Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

10 NAJ v Hlohovci

Mesto Hlohovec je jedinečné svojou polohou na rieke Váh, históriou a vinárskou tradíciou.

Námestie sv. Michala v HlohovciNámestie sv. Michala v Hlohovci

Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je zámok. Nachádza sa v zámockom parku (16 ha), ktorého súčasťou je aj najväčší platanový háj v strednej Európe.

Súčasťou areálu je unikátne Empírové divadlo, jediné stále fungujúce divadlo svojho druhu široko-ďaleko. Hlohovec ponúka aj iné zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Predstavujeme vám našich desať NAJ. Zároveň vás pozývame na jedinečné podujatia na hlohovskom zámku.

Zámok Hlohovec

Zámok, pôvodne stredoveký hrad z 13. storočia, oficiálne označovaný ako kaštieľ, je najvýznamnejšou stavebno-historickou pamiatkou mesta. Trojpodlažná stavba v tvare nepravidelného päťuholníka ponúka nádherné výhľady na okolie.

Bol to kráľovský pohraničný hrad, jeden z najstarších na Považí. Jeho história je spätá s významnými šľachtickými rodmi od Abovcov, Ilokovci až po Thurzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov, ktorí boli poslednými majiteľmi zámku.

Zámok slúžil dlhé desaťročia ako polepšovňa. Po jej premiestnení bol zámok verejnosti neprístupný a chátral až do roku 2014, keď sa najprv dobrovoľníci z OZ Zámok Hlohovec a následne aj mesto Hlohovec pustili do práce na jeho obnove.

Obnova zámku bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Nadácie EPH. Zrekonštruovanú časť budovy mesto Hlohovec sprístupnilo verejnosti na jeseň 2018 počas niekoľkých príležitostných podujatí.

Od 1. júna 2019 Zámok Hlohovec, už v správe Mestského kultúrneho centra, otvoril svoje brány pre verejnosť, ktorá je tu vítaná päť dní v týždni od stredy do nedele. Sprístupnená je časť prvého, druhého i tretieho podlažia.

Zážitkom je nielen stála expozícia Vlastivedného múzea, ale tiež virtuálne prehliadky pôvodnej podoby zámku prostredníctvom tabletov a 3D okuliarov, galerijné priestory s aktuálnymi výstavami, jedinečná atmosféra kaplnky a nádvorie, ktoré poskytuje priestor na kultúrne podujatia.

V krátkej budúcnosti bude súčasťou zámku aj informačné centrum s kaviarňou i Hlohovský salón vín, ktorý bude prezentovať tie najlepšie vína hlohovského regiónu. Okrem prehliadok je možné v priestoroch zámku absolvovať svadobné fotografovanie.

Ak vás čaká svadobný deň, výnimočnú atmosféru môže mať aj obrad, ktorý by sa mohol odohrať priamo v najkrajšej časti, v knižnici zámku.

Fotogalériu zámku nájdete TU.

Počas letnej sezóny zámok ponúka verejnosti aj mnohé kultúrne podujatia. Najbližšie vás pozývame na koncert Petra Lipu, ktorý sa predstaví v sobotu 3. augusta 2019 o 20:30 na podujatí Jazz na Zámku.

Hrať budú saxofonista Radovan Tariška, klávesista Peter Lipa ml., basgitarista Michal Šimko a bubeník Michal Fedor.

V sobotu 10. augusta o 19:30 a 21:00 sa v priestoroch zámockej knižnice odohrá divadelné predstavenie Umlčaný potomok, ktorým divadelná skupina Orlus priblíži príbeh niekdajšieho vlastníka zámku grófa Jozefa Erdődyho a jeho manželky Alžbety Mayerovej.

Všetky potrebné informácie o otváracích hodinách, vstupenkách, cenníku služieb i o pripravovanom programe nájdete na stránke www.mkchlohovec.sk.

Zámocký park

Zámocký park v Hlohovci patrí k najvýznamnejším parkom Slovenska pre svoju prírodnú a kultúrnu hodnotu. S najväčším platanovým hájom v strednej Európe sa môžete zoznámiť príjemnou prechádzkou po trase Zámockého poznávacieho okruhu.

Okruh má päť zastávok, trasa s prevýšením 62 m je dlhá približne 2,6 km. Záhrada, ktorá má viac ako 16 hektárov, bola vybudovaná za grófa Erdődyho a je najkrajším a najnavštevovanejším prírodným celkom mesta.

Okrem vzácnych stromov nájdete v parku nad jazierkom drobnú kamennú jaskyňu s vyvieračkou, zvanú grotta. Jej súčasťou je kamenný reliéf boha mora a riek – Neptúna.

Obľúbeným miestom zaľúbených párov i svadobných fotografov sú terasové záhrady v hornej časti zámockého parku, ktoré napodobňujú francúzsku záhradnú architektúru.

Súčasťou zámockej záhrady v dolnej časti parku je aj obnovený amfiteáter, detské ihrisko, mestské kúpalisko i minigolfové ihrisko.

Empírové divadlo

V areáli zámku nájdete budovu unikátneho Empírového divadla. Je to jediné zachované šľachtické divadlo v strednej Európe, ktoré funguje dodnes.

Divadlo bolo postavené grófom Jozefom Erdödym v roku 1802 pri príležitosti návštevy cisára Františka II. v Hlohovci. Otvárací koncert pre cisára odohral Ludwig van Beethoven.

Návštevu svetoznámeho hudobného skladateľa pripomína pomník s bustou umiestnený pred budovou divadla.

Vlastivedné múzeum

Vlastivedné múzeum v Hlohovci sídli v objekte kláštora františkánov pri kostole Všetkých svätých na Františkánskom námestí. V priestoroch hlohovského zámku má tiež svoju stálu expozíciu.

Spravuje bohaté zbierky spoločenských a prírodných vied z odborov história, archeológia, národopis, zoológia, entomológia a botanika.

Najcennejším priestorom kláštora je refektár, pôvodne mníšska jedáleň, vyzdobený renesančno-barokovým štukovým stropom, pochádzajúci z roku 1648 s expozíciou historického nábytku.

Slúži ako reprezentačný obradný priestor a pravidelne sa tu konajú aj kultúrne a spoločenské podujatia.

Hvezdáreň a planetárium

Hlohovec patrí k malému počtu miest na Slovensku, v ktorom sa už šesťdesiat rokov nachádza hvezdáreň a planetárium. Od júla 2019 ponúka hemisférické „fulldome“ projekcie vytvorené v rozlíšení 4K v zmodernizovanom digitálnom planetáriu.

Observatórium v Hvezdárni a planetáriu M. R. Štefánika disponuje druhým najväčším ďalekohľadom na Slovensku. Takmer 20 000 návštevníkov sem ročne príde pozorovať hviezdnu oblohu alebo na projekcie so simuláciami pohybu hviezdnej oblohy a ďalšie podujatia.

Vyhliadka Šianec

Odmenou za výstup na Šianec do výšky 296 metrov vám bude nádherná panoráma nielen mesta, ale celého regiónu ponad Dolnovážsku nivu až po Malé Karpaty, Trnavskú tabuľu, Biele Karpaty a mestá a dedinky od Trnavy až po Piešťany.

Vyhliadka je dostupná pešo od Empírového divadla po Šomodskej ulici ponad altánok „Urbánok“, ktorý je pútnickým miestom spojeným s vinohradníckou tradíciou.

Pohodlne sa na Šianec dostanete aj autom po ceste II/507 smerom na Bojničky.

Sedliská

Dominantou južného výbežku Považského Inovca, ktorý sa dvíha hneď za mestom, je prírodná rezervácia Sedliská.

Odlesnený svah Sedlísk býva na jar zakvitnutý najmä hlaváčikom jarným a poniklecom veľkokvetým, aj preto si územie rezervácie s rozlohou šesť hektárov vyslúžilo zľudovené pomenovanie „Poniklecová lúčka“ a plocha areálu je považovaná za významný biotop suchomilného a teplomilného rastlinstva a živočíšstva.

Od roku 2013 turistov touto oblasťou sprevádza Náučný chodník Sedliská.

Nábrežie Váhu

Nezameniteľným symbolom mesta je rieka Váh, ktorej vody sú vypísané aj do erbu mesta. Po takmer osemkilometrovom cyklochodníku na ľavej strane Váhu sa pohodlne dostanete z jedného konca mesta na druhý.

Z hrádze sa môžete odpojiť a zísť priamo na kúpalisko, do Zámockého parku, zašportovať si na workoutovom ihrisku v parku neďaleko cestného mosta alebo zájsť na futbal či hádzanú, ktorých domovské stánky ležia tiež pri Váhu.

Nábrežie je tiež ideálnym miestom na prechádzku pri vode či výlet do prírody.

Víno v Hlohovci

Traduje sa, že vinohradníctvo má v Hlohovci až tisícročnú tradíciu. Rozkvet hlohovského vinohradníctva je spojený s dvoma menami miestnych vinárov. Boli nimi Ferdinand Fussmann a František Belžík.

Práve Fussmann, rodák zo slovinského Mariboru, ktorého životná púť sa žiaľ skončila v roku 1944 v nacistickom koncentračnom tábore v Oswienčime, bol v tridsiatych rokoch 20. storočia najväčším producentom vína na Slovensku.

Po roku 1989 potomkovia miestnych vinohradníkov nadviazali na zašlú slávu „fraštackého“ vinohradníctva. V roku 2006 vznikol Cech hostinských, vinárov a gastronómie, dnes Cech vinárov Hlohovecka, ktorého cieľom je rozvíjať vinohradníctvo a vinárstvo v oblasti malokarpatskej vinohradníckej oblasti, najmä starej Hlohovecko-šintavskej oblasti.

Od roku 2007 organizuje obľúbené Fraštacké putovanie za vínom, ktoré láka tisícky milovníkov vína z celého Slovenska.

A o tom, že kvalita hlohovských vín rastie, svedčí aj titul Slovenské vinárstvo roka, ktorý opakovane získalo hlohovského vinárstvo Golguz.

Námestie svätého Michala

Dominantou centrálnej zóny mesta je farský kostol zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Kostol je spomínaný už v roku 1242, vrchnú časť veže v roku 1610 nadstavili ako pozorovateľňu.

V súčasnosti je veža kostola prístupná verejnosti. Návštevníkov poteší výhľadom na mesto i široké okolie z 27-metrovej výšky. Vedľa kostola sa nachádza kaplnka sv. Anny z 18. storočia, ktorá pôvodne slúžila ako osárium (kostnica).

V blízkosti námestia je zaujímavá stavba kostolíka sv. Ducha a špitálika pochádzajúca zo 14. storočia. Najvýznamnejšou profánnou pamiatkou námestia je budova Hotela Jeleň, v jadre gotická stavba, spomínaná už v roku 1400.

Kongresovú sálu hotela zdobí cenná stropová maľba empírového charakteru z 19. storočia. Na Nábrežie Váhu námestí sa nachádza aj Nábrežie Váhu mestské Informačné centrum.

Z textových podkladov Jozefa Urminského

spracovala a upravila Zuzana Hrinková Siebenstichová

www.hlohovec.sk

FB Mesto Hlohovec, FB Zámok Hlohovec

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 235
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 196
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 958
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 388
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 751
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 913
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 617
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 610
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 355
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 144
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Trnavský kraj obnovil cesty na Záhorí

Kraj má v tomto roku na opravu ciest ešte vyčlenených 1,6 milióna eur, z ktorých plánuje obnoviť sedemnásť úsekov ciest II. a III. triedy.

V piešťanskom múzeu uviedli knihu o stíhacej letke 13

Kniha je výsledkom desaťročia trvajúcej mravčej práce autora nielen v archívoch, ale aj v teréne s vtedy ešte žijúcimi pilotmi alebo ich rodinami.

Situácia v nemocniciach začína byť veľmi zlá, hovorí Naď

Testovanie je podľa Jaroslava Naďa jediná vec, ktorá môže Slovensko zachrániť pred lockdownom.

Minister obrany SR Jaroslav Naď.

Policajti tam pravidelne pokutujú, domácim mesto pomôcť nevie

Ľudia žijúci v bytovom komplexe Arboria sa sťažujú na nedostatok verejných parkovacích miest pred svojím bydliskom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Aktuálne: Dopravná nehoda na Balkáne

Vodič má zrejme ťažké zranenie.

Už ste čítali?