na detskom ihrisku? Panely naskladané na seba, ktoré akurát nabádajú "násťročných" o pokusy posunúť ich,“ vyjadrila nespokojnosť a sklamanie jedna z mamičiek.
Ľudia sa vo svojich komentároch sťažujú hlavne na nedostatok zelene, nevyhovujúce „preliezky“ pre malé deti, či zachované náhrobné kamene.
Mesto zareagovalo
Na negatívne reakcie, najmä nespokojných mamičiek, zareagovalo aj mesto Leopoldov, ktoré na webovej stránke uverejnilo oficiálne stanovisko.
„Koncept Nového parku bol od začiatku vnímaný ako spojenie oddychového priestoru s prvkami detského ihriska, takže nejde iba o detské ihrisko, je to oddychový park s prvkami ihriska pre deti.

Zároveň sme sa v projekte usilovali zachovať aj históriu tohto miesta, preto sme pri vstupe do parku nechali pomníky, kríž aj kaplnku ako pamiatku na minulosť. Sme hrdí, že sme boli odvážni.
Veríme, že naši nástupcovia to ocenia, porozumejú všetkým nadčasovým úvahám a prvkom zelene, architektúry a tvorby krajiny,“ vysvetľuje mesto.
Svoje stanovisko mesto dopĺňa aj o vyjadrenie tvorcov projektu, ktorí vysvetľujú najmä význam starých náhrobkov v Novom parku. „Náhrobky nie sú hrací prvok v pravom zmysle slova a ani sa tak necertifikoval. Okrem nich sme ponechali tiež staré cintorínové kríže, zrekonštruoval a posúval sa aj pôvodný plot z roku 1909.
Extériérové lapidárium učí deti a dospelých vnímaniu miesta v širších súvislostiach. A je to tiež výchova tvarom a estetikou – všetky náhrobky sú ručne tesané do mramoru, pieskovca, je možné sa ich dotýkať. Takéto náhrobky môžete vidieť iba na skutočne starých mestských cintorínoch. Najstaršia doska je z roku 1799.“