PIEŠŤANY. Vydalo ju Balneologické múzeum Piešťany s prispením verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia. Pre záujemcov bude k dispozícii od začiatku februára.

"Rozhodli sme sa prostredníctvom reprezentatívneho výberu z historických fotografií Piešťan poskytnúť čo najkomplexnejší obraz o zmenách, ktoré sa v Piešťanoch udiali v historicky veľmi zaujímavom období - od konca 19. storočia, záverečných desaťročí existencie monarchie, až po zánik 1. Československej republiky. Sústredili sme sa i na originalitu, vyberali sme predovšetkým fotografie, ktoré boli doteraz len málo alebo vôbec nepublikované," uviedol riaditeľ múzea Vladimír Krupa.

V knihe je zachytený tradičný život a architektúra (časti Staré Piešťany a Ľudia v krojoch), zmeny centra mesta a kúpeľov (kapitoly Piešťany - centrum mesta a Kúpeľný park). Vývoj Piešťan ovplyvňovali termálne pramene, ale aj tamojšie prírodné prostredie, ktoré ľudia využívali, ale i menili a kultivovali. A bola to najmä rieka Váh, najdlhšia slovenská rieka, dopravná tepna, sila, ktorá poháňala lodné mlyny, povestná i svojimi povodňami.
"Túto problematiku reprezentujú samostatné kapitoly. Stav kúpeľov a veľký rozvoj, ktorý nastal koncom 19. a začiatkom 20. storočia (kapitoly Staré kúpele a infanteristi, Grand hotel Royal a Rozvoj kúpeľov v závere monarchie) podnietil v krátkom období medzi dvoma svetovými vojnami zmenu charakteru Piešťan. Z veľkej, ale pomerne zanedbanej obce, sa zmenili na moderné kúpeľné mesto," dodal Krupa. V publikácii, na vzniku ktorej sa podieľala okrem neho i Vladimíra Pribišová a fotografka Eva Drobná, sú i kapitoly venované kultúre, športu, liečbe v kúpeľoch, okoliu Piešťan a jeho histórii.
"Zmeny prinášali konkrétni ľudia, nielen tí, ktorí tu žili, pracovali a podnikali, pôsobili v oblasti umenia a športu, ale aj tí, ktorí sem prichádzali ako návštevníci, pacienti kúpeľov, oficiálne návštevy predstaviteľov štátu, štátnej a verejnej správy, politických strán, československej armády a cirkví. O tých sa píše v kapitolách Ľudia a doba, Winterovci a Piešťany," doplnil Krupa. Knihu si záujemcovia môžu zadovážiť v múzeu alebo cez jeho webovú stránku www.balneomuzeum.sk.