PIEŠŤANY. Samozber jahôd v polovici novembra ohlásila spoločnosť Plantex z Veselého. Doteraz sa im to vraj ešte ani raz nepodarilo, aby dozreli aj tak neskoro. Jahody si nakoniec prišlo nazbierať asi tisíc ľudí.
V Plantexe pestujú okrem jahôd aj jablká, hrušky či broskyne. Uplynulú sezónu si pochvaľujú. „Na jar neboli mrazy, sezóna bola pre ovocie veľmi dobrá Hodnotíme ju veľmi pozitívne,“ zhrnul Peter Kováč zo spoločnosti Plantex vo Veselom.
Najviac sa darilo jablkám
Podľa jeho slov sa tento rok najviac darilo jablkám, hruškám i broskyniam. Už v lete vraj vedeli, že tohtoročná úroda jabĺk bude rekordná.

„Minulý rok jablká pomrzli, a preto sa ovocné stromy rozhodli krásne zarodiť.
Síce bol suchý rok, ale ten, kto polieval často, mohol sa dočkať bohatej úrody,“ doplnil. Dohromady vypestovali približne 6000 ton jabĺk, 250 ton jahôd, 100 ton hrušiek. Na práce najímajú sezónnych pracovníkov, zohnať ich vraj nemali problém.
„Medzi naše nosné produkty patria jablká, ktorých máme najviac, približne na ploche 100 hektárov. V budúcnosti plánujeme aj drobné ovocie na menšej výmere,“ povedal Kováč.
Tam by chceli pestovať maliny, ríbezle, čučoriedky a černice. Novembrový zber jahôd hodnotia pozitívne. Na sociálnej sieti mal oznam o samozbere asi 170-tisíc videní, nakoniec prišlo asi tisíc záujemcov.
„Jahody boli aj pre nás prekvapením, pretože sa nám ešte nikdy v histórii firmy nestalo, aby jahody takto neskoro v jeseni aj dozreli. Bolo to spôsobené aj tým, že sme mali vysadenú remontantnú odrodu jahôd a extrémne teplé počasie bez zrážok zapríčinilo to, že sme ich aj obrali,“ doplnil Kováč.

Samozber ovocia je spojený so spoločnosťou Plantex už od jej začiatku, čo je viac ako dvadsať rokov. Tých, ktorí si prídu za „lepšiu“ cenu nazbierať ovocie, je z roka na rok viac. Najskôr začínali s jahodami, neskôr pridali broskyne a jablká.
V budúcnosti by chceli rozbehnúť samozber malín, černíc a ríbezlí. „Aj keď v zahraničí už niektorí pestovatelia samozber nerobia, u nás je to tradícia,“ vysvetlil Kováč.
Teplá a suchá jeseň
Jeseň bola teplá a suchá. Počas nej museli polievať stromy oveľa viac.
„Každý ovocný stromček potrebuje päť litrov vody, na jednom hektári ich máme 3- až 5-tisíc,“ priblížil Kováč. Ak prídu tuhé mrazy, okolo –15 stupňov Celzia, pridávajú parafínové sviece na stromčeky, ktoré sú určené na predaj.

Problémy by vraj mohli nastať vtedy, ak by sa v januári príliš oteplilo, stromy by mohli začať pučať. Predpovede počasia sledujú aj niekoľkokrát v priebehu dňa, pravidelne komunikujú so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Pranostikami sa moc neriadia.
„Iba ak nejaká predpoveď vyjde, tak si povieme, že pranostiky znova neklamali,“ dodal Kováč s úsmevom.
Počas zimného obdobia vyrezávajú staré stromy a robia udržiavacie práce. Na novú sezónu sa pripravujú už od januára.