TRNAVA. Halenárska a Hollého v centre Trnavy budú s definitívnou platnosťou jednosmernými ulicami, rozhodol o tom dopravný inšpektorát. Premávka bude viesť od City Areny smerom na Hollého.
Obe ulice sú už kompletne zrekonštruované, vrátili im historický vzhľad.
Samospráva pôvodne uvažovala, že obe komunikácie budú fungovať v obojsmernom režime. Rovnako ako pre obnovou.
„Podobne ako pri odovzdaní Halenárskej ulice v minulom roku sa aj teraz po dokončení Hollého rozvírila na verejnosti a sociálnych sieťach vášnivá diskusia na tému jednosmernosti týchto ulíc, o ktorej rozhodol Okresný dopravný inšpektorát v Trnave,“ píše sa na mestskej webstránke.
Zmenu premávky spôsobila hustá doprava
O zachovaní obojsmernej premávky sa hovorilo ešte pred obnovou oboch ulíc. Zmeny spôsobil rastúci počet áut v tejto časti.
Halenárska patrila medzi najvyťaženejšie ulice Trnavy. Meranie intenzity dopravy v roku 2007 potvrdili, že za jeden deň po nej prešlo 18 733 áut. Ďalšie čísla namerali na Halenárskej napríklad aj 25. apríla 2012, keď si City Arena robila prieskum pre svoj dopravný posudok. V priebehu 24 hodín po nej prešlo 10 122 vozidiel.
Po nadväzujúcej Hollého ulici prešlo v roku 2008 v priebehu 24 hodín až 4 628 vozidiel, z ďalšieho sčítania v roku 2013 už zaevidovali 5 108 vozidiel za 8 hodín
Intenzita dopravy z roka na rok rástla, križovatka ulíc Hviezdoslavovej, Hollého sa stala miestom s vysokým rizikom dopravných nehôd a kolízií s chodcami. V jej blízkosti je navyše aj základná škola.
Rôzne situácie si vyžadovali každodennú prítomnosť mestskej polície, na križovatke osadili spomaľovače a dopravné značky- zákaz zastavenia.
Často prekračovali rýchlosť
„Bezpečnosť na tejto križovatke sa v posledných rokoch neustále znižovala. Mestská polícia evidovala arogantných vodičov, ktorí prítomnosť policajtov ignorovali, zastavovali na priechode pre chodcov, na zákaze zastavenia, a čo je najhoršie, väčšina z nich nedodržiavala povolenú rýchlosť 30 kilometrov za hodinu,“ dodáva Miroslav Kadlíček z referátu dopravného urbanizmu na odbore územného rozvoja a koncepcií mestského úradu.

„Ešte v roku 2008 bol spracovaný Generálny dopravný plán mesta (GDP), ktorý označil trasu od Mestskej polikliniky na Starohájskej cez Námestie sv. Mikuláša, ulicu Mikuláša Schneidera Trnavského, Hviezdoslavovu a Trojičné námestie až po Bernolákovu bránu za jednu z najfrekventovanejších peších trás v meste. Preto bola v roku 2015 pešia zóna rozšírená aj na Hviezdoslavovu ulicu. Priechod pre chodcov na križovatke ulíc Hviezdoslavovej, Hollého, Halenárskej a Mikuláša Schneidera Trnavského však ostal naďalej problematickým bodom tejto trasy,“ hovorí Kadlíček.
Dostať autá z centra
Upokojovanie centier miest, podpora nemotorovej dopravy, zvyšovanie bezpečnosti chodcov, podpora ekologickej prepravy na krátke vzdialenosti, znižovanie emisií a vytváranie príjemných pobytových plôch je súčasným trendom v modernom svete a v tomto duchu chce postupovať aj Trnava.

„Naším zámerom ani iniciatívou nebolo riešiť ulice Halenársku a Hollého ako jednosmerné, ale sme povinní rešpektovať nariadenie okresného dopravného inšpektorátu,“ konštatuje vedúci odboru územného rozvoja a investícií mestského úradu Tomáš Guniš.
Podľa jeho slov, záchytné parkoviská na Rybníkovej, Starohájskej, v City Aréne, na Kollárovej pri bývalých Parných kúpeľoch aj pri okresnom úrade sú od centra mesta vzdialené najviac 400 metrov. A majú dostatok miest.
„Do budúcnosti chce mesto zvyšovať kapacitu parkovísk vybudovaním jednoduchých parkovacích domov alebo sprístupniť už existujúce parkovacie domy ako napríklad na Starohájskej, kde už čoskoro pribudne 84 parkovacích miest pre verejnosť,“ píše sa na mestskej webstránke.
Stanovisko polície k zjednosmerneniu
"Pri rekonštrukcii Halenárskej ulice boli na základe požiadavky mesta Trnava zrušené parkovacie miesta na chodníkoch. V dôsledku toho nemali prevádzky inú možnosť, ako robiť zásobovanie z cesty, na ktorej museli zastaviť zásobovacie vozidlá na čas nevyhnutne potrebný na vyloženie tovaru. Po predčasnom spustení Halenárskej ulice do cestnej prevádzky bol do praxe uvedený variant s obojsmernou premávkou. Toto riešenie sa však ukázalo ako nevyhovujúce, pretože niekoľkokrát denne dochádzalo k upchatiu ulice vozidlami, ktoré zastavili alebo stáli na oboch stranách vozovky a tým dochádzalo k celkovému skolabovaniu dopravy,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva polície v Trnave Martina Kredatusová. Jednosmerná premávka sa podľa nej ukazuje ako najlepší variant z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky v centrálnej mestskej zóne. (SITA)