TRNAVA. Rezort životného prostredia v súčasnosti pripravuje dôležitú novelu zákona o odpadoch. Aktuálne je v legislatívnom procese, pokračuje medzirezortné pripomienkové konanie a v týchto dňoch sa zapracovávajú pripomienky doručené k tejto novele.
„Keďže paragrafové znenie ešte nie je definitívne, hovoriť v tejto chvíli o podrobnostiach je predčasné. Čo však s určitosťou môžeme povedať, je, že novela zákona o odpadoch okrem transpozície európskej legislatívy bude obsahovať aj praktické námety, ktoré sme získali od výrobcov, spotrebiteľov či samospráv,“ zhrnul Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.
Cieľom novely má byť postupné znižovanie množstva komunálneho odpadu. Bude potrebné dobudovať potrebnú infraštruktúru vrátane technológií, priemyselných kompostární či bioplynových staníc.
Protiplastové opatrenie

Zaviesť plánujú aj „proti-plastové“ opatrenie, čo v praxi bude znamenať, že na Slovensku bude platiť zákaz uvádzať jednorazové plastové výrobky, ako napríklad príbory, taniere, miešadlá či slamky. Dohromady pôjde až o deväť druhov. „Po schválení vládou SR a parlamentom by protiplastové opatrenie malo začať platiť 1. januára 2021. Zelený rezort tak chce urobiť ešte pol roka predtým, ako túto povinnosť ukladá EÚ všetkým členským štátom,“ dodal.
Novelu zákona o odpadoch plánujeme predložiť na rokovanie vlády v lete, následne o nej budú hlasovať poslanci parlamentu. Ako by sa prípadné zmeny odzrkadlili v Trnave, sme zisťovali v spoločnosti FCC Trnava (bývalá ASA), ktorá má na starosti zvoz odpadu v meste.
Jednou z „najvážnejších“ noviniek je aj váženie odpadu. Teraz sa to robí tak, že každé naplnené smetiarske auto vážia na certifikovanej váhe v areáli mestskej skládky na Zavarskej. Jej súčasťou je aj čítačka evidenčných čísel vozidiel, systém je plne automatizovaný.
„Váženie odpadu je dôležité tak z legislatívneho, ako aj z prevádzkového hľadiska. Zákon o odpadoch jednoznačne určuje, aké povinnosti má plniť prevádzkovateľ zariadenia na spracovanie odpadov, aké pôvodca odpadov atď.

Medzi základné informácie systému váženia odpadu patrí katalógové číslo odpadu, dovezené množstvo a, samozrejme, obsahuje názov pôvodcu odpadu,“ priblížil Jaroslav Cintavý, výkonný riaditeľ FCC Trnava.
Posielajú ich na rôzne úrady
Všetky tieto informácie sa potom posielajú na rôzne inštitúcie, ako napríklad okresný úrad životného prostredia, Slovenskú inšpekciu životného prostredia či na Environmentálny fond.
Na novelu sa už v Trnave pripravujú.