Smrť blízkeho človeka so sebou prináša nielen smútok, ale aj nevyhnutné rozhodnutia a administratívne úkony, ktoré sú na pleciach pozostalých.
Spoločnosť Rigstav, ktorá prevádzkuje trnavské cintoríny, poskytuje kamenárske služby i služby kvetinárstva, preto pripravila prehľadný manuál pre vybavovateľov pohrebov.
Aké otázky musíte zodpovedať pred pohrebom?
- Spôsob pochovania: Na Slovensku sú v súčasnosti len dva spôsoby pochovania – klasický pohreb, kedy je rakva so zosnulým uložená do zeme, alebo kremácia. Celý postup je vhodné dohodnúť s vybratou pohrebnou službou.
- Typ pohrebného obradu: Rozhodnutie o type pohrebného obradu by malo byť v súlade s presvedčením zosnulého, je to súčasť úcty k nemu. Na výber je buď cirkevný pohreb – termín sa koordinuje s príslušným farským úradom, alebo občiansky pohreb, pri ktorom je potrebné po návšteve kancelárie správy cintorínov kontaktovať ešte pracovníčku referátu protokolu a spoločenských obradov mestského úradu a rovnako s ňou dohodnúť priebeh pohrebu a reč.

- Spôsob vystavenia zosnulého pred a počas pohrebu: Zvyčajné je vystavenie tela v dome smútku na príslušnom cintoríne po 10. hodine v deň pohrebu, je však možné dohodnúť aj neskoršiu hodinu, prípadne to, že sa telo vystavovať nebude a rakva ostane zatvorená. Vhodné je mať pripravenú fotografiu zosnulého.
- Kvetinová výzdoba v mieste pohrebu: Kvetinovú výzdobu si zabezpečujú pozostalí podľa vlastného uváženia a svojich možností. Býva zvykom, že rakvu zdobí ikebana zo živých kvetov, ostatné kvety a vence podľa vlastného uváženia. Smútočnú kvetinovú výzdobu, vopred objednanú a zaplatenú v kvetinárstve správy cintorínov, vám dodajú a naaranžujú v deň smútočného obradu do domu smútku príslušného cintorína.
- Sprievodná hudba: 15 – 20 minút pred obradom sa v sieni púšťa reprodukovaná hudba. Ak mal zomrelý obľúbené piesne, je možné ich doručiť do kancelárie správy cintorínov na USB kľúči vo formáte MP3 najneskôr v deň smútočného obradu do 10. hodiny.
- Scenár a príhovory (v prípade želania): Niekedy súčasťou pohrebného obradu býva nekrológ – osobná rozlúčka so zosnulým zo strany najbližších. Nekrológ môže byť súčasťou samotného pohrebného obradu, vtedy ho treba zaradiť do scenára pohrebného obradu. O nekrológu zaradenom do smútočného obradu treba informovať pracovníčku správy cintorínov.

Aké administratívne procedúry vás čakajú?
Matrika: Prvým krokom je nahlásenie úmrtia na matrike v obci alebo mestskej časti, kde nastalo. Matrika zapíše úmrtie do knihy úmrtí a vystaví úmrtný list, tiež žiadosť o príspevok na pohreb pre úrad práce a potvrdenie o vybavovaní pohrebu pre zamestnávateľa.
Na matriku treba priniesť:
- list o prehliadke mŕtveho - 3 kópie
- občiansky preukaz zosnulého a osoby, ktorá úmrtie vybavuje
Sociálna poisťovňa: Úmrtia do Sociálnej poisťovne nahlasuje matričný úrad len raz mesačne. Pozostalým odporúčame urobiť tak čo najskôr, najmä ak:
- zosnulý poberal dôchodok – ak mu ku dňu smrti nevyplatili dôchodok, vyplatia ho manželovi (manželke) automaticky v rámci konania o priznanie vdovského či vdoveckého dôchodku. Ak zosnulý nemal manžela (manželku), vyplatia sa peniaze deťom. O vyplatenie nevyplateného dôchodku musia písomne požiadať čo najskôr po vystavení úmrtného listu, kópiu úmrtného listu je potrebné k tejto žiadostí pripojiť.
- bol zosnulý samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne poistená osoba – pozostalí predložia kópiu úmrtného listu príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Nedoplatky na poistnom a iné prípadné dlhy voči Sociálnej poisťovni sú súčasťou dedičského konania.
- bol zosnulý poberateľom iných sociálnych dávok, napríklad v nezamestnanosti – nárok na výplatu všetkých dávok zaniká dňom smrti
- bol zosnulý poberateľom nemocenských dávok - ošetrujúci lekár dňom úmrtia ukončí trvajúcu práce neschopnosť. Vyplnené tlačivo je potom potrebné čo najskôr doručiť pobočke Sociálnej poisťovne.
- bol zosnulý sporiteľom, zapojeným do II. piliera – úmrtí je potrebné informovať aj príslušnú DSS, a predložiť jej aj kópiu úmrtného listu. S úsporami v II. pilieri sa následne nakladá podľa zákona.

Čo s dokladmi zosnulého?
- Občiansky preukaz - je povinný ten, kto vybavuje jeho pohreb, neodkladne odovzdať ktorémukoľvek okresnému riaditeľstvu policajného zboru. Odovzdať ho môže aj obci, v mieste posledného trvalého pobytu zosnulého.
- Vodičský preukaz - stráca platnosť dňom úmrtia. Odovzdať ho treba bezodkladne najbližšiemu útvaru polície.
- Cestovný pas - stráca platnosť dňom úmrtia. Odovzdať ho treba bezodkladne orgánu, ktorý ho vydal.
- Zbrojný preukaz - stráca platnosť dňom úmrtia. Odovzdať ho treba do 7 dní tomu, kto zbrojný preukaz vydal - príslušnému oddeleniu policajného zboru.
So všetkými otázkami, rovnako ako aj s radami pri administratívnych úkonoch, výbere náhrobku či kvetinovej výzdobe vám radi pomôžu v spoločnosti Rigstav – Správa cintorínov na Kamennej ceste v Trnave.
Viac informácií na www.rigstav.sk
