TRNAVA. Známeho slovenského básnika Miroslava Válka ocenili poslanci trnavského mestského zastupiteľstva udelením čestného občianstva mesta Trnavy in memoriam za jeho celoživotnú literárnu tvorbu a vzťah k rodnému mestu.

Čestné občianstvo udelili aj prírodovedcovi Branislavovi Matouškovi a osobnosti v oblasti kultúry Bohumilovi Chmelíkovi. Slávnostné odovzdanie ocenení mesta Trnava bude v nedeľu 3. marca.
V minulosti rovnaké ocenenie získali napríklad emeritný arcibiskup Róbert Bezák, futbalová legenda Jozef Adamec, vynálezca rezofonickej gitary dobro John Dopyera (Ján Dopjera) či dlhoročný ponovembrový primátor Trnavy Štefan Bošnák.
Básnik aj minister
Miroslav Válek sa narodil v roku 1927 v Trnave, na rodné mesto nezabúdal ani vo svojich dielach, ani v pozícii ministra kultúry. Knižne debutoval v roku 1959 zbierkou Dotyky, nasledovali zbierky Príťažlivosť, Nepokoj, Milovanie v husej koži a ďalšie.
Jeho texty spieval napríklad Miro Žbirka či kapela Collegium Musicum, často si ich vyberali aj recitátori na rôznych podujatiach.

V rokoch 1969 – 1988 bol ministrom kultúry Slovenskej socialistickej republiky. Válek zomrel v januári 1991 v Bratislave.
Zrejme pre jeho pôsobenie v politike pred rokom 1989 hlasovali štyria poslanci proti udeleniu čestného občianstva a ďalší štyria sa hlasovania zdržali.
Ornitológ aj zdravotník
Trnavský rodák Branislav Matoušek pracoval celé desaťročia v Slovenskom národnom múzeu. Centrom jeho záujmu bola ornitológia, bol zakladateľom Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Bohumil Chmelík pôsobil celý aktívny život v oblasti zdravotníctva, po roku 1989 však pôsobil aj v samospráve a venoval sa kultúre. Organizoval výstavy viacerých výtvarníkov a aktívne sa podieľal na organizovaní mnohých podujatí v Trnave.
Čestné občianstvo je najvyšším ocenením mesta Trnava, mestské zastupiteľstvo ho udeľuje za zvlášť významné zásluhy o mesto a jeho občanov.