TRNAVA. Secesná vilka na Rázusovej ulici v Trnave, zapísaná do zoznamu pamätihodností mesta, zostala na zimu bez strechy. Pred snehom, dažďom a ďalšími poveternostnými vplyvmi je historická budova chránená len provizórne.
Mesto Trnava v závere minulého roku nariadilo vlastníkovi vykonať zabezpečovacie práce, aby nedochádzalo k degradácii stavby, strecha však na vilke dodnes nie je. Namiesto toho pribudla prístavba, na ktorú zatiaľ nebolo vydané stavebné povolenie.

„Nariadenými zabezpečovacími prácami sa vo verejnom záujme zabráni bezprostrednému ohrozeniu stavby kultúrnej hodnoty, značným majetkovým škodám a celkovo sa nehnuteľnosť zabezpečí proti ďalšiemu poškodzovaniu,“ píše sa v rozhodnutí radnice, ktorým koncom minulého roku nariadila neodkladné zabezpečovacie práce.
Zákon neporušili
Napriek kritike verejnosti na sociálnej sieti neprišlo podľa Romana Zsolnaia z Mestského úradu v Trnave odstránením strechy k porušeniu zákona.
Vlastník nehnuteľnosti, spoločnosť Albit známeho trnavského podnikateľa Vladimíra Poóra ohlásila v novembri minulého roka stavebné úpravy na objekte, ktoré mali zahŕňať predovšetkým výmenu oplotenia, výmenu strešnej krytiny a niektoré ďalšie práce. Na tieto úpravy nepotrebovali stavebné povolenie.

Až po odstránení strešnej krytiny zistili havarijný stav krovu, preto musel vlastník odstrániť celú strechu. Zatiaľ na budove pribudla len kovová konštrukcia budúcej novej strechy. Tvar budúcej strechy odsúhlasil Krajský pamiatkový úrad v Trnave.
Drevenú verandu odstránili
Z jednej strany vilky odstránili drevenú verandu, pribudli tam však nové základy, z ktorých možno usudzovať, že príde k rozšíreniu jej podlahovej plochy.
„Vo veci povolenia prístavby bola podaná žiadosť o stavebné povolenie. Nakoľko táto nebola úplná, konanie je prerušené na 60 dní,“ informovala vedúca odboru stavebného a životného prostredia Mestského úradu v Trnave Iveta Miterková.
Po doplnení podkladov od stavebníka začne stavebné konanie.
Secesná vilka bola v minulosti majetkom štátu v správe Fakultnej nemocnice v Trnave. Na liste vlastníctva je dodnes vedená ako budova zdravotníckeho a sociálneho zariadenia. Približne pred desiatimi rokmi ju získala spoločnosť Albit. Vilka celé roky chátrala, po terajšej rekonštrukcii by v nej mala byť kaviareň.
Znalkyňa histórie Trnavy Simona Jurčová v mestskom mesačníku Novinky z radnice v minulosti publikovala zistenie, že pozemok na stavbu vily kúpil v roku 1899 klenotník Peter Recktenwald. Vtedy okolo nebolo nič, dnes je prakticky súčasťou centra mesta.