TRNAVA Skúter- akcia mladého umenia. Prvý ročník tohto zaujímavého podujatia sa uskutočnil ešte v roku 2007, nasledovali ešte ďalšie dva v rokoch 2009 a 2011. Exžupan Trnavského kraja Tibor Mikuš po tom poslednom odvolal Vladimíra Beskida z postu riaditeľa Galérie Jána Koniarka. Skúter sa dočkal ďalšieho pokračovania až po jeho návrate.
Skúter. Prečo práve Skúter?
- Skúter je pre mladých, začínajúcich umelcov. Je to niečo medzi kolobežkou a bavorákom. Detstvo je za nimi, na dospelosť sa musia ešte pripraviť. Ak význam slova vnímame metaforicky, tak ho môžeme označiť za „bez limitov“. Rýchly, flexibilný s veľkou akceleráciou.
Akcia má za sebou tri úspešné ročníky. Potom prešlo osem rokov bez jediného...
- Áno, po mojom odvolaní v roku 2011 už moji nástupcovia s týmto podujatím nepokračovali. Celé to padlo.
Vrátili ste sa a s vami aj Skúter...
- Chcem postaviť galériu znova na nohy, vrátiť ju na mapu Slovenska. Chystáme tri veľké podujatia. Pokračujeme v medzinárodnom Trienále plagátu, ďalej pripravíme Stredouerópsky festival umenia a Skúter.
Čo štvrtý Skúter, v čom je iný v porovnaní s predchádzajúcimi?
Prvý bol iba slovenský, ďalšie dva česko - slovenské a na tento štvrtý sme pozvali aj umelcov z Maďarska. Ale sú tu aj umelci pôvodom z Poľska, či dokonca z Arménska. Pri ďalšom ročníku by som rád predstavil umelcov aj z Rakúska.
Pôvodne býval každé dva roky, ďalší bude teda v roku 2021?

- Nie, akciu mladého umenia budeme organizovať každé tri roky. Aby sme to organizačne zvládli popri ďalších projektoch.
Podľa čoho ste vyberali súťažiacich na ten tohtoročný?
Slovenskú a českú umeleckú scénu dobre poznáme. Ďalej sledujeme odbornú tlač a výstavné dianie. Boli tu aj nejaké tipy od kolegov-kurátorov. Mnohí z tých, čo sú tu dnes, boli finalistami či víťazmi rôznych cien. Takže už niečo dosiahli.
Môže ich Skúter posunúť, má svoje meno v umeleckej obci?
Prvé tri ročníky zarezonovali aj medzi umelcami. Traja laureáti sa uchytili, boli následne finalistami Cien O. Čepana, či J. Chalupeckého. Niektorí dnes vedú aj svoje ateliéry na umeleckých školách. Určite ich to posunulo, malo to pre nich zásadný propagačný a spoločenský význam. Netvrdím, že kľúčový.
Čo je pre Skúter charakteristické, v čom je výnimočný?

Že nezadávame žiadnu tému, ani nevymedzujeme žiadne médium. To aby bolo vidno, čím nová scéna, nastupujúca generácia dýcha, ako reflektuje súčasný svet. 24 umelcov do 35 rokov bude prezentovať expresívnu figurálnu maľbu, geometrickú abstrakciu, fotografiu, interaktívne objekty, videá a pod. Pri výbere umelcov sme dbáme aj na rodovú korektnosť, na vyrovnané zastúpenie mužov a žien na umeleckej scéne.