PIEŠŤANY. Biskupický kanál sa začína v Trenčína a končí v blízkosti Kolonádového mosta v Piešťanoch. Prehradzujú ho viaceré vodné elektrárne, tá posledná je vedľa obce Horná Streda.
Na bielu penu v kanáli, kde sa bežne lovia ryby, nás upozornili ako prví rybári, neskôr aj ďalší obyvatelia Piešťan. Okamžite sme kontaktovali Povodie Váhu.
Nie je dôvod na paniku
Po preverení situácie nás ubezpečili, že nie je dôvod na paniku. Tento kanál je súčasťou vodnej stavby Trenčín – Piešťany, na prevádzke ktorej sa okrem Slovenského vodohospodárskeho podniku podieľajú aj Slovenské elektrárne. Tie prevádzkujú tunajšie vodné elektrárne.

„Pri plánovaných odstávkach turbín, spravidla dochádza k prepúšťaniu vody bez spracovania/úžitku, takzvane na jalovo, cez klapku na plavebnej komore. Podľa informácií z dispečingu vo vodnej elektrárni v Hornej Strede prebiehala plánovaná odstávka turbíny,“ povedal Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Zhluky peny
Z tohto dôvodu je vraj možné pozorovať na hladine výraznejšie zhluky peny, ktoré sa tvoria pri dopade prepadajúcej vody z výšky približne 18 metrov. Následne sa tiahne celým kanálom do Hornej Stredy, rozplynú sa v nádrži Sĺňava.
„Nejde teda o žiadne znečistenie ani mimoriadnu situáciu,“ uzavrel Bocák.
Biskupický kanál
Biskupický kanál je 38,85 km dlhý kanál na rieke Váh. Je pomenovaný podľa trenčianskej mestskej časti Biskupice, bývalej samostatnej obce Trenčianske Biskupice. Bol vybudovaný v rokoch 1942–1956. Začína v Trenčíne a končí sa v Piešťanoch, kde sa opätovne spája so starým korytom Váhu pred vodnou nádržou Sĺňava.