TRNAVA. Najstaršia socha generála Milana Rastislava Štefánika stojí v Trnave. Dielo sochára Jána Koniarka odhalili v októbri 1924, len päť a pol roka po Štefánikovej tragickej smrti.
Najdlhšie však na svojom mieste stojí socha Štefánika v Predmieri v okrese Bytča, tú neodstránili ani v časoch, ktoré neboli Štefánikovi naklonené.
Vyhlásili verejnú zbierku

S myšlienkou uctiť si generála Milana Rastislava Štefánika sochou prišiel Mestský výbor Matice slovenskej v Trnave už v decembri 1923. Matičiari vyhlásili verejnú zbierku, v ďalšom roku už sochu odhaľovali.
Na veľkej slávnosti sa okrem Štefánikovej matky Albertíny a ďalších príbuzných zúčastnili predstavitelia československej vlády aj armády a množstvo ľudí.
Sochu museli dvakrát odstrániť
Začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia sochu odstránili, opäť ju, ale už na inom mieste, odhalili až v roku 1969. V období „normalizácie“ bol Štefánik opäť odstránený z verejného priestoru a vygumovaný z učebníc.
Trnavskú sochu schovali v priestoroch vtedajšej galérie na Hviezdoslavovej ulici. V roku 1990 prišiel opäť čas odhaliť sochu Štefánika. Chýbal však pôvodný podstavec, reštaurátori preto Štefánika postavili na podstavec, ktorý bol chystaný pre sochu Klementa Gottwalda.
V Predmieri sochu zničila lipa

Štefánikovu sochu v Predmieri, dielo Pavla Bána, odhalili v roku 1930. Na svojom mieste vydržala aj po nástupe socializmu, aj počas „normalizácie“. V roku 1998 ju zničila spadnutá lipa, pieskovcovú sochu však reštaurátori dali do poriadku.
Na Slovensku v súčasnosti stoja desiatky pamätníkov, sôch či búst venovaných generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Bronzová busta Štefánika je umiestnená aj vo vstupnej hale Národnej rady SR.
Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sa 4. mája 1919 stala osudnou cesta do rodnej vlasti. V tento deň sa lietadlo s ním náhle zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Pochovaný je na Bradle, nad svojou rodnou obcou Košariská, tamojšia mohyla je zároveň jeho najväčším pamätníkom.