TRNAVA. Mesto Trnava vlani určilo stavebníkom povinnosť zaplatiť miestny poplatok za rozvoj vo výške 545-tisíc eur, tí do konca roka reálne zaplatili 373-tisíc eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta.
Trnava poplatok za rozvoj vlani vyberala prvýkrát. Stavebníci za každý meter štvorcový novostavby platia jednorazovo 10 eur. Poplatok v tejto výške je rovnaký pre stavby určené na bývanie, ako aj pre akékoľvek komerčné stavby.

Najvyšší príjem do rozpočtu z nového poplatku za rozvoj bol v mestských častiach Trnava - juh a Trnava - sever, v oboch získané čiastky prekročili 100-tisíc eur. V ďalších troch častiach mesta sa pohybovali v desaťtisícoch eur.
Peniaze z poplatku radnica použila na rekonštrukciu cesty na Mikovíniho ulici, námestia v mestskej časti Modranka, rekonštrukciu bývalej školy na Mozartovej ulici, na obnovu detského areálu na Ulici G. Dusíka a na viacero projektových dokumentácií.
V prvom roku vyberania poplatku platilo, že peniaze použili v tej časti mesta, v ktorej ich stavebník zaplatil. Všeobecne záväzné nariadenie o miestnom poplatku za rozvoj umožňuje presunúť peniaze aj do inej časti mesta, ak by s tým súhlasila trojpätinová väčšina poslancov mestského zastupiteľstva.

Trnava s vyberaním miestneho poplatku za rozvoj najskôr váhala. Mestské zastupiteľstvo v Trnave prijalo všeobecne záväzné nariadenie až koncom roku 2017 po dvoch neúspešných pokusoch.
Prvé návrhy rátali so sadzbami od 5 do 35 eur za meter štvorcový stavby, najmenej sa malo platiť za byty a najviac za komerčné objekty. Prešiel však až návrh s jednotnou sadzbou 10 eur za meter štvorcový pre akúkoľvek stavbu.
Pôvodný rozpočet Trnavy na rok 2018 rátal s príjmom z poplatku 730-tisíc eur, v priebehu roka poslanci príjmovú položku znížili na 600-tisíc eur.
Poplatok za rozvoj môžu samosprávy použiť len na sociálnu a technickú infraštruktúru, ako sú škôlky, školy, sociálne bývanie, cesty, parkoviská, verejné osvetlenie, verejná zeleň, parky a podobne. V Trnave zostalo vo fonde z minulého roku nepoužitých ešte 90-tisíc eur.