TRNAVA. Jazmínová revolúcia či teroristický útok, ktorý si vyžiadal životy 38 turistov priamo na pláži v meste Sousse... Žiaľ, za posledné roky sa k našincovi dostali aj takéto správy z Tuniska, kde nedávno pôsobila na tamojšej akademickej pôde práve v spomínanom meste Sousse Slovenka Kristína Grendová, vedkyňa z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite v Trnave.
Aký má pohľad na domácich študentov, na prístup miestnych mužov k ženám a ako je to s mnohoženstvom v tejto arabskej krajine?
V Sousse pôsobila K. Grendová v rámci programu Erasmus +K107, ktorý je zameraný na partnerstvá s vysokými školami mimo Európy.
„Počas pobytu som mala semináre pre študentov medicíny a verejného zdravotníctva. Témou bola podpora zdravia a metódy podpory zdravia,“ hovorí Grendová.
Podľa vedkyne, ktorá viedla semináre na Medical Faculty, má tamojšia univerzita vzdelávanie na úrovni porovnateľnej s Európou. Systém je však trochu odlišný. Ich študenti odchádzajú na doktorandské štúdium až po 8 rokoch štúdia, nie po 5 či 6 rokoch, ako je to napríklad poväčšine na Slovensku.
„Študenti, ktorým som prednášala, boli len ženy. K štúdiu pristupovali veľmi zodpovedne, na začiatku mali obavy pýtať sa, ale neskôr sa pýtali, zapájali sa do diskusie,“ spomína si Trnavčanka, ktorá navštívila univerzitu v Sousse už druhýkrát.
V októbri minulého roka totiž školila miestnych vedcov v rámci projektu Confide, ktorý si kládol za cieľ posilniť výskumné kapacity v oblasti verejného zdravia. Na ňom sa zúčastnili rovnako aj muži z radov vysokoškolských učiteľov a lekárov.
„Zo strany mužov, s ktorými som prišla do kontaktu, som necítila nedostatok rešpektu. Väčšina z nich prichádza každý deň do kontaktu so ženami z rôznych kultúr a sami majú doma vysokoškolsky vzdelané ženy, ktoré chodia do práce.
Na fakulte študuje a prednáša veľa žien, tak to brali úplne normálne. Na ulici sa chovali občas niekedy zvláštne, neviem či pre svetlé vlasy a farbu pleti, možno kvôli oblečeniu. Mnoho Tunisaniek našej generácie už však nechodí zahalených,“ vracia sa spomienkami do Tuniska Kristína Grendová.
A ako je to tam momentálne podľa nej s bezpečnosťou? „Väčšinu času som trávila v prítomnosti kolegov so Slovenska alebo z Tuniska. Úplne sama by som sa tam nepohybovala. Pokiaľ som išla na fakultu taxíkom, kde som bola len v prítomnosti tuniského taxikára, mala som zmiešané pocity. Celkovo však nemôžem povedať, že by Tunisko bola nebezpečná krajina.
To, kde som sa pohybovala, je turistická oblasť a na ľudí z Európy sa miestni pozerajú úplne normálne. Krajina má však zaujímavé špecifikum, o ktorom sa bežne nehovorí. Je špeciálna medzi moslimskými krajinami, pretože ich niekdajší prezident Habib Bourguiba uzákonil, že miestni muži nemôžu mať štyri, ale len jednu manželku.“
Autor: ab