TRNAVA. Trnava zarobila minulý rok na platenom parkovaní viac ako jeden milión eur. Parkovací systém si mesto prevádzkuje samo, všetky výnosy putujú do mestskej pokladnice.
Navyše, obec nie je podľa zákona platiteľom DPH, ide do nej celá čiastka, poplatok sa odvádza iba operátorovi za sms parkovanie.
Parkovacie lístky v spoplatnenom centre pravidelne kontrolujú hliadky mestskej polície, ktoré sú vyčlenené iba na túto úlohu.
Ivan Ranuša, zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave, nám potvrdil, že čo sa týka platobnej disciplíny Trnavčanov, situácia je stabilizovaná.
Trnavčania zvyknú neplatiť, keď si len „odskočia“
„Prevažná väčšina domácich vodičov sa stotožnila s povinnosťou uhradiť platbu za parkovanie. Nezaplatia najmä v prípadoch, keď v platenej zóne zaparkujú iba na kratší čas a risknú to, že ich priestupok nezistíme,“ doplnil Ranuša. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí opakovane platenie parkovného ignorujú.
Inak to funguje u mimo-trnavských vodičov, ktorí nie sú často znalí podmienok a na základe dopravného značenia sa nie vždy dostatočne zorientujú. Ak sa dopustia priestupku po prvýkrát, väčšinou vyviaznu s napomenutím.

V poslednom období evidujú najviac neplatiacich šoférov na parkovisku na Rybníkovej ulici. Vo väčšine prípadov ide o cezpoľných. Podobne je to aj na Paulínskej, nachádza sa tam pracovisko cudzineckej polície, ktoré navštevuje veľké množstvo cudzincov.
Ročné obdobie vraj nemá podľa Ranušu zásadný vplyv na disciplínu vodičov pri platení za parkovanie. Ranuša sa myslí, že cena za hodinu parkovania, 50 centov v centre a 20 na záchytných parkoviskách v jeho okolí, je na slovenské pomery nízka.