TRNAVA. Kedysi bol detský domov na Halenárskej ulici v historickej budove Stephanea. V roku 1996 ho presťahovali do nových priestorov na Botanickej ulici na Prednádraží.
Zmena miesta priniesla aj zmenu filozofie vo výchove. Z internátneho typu prešli na rodinný.
V súčasnosti evidujú v Detskom domov v Trnave 70 detí, až 24 je umiestnených v profesionálnych rodinách.
Podľa jeho riaditeľky Martiny Krchňákovej sú deti prednostne z Trnavy a Trnavského okresu.
Deti zo znevýhodneného prostredia
„Deti pochádzajú najčastejšie zo sociálne znevýhodnených pomerov, rodičia sa o deti nevedia, nechcú, alebo nemôžu postarať. Často ide o rodiny, u ktorých sa stretávame so zanedbávaním výchovy detí a starostlivosti o ne, závislosťou, alkoholizmom u rodičov, bohužiaľ sa však v našej praxi stretávame aj s prípadmi týrania a sexuálneho zneužitia,“ povedala Krchňáková.

Deti žijú v štyroch samostatných bytových jednotkách po desať.
O každú skupinu sa starajú traja vychovávatelia a traja pomocní vychovávatelia, ktorí sa menia v pracovných zmenách.
Súčasný trend v detských domovoch je čo najviac priblížiť tamojší život tomu bežnému. Deti sa ráno naraňajkujú, spoločne s vychovávateľkou si pripravia desiatu do školy, nasleduje hygiena a presun do škôl.
Popoludní ich čakajú rôzne záujmové činnosti, deti navštevujú krúžky. Spolu s vychovávateľom sa učia, pripravujú si olovrant či večeru. Staršie deti môžu ísť aj na vychádzky s kamarátmi, prípadne sa môžu hrať na dvore.
K dennému režimu patria aj povinnosti. Deti pomáhajú pri nakupovaní, upratovaní, žehlení či s prácami na dvore.
Cez víkend sa upratujú izby, tak ako v bežných domácnostiach. Aj nedeľa v detskom domove je sviatočná, spoločne varia obed a popoludní spolu absolvujú vychádzky či výlety.
„Tieto činnosti majú za cieľ, aby boli deti čo najlepšie pripravené na život, aby sa po odchode z detského domova dokázali o seba postarať,“ doplnila riaditeľka.
Navštevujú lekárov i učiteľov v škole
Detský domov zabezpečuje aj komplexnú starostlivosť.

„Okrem fyzickej starostlivosti a výchovno-vzdelávacej činnosti zabezpečujeme návštevu lekárov, spolupracujeme so školskými a inými zariadeniami, navštevujeme triednych učiteľov,“ dodala Martina Krchňáková.
V detskom domove pracuje tím zložený zo psychológov, sociálnych pracovníkov, špeciálnych pedagógov, ktorí s deťmi intenzívne pracujú.
„Ich pracovná náplň je natoľko široká, že je náročné ju opísať pár vetami. Dôležité však je, že prežívame každý úspech, každé zaváhanie či úzkosť a spoločne hľadáme, ako deťom pomôcť. Naším cieľom je prioritne návrat dieťaťa do rodiny a z umiestnených detí vychovať slušných ľudí, ktorí sa v živote uplatnia,“ uzavrela Krchňáková.