TRNAVA. Mesto Trnava už niekoľko rokov nestavia žiadne byty, riešenie bytovej otázky ponecháva na súkromný sektor.
V súvislosti s avizovanými zmenami zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB) však radnica nevylučuje zmenu postoja. Novela zákona má čiastočne uvoľniť podmienky pre žiadateľov o úver na výstavbu bytov, aj pre nájomcov.
Budú to sledovať
„Budeme sledovať tieto zmeny, ak by nové podmienky boli výhodné pre mesto, aj pre obyvateľov, budeme hľadať územie vhodné pre výstavbu bytov. Podľa našich informácií sa o výstavbu nájomných bytov budú môcť uchádzať okrem samospráv aj ďalšie subjekty, v takomto prípade budeme mať záujem výstavbu s nimi koordinovať,“ povedal hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.

Trnava stavala byty vo veľkom v čase príchodu automobilky. Byty v meste už niekoľko rokov stavajú len súkromní investori, ktorí ich predávajú za trhové ceny.
V súčasnosti majú v Trnave rozostavané byty v komplexoch Miko, Arboria a pri niektorých menších projektoch. Segmentu nájomného bývania sa ujal takisto súkromný investor, v širšom centre Trnavy ponúka na prenájom v komplexe Prestige park približne 80 bytov.
Výhodnejšie podmienky
Cieľom pripravovanej novely zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania je priniesť výhodnejšie podmienky pre získanie úveru zo ŠFRB, deklaruje Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Novela ruší napríklad limit nákladov na obstaranie nájomných bytov, stanovuje len maximálnu výšku úveru, najviac 1 200 eur na meter štvorcový podlahovej plochy bytu.
Súčasne platí, že na byt je možné poskytnúť úver do 95 percent z obstarávacej ceny bytu, maximálne 96-tisíc eur na nájomný byt, a úver sa poskytuje s ročnou úrokovou sadzbou 1 % a lehotou splatnosti do 40 rokov. Zároveň sa má zvýšiť priemerná podlahová plocha obstarávaných nájomných bytov zo 60 na 70 štvorcových metrov.

Žiadateľ bude mať povinnosť prenajať 80 percent z obstarávaných nájomných bytov fyzickým osobám žijúcim v domácnosti s mesačným príjmom domácnosti najviac vo výške päťnásobku životného minima. Pri 20 percentách obstarávaných bytov nebude povinnosť skúmať príjem nájomcu. Novela zároveň umožňuje zaviesť nový účel podpory na obstaranie ubytovacieho domu, čiže ubytovania pre pracovníkov, ktorí sa nechcú sťahovať za prácou z miesta svojho bydliska aj s celou rodinou.
Po schválení v Národnej rade SR by novela mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2020.