10 NAJ v Hlohovci

Mesto Hlohovec je jedinečné svojou polohou na rieke Váh, históriou a vinárskou tradíciou.

Námestie sv. Michala v HlohovciNámestie sv. Michala v Hlohovci

Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je zámok. Nachádza sa v zámockom parku (16 ha), ktorého súčasťou je aj najväčší platanový háj v strednej Európe.

Súčasťou areálu je unikátne Empírové divadlo, jediné stále fungujúce divadlo svojho druhu široko-ďaleko. Hlohovec ponúka aj iné zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Predstavujeme vám našich desať NAJ. Zároveň vás pozývame na jedinečné podujatia na hlohovskom zámku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zámok Hlohovec

Zámok, pôvodne stredoveký hrad z 13. storočia, oficiálne označovaný ako kaštieľ, je najvýznamnejšou stavebno-historickou pamiatkou mesta. Trojpodlažná stavba v tvare nepravidelného päťuholníka ponúka nádherné výhľady na okolie.

Bol to kráľovský pohraničný hrad, jeden z najstarších na Považí. Jeho história je spätá s významnými šľachtickými rodmi od Abovcov, Ilokovci až po Thurzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov, ktorí boli poslednými majiteľmi zámku.

Zámok slúžil dlhé desaťročia ako polepšovňa. Po jej premiestnení bol zámok verejnosti neprístupný a chátral až do roku 2014, keď sa najprv dobrovoľníci z OZ Zámok Hlohovec a následne aj mesto Hlohovec pustili do práce na jeho obnove.

Obnova zámku bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Nadácie EPH. Zrekonštruovanú časť budovy mesto Hlohovec sprístupnilo verejnosti na jeseň 2018 počas niekoľkých príležitostných podujatí.

Od 1. júna 2019 Zámok Hlohovec, už v správe Mestského kultúrneho centra, otvoril svoje brány pre verejnosť, ktorá je tu vítaná päť dní v týždni od stredy do nedele. Sprístupnená je časť prvého, druhého i tretieho podlažia.

Zážitkom je nielen stála expozícia Vlastivedného múzea, ale tiež virtuálne prehliadky pôvodnej podoby zámku prostredníctvom tabletov a 3D okuliarov, galerijné priestory s aktuálnymi výstavami, jedinečná atmosféra kaplnky a nádvorie, ktoré poskytuje priestor na kultúrne podujatia.

V krátkej budúcnosti bude súčasťou zámku aj informačné centrum s kaviarňou i Hlohovský salón vín, ktorý bude prezentovať tie najlepšie vína hlohovského regiónu. Okrem prehliadok je možné v priestoroch zámku absolvovať svadobné fotografovanie.

Ak vás čaká svadobný deň, výnimočnú atmosféru môže mať aj obrad, ktorý by sa mohol odohrať priamo v najkrajšej časti, v knižnici zámku.

Fotogalériu zámku nájdete TU.

Počas letnej sezóny zámok ponúka verejnosti aj mnohé kultúrne podujatia. Najbližšie vás pozývame na koncert Petra Lipu, ktorý sa predstaví v sobotu 3. augusta 2019 o 20:30 na podujatí Jazz na Zámku.

Hrať budú saxofonista Radovan Tariška, klávesista Peter Lipa ml., basgitarista Michal Šimko a bubeník Michal Fedor.

V sobotu 10. augusta o 19:30 a 21:00 sa v priestoroch zámockej knižnice odohrá divadelné predstavenie Umlčaný potomok, ktorým divadelná skupina Orlus priblíži príbeh niekdajšieho vlastníka zámku grófa Jozefa Erdődyho a jeho manželky Alžbety Mayerovej.

Všetky potrebné informácie o otváracích hodinách, vstupenkách, cenníku služieb i o pripravovanom programe nájdete na stránke www.mkchlohovec.sk.

Zámocký park

Zámocký park v Hlohovci patrí k najvýznamnejším parkom Slovenska pre svoju prírodnú a kultúrnu hodnotu. S najväčším platanovým hájom v strednej Európe sa môžete zoznámiť príjemnou prechádzkou po trase Zámockého poznávacieho okruhu.

Okruh má päť zastávok, trasa s prevýšením 62 m je dlhá približne 2,6 km. Záhrada, ktorá má viac ako 16 hektárov, bola vybudovaná za grófa Erdődyho a je najkrajším a najnavštevovanejším prírodným celkom mesta.

Okrem vzácnych stromov nájdete v parku nad jazierkom drobnú kamennú jaskyňu s vyvieračkou, zvanú grotta. Jej súčasťou je kamenný reliéf boha mora a riek – Neptúna.

Obľúbeným miestom zaľúbených párov i svadobných fotografov sú terasové záhrady v hornej časti zámockého parku, ktoré napodobňujú francúzsku záhradnú architektúru.

Súčasťou zámockej záhrady v dolnej časti parku je aj obnovený amfiteáter, detské ihrisko, mestské kúpalisko i minigolfové ihrisko.

Empírové divadlo

V areáli zámku nájdete budovu unikátneho Empírového divadla. Je to jediné zachované šľachtické divadlo v strednej Európe, ktoré funguje dodnes.

Divadlo bolo postavené grófom Jozefom Erdödym v roku 1802 pri príležitosti návštevy cisára Františka II. v Hlohovci. Otvárací koncert pre cisára odohral Ludwig van Beethoven.

Návštevu svetoznámeho hudobného skladateľa pripomína pomník s bustou umiestnený pred budovou divadla.

Vlastivedné múzeum

Vlastivedné múzeum v Hlohovci sídli v objekte kláštora františkánov pri kostole Všetkých svätých na Františkánskom námestí. V priestoroch hlohovského zámku má tiež svoju stálu expozíciu.

Spravuje bohaté zbierky spoločenských a prírodných vied z odborov história, archeológia, národopis, zoológia, entomológia a botanika.

Najcennejším priestorom kláštora je refektár, pôvodne mníšska jedáleň, vyzdobený renesančno-barokovým štukovým stropom, pochádzajúci z roku 1648 s expozíciou historického nábytku.

Slúži ako reprezentačný obradný priestor a pravidelne sa tu konajú aj kultúrne a spoločenské podujatia.

Hvezdáreň a planetárium

Hlohovec patrí k malému počtu miest na Slovensku, v ktorom sa už šesťdesiat rokov nachádza hvezdáreň a planetárium. Od júla 2019 ponúka hemisférické „fulldome“ projekcie vytvorené v rozlíšení 4K v zmodernizovanom digitálnom planetáriu.

Observatórium v Hvezdárni a planetáriu M. R. Štefánika disponuje druhým najväčším ďalekohľadom na Slovensku. Takmer 20 000 návštevníkov sem ročne príde pozorovať hviezdnu oblohu alebo na projekcie so simuláciami pohybu hviezdnej oblohy a ďalšie podujatia.

Vyhliadka Šianec

Odmenou za výstup na Šianec do výšky 296 metrov vám bude nádherná panoráma nielen mesta, ale celého regiónu ponad Dolnovážsku nivu až po Malé Karpaty, Trnavskú tabuľu, Biele Karpaty a mestá a dedinky od Trnavy až po Piešťany.

Vyhliadka je dostupná pešo od Empírového divadla po Šomodskej ulici ponad altánok „Urbánok“, ktorý je pútnickým miestom spojeným s vinohradníckou tradíciou.

Pohodlne sa na Šianec dostanete aj autom po ceste II/507 smerom na Bojničky.

Sedliská

Dominantou južného výbežku Považského Inovca, ktorý sa dvíha hneď za mestom, je prírodná rezervácia Sedliská.

Odlesnený svah Sedlísk býva na jar zakvitnutý najmä hlaváčikom jarným a poniklecom veľkokvetým, aj preto si územie rezervácie s rozlohou šesť hektárov vyslúžilo zľudovené pomenovanie „Poniklecová lúčka“ a plocha areálu je považovaná za významný biotop suchomilného a teplomilného rastlinstva a živočíšstva.

Od roku 2013 turistov touto oblasťou sprevádza Náučný chodník Sedliská.

Nábrežie Váhu

Nezameniteľným symbolom mesta je rieka Váh, ktorej vody sú vypísané aj do erbu mesta. Po takmer osemkilometrovom cyklochodníku na ľavej strane Váhu sa pohodlne dostanete z jedného konca mesta na druhý.

Z hrádze sa môžete odpojiť a zísť priamo na kúpalisko, do Zámockého parku, zašportovať si na workoutovom ihrisku v parku neďaleko cestného mosta alebo zájsť na futbal či hádzanú, ktorých domovské stánky ležia tiež pri Váhu.

Nábrežie je tiež ideálnym miestom na prechádzku pri vode či výlet do prírody.

Víno v Hlohovci

Traduje sa, že vinohradníctvo má v Hlohovci až tisícročnú tradíciu. Rozkvet hlohovského vinohradníctva je spojený s dvoma menami miestnych vinárov. Boli nimi Ferdinand Fussmann a František Belžík.

Práve Fussmann, rodák zo slovinského Mariboru, ktorého životná púť sa žiaľ skončila v roku 1944 v nacistickom koncentračnom tábore v Oswienčime, bol v tridsiatych rokoch 20. storočia najväčším producentom vína na Slovensku.

Po roku 1989 potomkovia miestnych vinohradníkov nadviazali na zašlú slávu „fraštackého“ vinohradníctva. V roku 2006 vznikol Cech hostinských, vinárov a gastronómie, dnes Cech vinárov Hlohovecka, ktorého cieľom je rozvíjať vinohradníctvo a vinárstvo v oblasti malokarpatskej vinohradníckej oblasti, najmä starej Hlohovecko-šintavskej oblasti.

Od roku 2007 organizuje obľúbené Fraštacké putovanie za vínom, ktoré láka tisícky milovníkov vína z celého Slovenska.

A o tom, že kvalita hlohovských vín rastie, svedčí aj titul Slovenské vinárstvo roka, ktorý opakovane získalo hlohovského vinárstvo Golguz.

Námestie svätého Michala

Dominantou centrálnej zóny mesta je farský kostol zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Kostol je spomínaný už v roku 1242, vrchnú časť veže v roku 1610 nadstavili ako pozorovateľňu.

V súčasnosti je veža kostola prístupná verejnosti. Návštevníkov poteší výhľadom na mesto i široké okolie z 27-metrovej výšky. Vedľa kostola sa nachádza kaplnka sv. Anny z 18. storočia, ktorá pôvodne slúžila ako osárium (kostnica).

V blízkosti námestia je zaujímavá stavba kostolíka sv. Ducha a špitálika pochádzajúca zo 14. storočia. Najvýznamnejšou profánnou pamiatkou námestia je budova Hotela Jeleň, v jadre gotická stavba, spomínaná už v roku 1400.

Kongresovú sálu hotela zdobí cenná stropová maľba empírového charakteru z 19. storočia. Na Nábrežie Váhu námestí sa nachádza aj Nábrežie Váhu mestské Informačné centrum.

Z textových podkladov Jozefa Urminského

spracovala a upravila Zuzana Hrinková Siebenstichová

www.hlohovec.sk

FB Mesto Hlohovec, FB Zámok Hlohovec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 77 936
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 385
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 090
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 023
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 210
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 202
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 274
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  3. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  4. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  5. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  6. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  7. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  8. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 604
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 554
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 54 098
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 399
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 337
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 619
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 419
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračný záber.

K udalosti došlo na začiatku marca.


TASR

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Takto sa čaká na magické oko. V pozadí sa už vynára.

Skialpovú sezónu sme aj napriek chudobnej zime neodpískali.


Z miesta nehody.

Vážna nehoda sa stala priamo v Dunajskej Strede.


  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  3. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  4. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  5. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  6. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  7. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  8. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 604
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 554
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 54 098
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 399
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 337
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 619
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 419
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu