TRNAVA. Zastavila mor či ochránila mesto pred Turkami. Zázračnej sile Panny Márie Trnavskej sa pripisovali mnohé zázraky. Ronila slzy i potila krv.
Jej obraz visí v Bazilike svätého Mikuláša. Po stáročia bola na jeho ráme pripevnená zlatá koruna vykladaná drahokamami.
Podľa historických prameňov sa korunovácia obrazu datuje na začiatok 18. storočia. Tisíce veriacich sa chodili k tomuto obrazu modliť a klaňať, nosili rôzne milodary.
„Z vďaky za záchranu jej naši predkovia sľúbili každú sobotu odslúžiť omšu. Aj ja som zažil jeden jej zázrak, keď som bol malý,“ napísal ešte v roku 2008 vo svojom blogu Trnavčan Ladislav Šebák.
„Istý zlodej sa raz nechal na noc zamknúť v kostole, ukradol z obrazu zlatú korunu alebo z nej vylúpal len drahé kamene, a uvelebiac sa v lavici čakal, kým ráno odomknú bránu, aby sa potom nenápadne vytratil aj s bohatou korisťou. Ráno ho tvrdo spiaceho našiel kostolník a prebudiť sa ho podarilo až privolanými príslušníkmi verejnej bezpečnosti,“ napísal Šebák.
Podľa jeho slov sa tvrdý spánok zlodeja vtedy pripisoval zázračnej moci obrazu.
Zlodeja zatkli priamo v kostole
V časopise Novinky z radnice sme našli podrobnejší opis tejto udalosti. Túto nevydarenú lúpež mal na svedomí iba 20-ročný Trnavčan.
Písal sa rok 1967, mladík sa nechal zamknúť na noc v kostole. „Ako sa dočítame v dobovej zápisnici, vyškriabal sa do štvormetrovej výšky oltára, rozbil sklo a z rámu obrazu Panny Márie vzal pozlátenú korunu a z krku zlatú retiazku s krížikom. Potom vzal ešte niekoľko retiazok a krížikov a z troch prenosných schránok ukradol 60 korún v päťkorunáčkach,“ napísal Martin Jurčo v mestských Novinkách z radnice.

Plán mu však nevyšiel. Duchaplný kostolník Ladislav Jalovec počul ráno v kostole šramot, zavolal preto Verejnú bezpečnosť. Zlodeja Jozefa B. zadržali priamo na mieste činu.
Pred súdom sa ku všetkému priznal, ako dôvod uviedol, že nepracoval a dostal sa do finančnej tiesne. Preto bolo jeho plánom všetky veci postupne predať.
Okresný súd v Trnave ho odsúdil na 13 mesiacov nepodmienečného trestu v I. nápravnovýchovnej skupine. Hodnota odcudzených vecí predstavovala podľa vtedajšieho odhadu výšku 12-tisíc korún.
„Hoci to bola v porovnaní s vtedajšími platmi dosť vysoká suma, nezahŕňala kultúrno- duchovný rozmer tejto kultúrnej pamiatky,“ napísal Jurčo.
O dvadsať rokov neskôr si korunu vyhliadol zrejme viac „vyspatý“ zlodej. V noci zo 4. na 5. novembra 1988 z baziliky zmizla. Dodnes sa nenašla. Pramálo sme sa dozvedeli aj o samotnej krádeži.
Pamätníci prehovorili
„Pamätám sa na to. Išla som do práce, ľudia postávali v skupinách, vedela som, že sa niečo stalo. Až v robote som sa dozvedela, že niekto ukradol korunu. V meste bol z toho veľký rozruch,“ zaspomínala Magdaléna Sláviková (69) z Trnavy.
V médiách sa objavili správy, že zlodej sa dostal dnu cez rozbité okno. Zobral iba korunku, všetko ostatné tam nechal.