Mjanmarsko, Vietnam, Indonézia... Ázijské krajiny, ktoré v nás evokujú teplo, exotiku a vzdialenú vôňu rozmanitej kultúry.
Tri miesta na zemi, ktoré sú od Slovenska príliš vzdialené na to, aby sme vedeli o problémoch tamojších obyčajných ľudí. A predsa...
Tím z Trnavskej univerzity sa zúčastňuje na výskumnom projekte Európskej únie so skratkou SUNI-SEA. Je zameraný na skúmanie možností zlepšenia prevencie a kontroly chronických ochorení v spomínaných destináciách.
Projekt je financovaný v rámci programu EÚ Horizont 2020 zameraného na zvýšenie zdravotných zásahov v krajinách s nízkym a stredným príjmom.
„Našim cieľom je prispieť k zdravému starnutiu miestnej populácie prostredníctvom lepšej prevencie a kontroly hypertenzie a diabetu v juhovýchodnej Ázii. Civilizačné ochorenia, ktoré doposiaľ spomínané končiny obchádzali, sa už objavujú aj tam. Idú ruka v ruke s rozvíjajúcou sa ekonomikou,“ povedal Mark Steven Taylor, člen projektového tímu z Trnavskej univerzity.
Ohrozené sú aj deti
Hypertenzia, chronické infekčné ochorenia, diabetes a nedostatok pohybu a následne obezita sú hrozby pre obyvateľov krajín, v ktorých sa život ekonomicky zlepšil. Ohrozená je aj detská populácia.
„Projekt chce znížiť zaťaženie neprenosnými chorobami, k čomu je nevyhnutné aby si ľudia boli vedomí rizikových faktorov a riešili nadváhu, zvýšený krvný tlak alebo fajčenie, alebo aby sa s uvedenými problémami čo najskôr obrátili na odborníkov. Toto sa nazýva primárna prevencia. Chceme, aby ľudia s rizikovými faktormi boli diagnostikovaní čo najskôr a bola im poskytnutá osobná podpora. Toto sa nazýva sekundárna prevencia. Chceme, aby ľudia s ochorením dostali náležitú liečbu, a to ako lieky, tak aj podporu životného štýlu, aby sa predišlo komplikáciám, ktoré ovplyvňujú ich pohodu. Toto sa nazýva terciárna prevencia,“ vysvetľuje profesor Martin Rusnák, hlavný koordinátor projektu za Trnavskú univerzitu.
Celosvetové odporúčania
„Môžeme urobiť časť tejto práce v komunitách a časť tejto práce v zariadeniach primárnej zdravotnej starostlivosti. Projekt v konečnom dôsledku vytvorí vzdelávacie a výučbové materiály, vyvodí ponaučenia z týchto troch krajín a poskytne odporúčania pre celosvetovú implementáciu intervencií neprenosných ochorení,“ objasňuje Viera Rusnáková, ďalšia členka projektové tímu z Trnavskej univerzity.
Práve trnavský tím sa zúčastňuje na spomínanom projekte v pozícii jedného z hlavných koordinátorov. Konkrétne ide o oblasť, ktorá sa zameriava na uplatňovanie vedeckých dôkazov v komunitnej a klinickej prevencii hypertenzie a diabetu.
Autor: mk