Študentka Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch je juniorskou majsterkou a vicemajsterkou Európy, na majstrovstvách sveta juniorov obsadila bronzovú priečku.
Táto húževnatá športovkyňa, ktorá aktuálne reprezentuje farby VŠC Dukla Banská Bystrica, sa ako prvá Slovenka v samostatnej histórii štátu prebojovala do A-finále majstrovstiev sveta v kanoistickej disciplíne. Lucia Valová je zároveň viacnásobnou majsterkou Slovenska a kanoistkou Slovenska za rok 2018. Jej pozoruhodnú sezónu ocenilo aj mesto Piešťany, ktoré jej udelilo cenu primátora ako najúspešnejšej športovkyni v kategórii dorastencov.
S Luciou Valovou sme sa rozprávali o jej začiatkoch s rýchlostnou kanoistikou, o tom, ako je táto športová disciplína populárna u žien, ale aj či si pomaly zvyká na stupne víťazov a čo by chcela dosiahnuť v aktuálnej sezóne.
Aké boli vaše začiatky s rýchlostnou kanoistikou? Naberali ste skúsenosti najskôr v kajaku?
- Do kajaku som si prvýkrát sadla keď som mala 7 rokov. Bolo to hlavne vďaka môjmu staršiemu bratovi Filipovi, ktorý bol tiež kajakár. Začiatky boli určite veľmi pekné, trénovala som v skupinke, kde bolo veľa detí rovnako starých ako ja. Brala som to vtedy ako hru a zábavu.
Môžete priblížiť našim čitateľom, aký je rozdiel medzi kajakom a kanoe?

- Kajak je väčšinou to, na čom všetci začínajú, pretože je menej náročný na stabilitu a koordináciu pohybov. Ja som s kanoe začínala v 14 rokoch tak, že som si po kajakárskom tréningu vytiahla kanoe a skúšala som. Rozdiel medzi kajakom a kanoe je hlavne v tom, že v kajaku sedíte a pádlujete na obe strany, pričom máte v lodi kormidlo. V kanoe sa kľačí na jednom kolene a ťahá len na jednu stranu a žiadne kormidlo tu nie je, takže loď musíte ovládať len vytočením pádla. Teraz si ešte občas sadnem do kajaku, keď je na kanoe príliš zlé počasie, alebo som už z kanoe veľmi unavená.
Ako to vyzerá so ženskou kanoistikou na Slovensku?
- Ženská kanoistika je na Slovensku len pár rokov a práve v klube, v ktorom som vyrastala, vychovali prvé kanoistky. Dnes máme na Slovensku okolo 20 kanoistiek a niektoré sú veľmi dobré. Pre dievča je to náročný šport a preto možno nie je tak lákavý.
Aká je konkurencia v ženskej kanoistike, no teraz nemyslím na slovenskej, ale svetovej úrovni?
- Ženská kanoistika je obľúbená vo viacerých štátoch, a tým že sa stala olympijským športom, tak konkurencia veľmi rýchlo stúpla. Medzi veľmoci ženskej kanoistiky patrí hlavne Kanada, Maďarsko, Rusko či Nemecko s množstvom skvelých a rýchlych pretekárok. Je veľmi ťažké zajazdiť niečo medzi ženami na svetovej úrovni.
Nepochybne je to náročný šport, takže čo všetko obnáša?