BRATISLAVA. Tresty za drobnosti, nátlak nadriadených, diskriminácia a rodinkárstvo vo vedení. Potom, ako radový policajt Michal Hulvan v rozhovore pre SME opísal pomery na obvodnom oddelení polície v Trnave, denník hovoril aj s ďalšími policajtmi z oddelenia.
Aj oni Hulvanove slová potvrdili. Opísali, ako ich vedenie pod nátlakom núti riešiť veci v rozpore s policajnou etikou a niekedy aj v rozpore so zákonom, aby zo štatistík vychádzalo oddelenie lepšie. Tvrdia, že vedenie povyšuje zo zásady len poslušných policajtov, a nie vzdelaných so skúsenosťami.
Na rozdiel od Hulvana nechceli zo strachu pred odvetou zverejniť svoje mená, no redakcia SME ich pozná.
Pomôžu si, ak nepomôžu

"Vo všeobecnosti je dnes Policajný zbor skôr štatistický úrad. Heslo Pomáhať a chrániť by mohli pokojne zoškriabať z dverí áut,“ hovorí policajt, ktorý na obvodnom oddelení pracuje už roky. Na starosti má dokumentáciu a riešenie priestupkových spisov.
Tvrdí, že polícia len naháňa dobré čísla do štatistík. Opísal, ako sa ku koncu roka umelo podhodnotí trestný čin a urobí sa z neho priestupok.
Ako trestný čin sa opäť začne riešiť až v novom roku a policajné oddelenie tak štatisticky vychádza ako veľmi úspešné.
Ak niekto napríklad v obchode ukradne fľašu s alkoholom a prichytia ho, policajt musí v evidencii majetkových priestupkov nájsť, či za posledný rok nespáchal rovnaký priestupok. Ak áno, ide už o trestný čin.
Štatistika sa zlepšuje tak, že do zápisnice sa napíše, že evidencia nefungovala. Zadržaného teda pustia a prípad začnú riešiť až na začiatku ďalšieho roka.
Okresné policajtné riaditeľstvo v Trnave sa štatisticky za posledné dva roky naozaj zlepšilo. Kým za rok 2016 objasnili len 29 percent trestných činov, za prvý polrok 2018 to bolo už 36 percent.
Ďalší spôsob, ako si polícia zlepšuje štatistiky je, že ignoruje domáce násilie. Podľa trnavských policajtov mnoho prípadov týrania na pokyn nadriadených posunú len okresnému úradu ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Trestný čin sa nestal, štatistiky sú lepšie.
„Dá sa proti tomu bojovať, človek si to môže urobiť aj po svojom. Ale potom mu to dajú z vedenia pocítiť, začína sa šikana,“ hovorí policajt.
Najmä rozdať pokuty
Policajti, ktorí hliadkujú na uliciach, zas opísali, že na obvodnom oddelení funguje neoficiálny bodovací systém. Za dopravnú pokutu získava policajt päť bodov, za poriadkovú pätnásť. Skóre sa prejaví na služobnom hodnotení a tým aj na policajtových odmenách.
“Za vypátranie osoby alebo zatknutie je len päť bodov. Človek tým strávi veľa času, policajti sú tak nastavení, že radšej dajú pokutu, ako by išli po niekom pátrať.
„
"Napríklad za vypátranie osoby alebo zatknutie je len päť bodov. Človek tým strávi veľa času, policajti sú tak nastavení, že radšej dajú pokutu, ako by išli po niekom pátrať,“ vysvetľuje policajt z hliadky.
Ak policajt preverí oznámenia, pokuty nerozdá a vráti sa bez bločkov, začínajú nadriadení vyvíjať nátlak a pýtajú sa, či počas služby aj niečo robil. Ak pokuty vyberá, má od nadriadených pokoj. Ani to však vždy nemusí stačiť.
"Prišiel mi okresný zástupca dvakrát mimoriadne povýšený Marián Kovačócy na kontrolu a nevedel zrátať bloky. Povedal mi, že to je môj problém, že on to nevie zrátať,“ hovorí ďalší policajt z hliadky.
Kovačócy je syn bývalého poslanca Smeru Mariána Kovačócyho. Reprezentoval Slovensko v športovej streľbe na olympiáde v roku 2016, zástupcom okresného riaditeľa v Trnave sa stal v roku 2013. Vtedy mu musel policajný prezident Tibor Gašpar udeliť výnimku, pretože nespĺňal kritériá.
Vedenie neodpovedá na otázky
Po zverejnení rozhovoru s Hulvanom, ktorý na obvodnom oddelení v Trnave roky pôsobil a začiatkom novembra ho odvelili do Vrbového, sa denník SME s otázkami obrátil aj na krajské policajné riaditeľstvo.

Na konkrétne otázky, či si trnavský krajský riaditeľ Patrik Kupec myslí, že je v poriadku, ak riaditeľa obvodného oddelenia za výstrel z nepozornosti v miestnosti plnej ľudí potrestali len výčitkou a či pre šikanu a diskrimináciu na obvodnom oddelení vyvodí nejaké dôsledky, prišla len všeobecná odpoveď.
"Riaditeľ v minulosti osobne prijal policajta a ponúkol mu v súvislosti s pracovným zaradením viaceré riešenia, ktoré policajt odmietol,“ napísala trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.
Okresné riaditeľstvo v Trnave podľa nej dosahuje pod súčasným vedením historicky najlepšie výsledky a riešenie situácie cez médiá "nepovažujú za šťastné“.
"Krajskému riaditeľovi som povedal, že si jeho ponuku vážim keďže mi chcú pomôcť s iným miestom. Podmienkou však bolo, aby som stiahol žaloby. Vec by sa však nevyriešila, ak by som ich stiahol. Nebojujem len sám za seba ale za všetkých policajtov ktorým sa ubližovalo v rámci okresu, no nemali odvahu situáciu riešiť keďže majú rodiny alebo hypotéky," reaguje na tvrdenia trnavskej krajskej polície Hulvan.
Ministerstvo vnútra, pod ktoré spadá policajná inšpekcia, za dva dni neodpovedalo na otázky, či šikanu v trnavskej polícii bude preverovať.
"Pri 23-tisíc policajtoch sa vždy nájdu aj nespokojní. Nepoznám konkrétne tento problém, ale poverím krajského riaditeľa v Trnave, aby si urobil poriadok na pracovisku a riadne preveril, aká je situácia a možnosti jej riešenia,“ odkázal policajný prezident Milan Lučanský.