VEĽKÝ GROB. Obec ho zverejňuje na svojej webovej stránke ako pozvánku pre obyvateľov a pri každej akcii je pripísaný aj organizátor. Striedajú sa tam B-team, vinári, hasiči, poľovníci, Slovenský Červený kríž, Búda Team a Human Motors a obecný úrad.

Viacero obnov
"Máme tu veľa šikovných a ochotných ľudí" povedal starosta tejto obce s 1400 obyvateľmi v okrese Galanta Viliam Rigo. K agilným patrí občianske združenie Búda Team. Vymysleli teraz aktuálne Cestu rozprávkovým lesom, ktorá sa konala 1. mája a otvorili pri tom nový turisticko-náučný chodník okolo jedného zo dvoch rašelinísk, ktoré sa pri obci nachádzajú a poskytujú aj možnosť rybolovu.
Na konte majú už šesť ročníkov splavu odvodňovacieho kanála, zvaného Zichyho potok, pretekajúceho extravilánom obce.
"Ale najmä sa pustili do znovuoživenia miesta Pod vŕbami pri rašelinisku, ktoré býva cieľom prechádzok. V poslednom čase pustlo, im sa podarilo získať finančnú podporu a inštalujú tam posedenie, aby sa mohla vrátiť atmosféra, ktorá tam kedysi vládla, bývalo tam ohnisko, hrávala hudba," povedal starosta.
Otvorenie je naplánované na koniec júna. Za aktivitu tohto združenia treba podľa neho poďakovať hlavne Mariánovi Kádarovi, Štefanovi Angelimu, Milkovi Andorovi, Roderikovi Sedlákovi, Jozefovi Švecovi, Dominikovi Peštovi a ďalším.

Nechýba hasičská zbrojnica
Významne sa do akcií do Veľkom Grobe zapájajú príslušníci Dobrovoľného hasičského zboru. Jeho činnosť podľa slov tajomníka Rudolfa Ženiša obnovili po odmlke v roku 2016, no odvtedy sa im podarilo už participovať na viacerých vydarených akciách v obci. Ale hlavne dbali na to, aby dobudovali prístrojové zariadenie a vynovili zbrojnicu.
"Získali sme prostriedky, za ktoré sme opravili strechu. Objekt sa priebežne využíval ako holičstvo, aj na iné prevádzky. Predchodcovia, ktorí skončili začiatkom 90. rokoch, nám veru nič nezanechali," konštatoval pre TASR.
História zboru pritom siaha ešte pred prvú republiku, ale nanovo museli zháňať nielen uniformy, ale najmä hadice, prúdnice, striekačky, aby boli akcieschopní a mohli súťažiť aj v hasičskom športe. Ministerstvo vnútra prispelo protipovodňovým vozíkom. Zbrojnica z roku 1968 však potrebuje aj nové okná, kúrenie, tak čakajú na vhodnú výzvu, aby sa mohli zase prihlásiť.
"V súčasnosti máme 35 členov, z toho je osem žien, všetci vo vekovom rozpätí od 16 do 68 rokov. K tomu aj pätnásť detí do 12 rokov, z ktorých sa raz, veríme, stanú plnohodnotní dobrovoľní hasiči," uviedol Ženiš. Hasičov možno vidieť napríklad pri akcii Na kolesách po Grobe, kde sa vyšantili asi všetky grobské deti, pri organizovaní folklórneho podujatia Jedlá starých materí či pri lampiónovom sprievode a pri ďalších. "Zapájame sa, aby ľudia videli, že to myslíme vážne," dodal Ženiš.

Nechýbajú vinári a poľovníci
Vinári a poľovníci zase pripravujú akcie, späté s ich činnosťou. V marci bola ochutnávka vín, v júli bude juniáles na poľovníckej chate, v októbri jedlá starých materí a v decembri poľovnícky ples. B-team bývalých futbalistov kontruje stavaním mája a Hodkovým futbalovým turnajom. Pod gesciou obce sa v tomto roku koná oslava Dňa matiek, Deň Zeme, Medzinárodného dňa detí, vianočné trhy či obecné dni.
Iným druhom aktivity v prospech obce a jej obyvateľov je práca historičky Ivany Červenkovej. Už pre deviatimi rokmi pripravila podklady na vydanie monografie Veľkého Grobu. Tá však svetlo sveta doteraz neuzrela. Samospráve sa nepodarilo získať na jej vydanie peniaze. "Tak sme pripravili aspoň akciu v kultúrnom dome, kde sme premietali historické fotografie, ktoré sa podarilo z archívov i z domácností pre knihu pozbierať. Malo to veľký úspech, bolo nabité," dodal Rigo.