TRNAVA. V Synagóge - Centre súčasného umenia si záujemcovia budú môcť pozrieť prezentáciu zameranú na drobnú plastiku, objekt a reliéf. Participovať na nej budú dve desiatky umelcov zo Slovenska, Ukrajiny, Česka a Nemecka .

"Bienále predstaví komornú tvorbu mladej a strednej generácie slovenských vizuálnych umelcov a prizvaných hostí, vytvorenú prevažne v priebehu posledných dvoch-troch rokov," uviedol kurátor výstavy Roman Popelár.
Až do aktuálneho ročníka bolo podujatie spojené s mestom Pezinok, v kontexte s pôvodnou koncepciou organizátora Ateliéru PK a odborných garantov, sochára Jozefa Jankoviča a historičky umenia Ľuby Belohradskej.
"Išlo o snahu zakladateľov vytvoriť v menšom meste na Slovensku podujatie medzinárodného významu, na ktorom sa v priebehu rokov kurátorsky a výstavne podieľali aj slovenskí teoretici a umelci," uviedol kurátor.
V roku 2010 prebral odbornú záštitu nad podujatím a v priebehu nasledujúcich štyroch ročníkov (2011, 2013, 2015, 2017) vytvoril z regionálneho podujatia výstavu medzinárodnú a putovnú. Zúčastnili sa na nej výtvarníci z Čiech, Poľska, Maďarska, Nemecka, Japonska a Ukrajiny.

V roku 2017 sa podujatie po prvýkrát predstavilo v zahraničí - na pôde ASP Gallery vo Wroclavi a v tom istom roku bola výstava prvý raz reinštalovaná v trnavskej synagóge.
"Tento rok bude bienále prezentované postupne v Kysuckej galérii v Oščadnici, v Trnave, Turčianskej galérii v Martine, Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne a v Galérii Umelka v Bratislave.
Zúčastnenými autormi sú Marcin Berdyszak, František Bohunický, Ján Hrčka, Katarína Kissoczy, Martin Kochan, Patrik Kovačovský, Bohuš Kubinský, Helena Lukášová, Palo Macho, Róbert Makar, Stefan Meisl, Ľubo Mikle, Miroslav Pallo, Mira Podmanická, Vika Shumskaya, Ivana Sláviková, Michal Šuda, Iveta Tomanová, Miroslav Trubač a Vlad Yurashko.