Deti učí hlbšie poznať zákonitosti prírody formou zážitkového učenia a priameho pozorovania. Ako ale niektoré zložitejšie témy priblížiť tým najmenším? Učitelia svoje deti v materskej škole Hlohovec sprevádzajú rozprávkovým eko svetom.
,,Pri separovaní odpadu v triedach nám pomáhajú kamaráti ,,Skielko, Papierko, Plastko, Komko.“ Zorganizovali sme výstavu prác detí a rodičov z okresu Hlohovec ,,Svet Kuka Separáčika“. Práce boli zhotovené z odpadového materiálu a vystavené vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci. Máme aj maskota Guľka Zemeguľka, ktorý nás sprevádza na všetkých našich spoločných aktivitách,“ hovorí Ivana Šulhinová, učiteľka materskej školy Hlohovec.
Práve bezhraničné zapájanie sa detí do aktivít, ktoré rozvíjajú svojou zvedavosťou a nadšením, je podľa nej efektívny spôsob, ako im vštepiť lásku k prírode a rozvinúť v nich ochranárske schopnosti. Deti a učitelia sa nezľakli dokonca ani zložitejšej témy Energia a smelo sa s ňou popasovali.

,,Šetrili sme elektrickú energiu, vymenili sme v škôlke všetky staré spotrebiče, žiarovky sme nahradili úspornými. Navštívili sme Elektráreň v Piešťanoch, kde bol pre deti pripravený bohatý program a exkurzia a vyhlásili sme aj súťaž ,,Najkrajší veterníček“, v rámci ktorej deti a rodičia zhotovili veterné mlyny a teraz sa nimi pýšime na školskom dvore,“ opisuje pani učiteľka.

Škôlka je v programe Zelená škola zapojená už od roku 2009. Za ten čas sa venovali témam Doprava a ovzdušie, kde spoločne s Mestskou políciou pozorovali dodržiavanie dopravných predpisov a naučili sa ako správne prechádzať cez cestu. V téme Voda spoznávali cestu vody, navštívili čističku odpadových vôd a snažia sa šetriť vodou. Na školskom dvore počas aktívnej spoločnej práce pribudli slnečné hodiny, stromy, kríky, kvety, bylinková záhrada ,,Brezinkove kráľovstvo“, nábytok na terasu z odpadového materiálu či napríklad hotel pre hmyz.
,,Deti sú hrdé na svoje práce, prezentujú ich, niektoré s nadšením tvoria doma a prinášajú do materskej školy. Práve deti sú najviac formovateľné, zvedavé a ľahko prijímajú nové informácie. Zelená škola poskytuje pre deti nielen prijímanie informácií, ale aj príjemný oddych v lone prírody,“ dodáva učiteľka Ivana Šulhinová.

Program Zelená škola má celosvetový úspech. Zapojených je doň 51-tisíc škôl zo 67 krajín na všetkých kontinentoch. Na Slovensku sa do najväčšieho medzinárodného envirovzdelávacieho programu učitelia a žiaci zapájajú už 15 rokov. Koordinátorom celého projektu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Školy môžu na realizáciu aktivít získať aj finančnú podporu v grantových kolách a tiež majú možnosť zapojiť sa do niekoľkých ďalších projektov, ktoré sú súčasťou programu Zelená škola. Okrem toho sa 152 úspešných škôl pýši aj certifikátom a vlajkou Zelenej školy, ktoré sú najvyšším ocenením v programe.
Do nového ročníka sa školy môžu prihlásiť do 15. septembra 2019 prostredníctvom registračného formulára .
Všetky informácie o programe Zelená škola nájdete na http://www.zelenaskola.sk/