Merania glykémie a cholesterolu, krvného tlaku, spirometrie, nácvik a ukážka kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR), praktický nácvik správnej dezinfekcie a hygieny rúk a sociálne poradenstvo. To všetko sú aktivity, ktoré budú súčasťou akcie „Týždeň fakulty“.
"V dňoch 11. - 13. marca v čase od 9.00 – 12.00 hod. pripravila Fakulta zdravotníctva a sociálne práce Trnavskej univerzity v Trnave podujatie, zámerom ktorého je prevencia a výchova k zdravému životnému štýlu,“ hovorí Silvia Puteková, prodekanka pre študijné záležitosti a rigorózne konanie.
Pre verejnosť sa bude podujatie konať na troch miestach v Trnave:
11.03.2019 – Obchodný dom Jednota Trnava, Trojičné nám.9
12.03.2019 – Mestská poliklinika Družba Trnava, Starohájska ul.
13.03.2019 – Trnavský samosprávny kraj Trnava, Starohájska 10
„Zámerom Katedry ošetrovateľstva v rámci aktivít Týždňa fakulty je prezentovanie - praktická ukážka a nácvik kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR), ktorá je neoddeliteľnou súčasťou poskytovania prvej pomoci pri život ohrozujúcich stavoch. Je smutné a zarážajúce, že vo väčšine európskych krajín vie poskytnúť prvú pomoc 5 - 10 percent populácie. Našim zámerom je priblížiť sa aspoň touto aktivitou o zviditeľnenie a edukáciu laickej verejnosti v oblasti poskytovania prvej pomoci od najmenších - detí, dospelých až po starých ľudí,“ hovorí Andrea Botíková, vedúca Katedry ošetrovateľstva.
Dodáva, že meraním krvného tlaku chcú poukázať na hypertenziu a súbor preventívnych opatrení, ktorá sa v súčasnosti stáva chorobou takmer všetkých vekových kategórií.

Súčasťou Týždňa fakulty bude aj meranie glykémie a cholesterolu, máte teda možnosť zistiť, ako na tom ste.
„Vysoký cholesterol, podobne ako vysoká hladina cukru v krvi či vysoký tlak, je veľmi zákerný. Meranie trvá len pár minút a je takmer bezbolestné. Ideálne je prísť nalačno, teda 8 hodín po poslednom jedle, alebo aspoň 2 hodiny po jedle. Aj náhodným meraním sa dá zachytiť začiatok zákerného ochorenia a následne viete, že treba vyhľadať odbornú pomoc diabetológa. Na Slovensku máme dostupnú efektívnu liečbu, no napriek tomu mnoho ľudí nie je diagnostikovaných a nelieči sa,“ vysvetľuje Stanislava Blažíčková z Katedry laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve.
Testovanie pľúc, spirometria, dokáže objaviť pľúcny problém. A možno práve naopak, ak na akcii Týždňa fakulty dýchnete do spirometra, zistíte, že vaše obavy sú neopodstatnené, lebo je všetko v najlepšom poriadku.
Katedra verejného zdravotníctva pod vedením Margaréty Kačmarikovej si tiež posvieti na hygienu rúk UV lampou. Nanesením dezinfekčného prípravku s obsahom fluorescenčnej látky sa ukáže, či ste si ruky umyli správne. Teda či sú naozaj čisté. Taká „banalita“ - umývanie rúk, je totiž základným predpokladom prevencie vzniku a šírenia infekcií.
„Obyvateľom Trnavy vznikajú mnohé problémy, ktoré sú dôsledkom dlhodobého ochorenia, seniorského veku, úmrtia blízkej osoby, chudoby, závislosti, nezvládnutia akejkoľvek životnej krízy. Preto spolu s kolegami a študentmi budeme poskytovať sociálne poradenstvo. Verím, že mnohých zorientujeme v možnostiach riešenia jeho problému,“ informuje Eva Mydlíková, vedúca Katedry sociálnej práce. Podľa jej slov, na mieste sa uskutoční aj krátke orientačné testovanie syndrómu vyhorenia, asertívnych schopností a typu temperamentu.
„Doterajšie ročníky Týždňa fakulty sa konali v budove školy na Univerzitnom námestí v Trnave, tohtoročný ročník realizujeme po prvý krát mimo - v sídle trnavského VÚC, na poliklinike a v OD Jednota - a vychádzame tým v ústrety občanom mesta a kraja, ku ktorým sme takto bližšie,“ priblížil podujatie Jaroslav Slaný, dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Doplnil, že je to úplne v intenciách takzvanej tretej role univerzít - mimo role vedecko-výskumnej základne a role výukovej.
„Je to rola pôsobenia akademického prostredia vo svojom regióne: v meste, v kraji, v Slovenskej republike... A pretože naša fakulta zlučuje tri základné zdravotnícke odbory a jeden odbor spoločenský (sociálnu prácu), je naša aktivita práve taká, akú ju priblížili zástupcovia našich jednotlivých katedier. Veríme, že tento prvý ročník sa osvedčí, že budeme úspešní a že sa s našimi spoluobčanmi budeme aj v budúcnosti takto spoločne stretávať.“