TRNAVA. Súkromná stredná odborná škola DSA/SSOŠ/ v Trnave, ktorej zriaďovateľom je nadnárodná vzdelávacia spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien, pripravila v spolupráci s dvoma rakúskymi strednými odbornými školami dva na seba nadväzujúce medzinárodné projekty. Oba by mali štartovať už v najbližších mesiacoch a budú realizované v období piatich rokov.
Zámer podporujú aj slovenské zamestnávateľské zväzy a združenia, ktoré sa plánujú do projektov zapojiť. Oceňujú pritom fakt, že tieto aktivity pomôžu pripravovať chýbajúcich kvalifikovaných odborníkov pre náš trh práce, osobitne v oblasti strojárenskej výroby.
Rozpočet projektov počíta s celkovými investíciami vo výške troch miliónov eur. Projekt počíta s pilotnou spoluprácou medzi SSOŠ DSA a SOŠ Automobilovou v Trnave. Spoluorganizátori projektov, slovenské i rakúske stredné odborné školy, spolupracujú pri ich finálnej príprave aj s vedením Trnavského samosprávneho kraja ako aj so zástupcami firiem v trnavskom regióne.

Prvým bude cezhraničný projekt v programe Interreg AT-SK, zameraný na spoluprácu zamestnávateľov a stredných odborných škôl v štyroch regiónoch - Trnava, Bratislava, Dolné Rakúsko a Burgenland.
Cieľom je prepojiť stredné školy technického zamerania a zamestnávateľov, ale zároveň aj podporiť záujem absolventov základných škôl o technické odbory.
Projekt reaguje na požiadavky trhu práce, kde chýba dostatočný počet odborníkov s odborným technickým vzdelaním. Na naplnenie tohto zámeru postavia v priestoroch SSOŠ DSA v Trnave 4 tréningové centrá s robotickým vybavením, kde budú pilotne odskúšané vzdelávacie programy na zlepšenie technických zručností a technického myslenia študentov stredných škôl.
V rámci tohto projektu vzniknú na SSOŠ DSA v Trnave aj dva nové špezializované maturitné študijné odbory. Tréningové centrá budú môcť využívať študenti partnerských rakúskych stredných odborných škôl, ale takisto žiaci všetkých základných škôl v trnavskom regióne.

Zámerom druhého projektu bude využitie moderných tréningových robotických centier na metodické vyškolenie učiteľov odborných škôl technického zamerania, aby vzdelávali študentov v podmienkach Priemyslu 4.0 pre potreby zamestnávateľov v trnavskom regióne.
Pôjde predovšetkým o prepojenie technických zručností a prípravu na rýchlo sa meniace podmienky na pracovnom trhu v súvislosti s postupujúcou digitalizáciou a robotizáciou.
V spojení s ďalšími technológiami ako digitálnym podnikom, inteligentnými robotmi spolupracujúcimi s ľuďmi, obrovským množstvom dát, strojovým učením či prvkami umelej inteligencie sa dramaticky zmení celý proces priemyselnej výroby.
Na tento vývoj však musia reagovať aj všetky súvisiace odvetvia, vrátane vzdelávacích inštitúcií, ktoré budúcich odborníkov pripravujú.